Mutatjuk, mire figyelj, ha profiterolt készítesz: így biztos nem fog összeesni a tészta
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Az égetett tésztás desszert sós és édes változatban készülhet, csinosíthatod kedvedre, vagy egyszerűen porcukorral meghintve is kínálhatod.
A csodálatos desszert alapja égetett tészta, amelynek megvannak a fortélyai, ha betartod a szabályokat, akkor a kisujjadból fogod kirázni az elkészítését. Így már csak azt kell kitalálnod, milyen krémmel teszed még varázslatosabbá az édességet.
Az égetett tészta hallatán két dolog ugrik be mindenkinek, az egyik a nagy kedvenc képviselőfánk, a másik pedig a rettegés. Na jó, az ijedség csak azokat öleli magához, akik annyira szeretik az édességeket, hogy örömmel állnak házi cukrásznak. Vannak, akik szeretik a kihívásokat, míg mások inkább megúszós recepteket keresnek. Lehet, hogy első nekifutásra elrontod ezt a mesterművet, de ne add fel! Próbáld meg újra elkészíteni az égetett tésztát, hisz mennyei és sok ismert sütemény alapja. Ha betartod a szabályokat, nem fog összeesni a tészta. Kiváló minőségű alapanyagokkal dolgozz, szépen, lassan, figyelj a részletekre!
Égetett tészta, a sokoldalú alap
Az égetett tészta – másik ismert neve a forrázott tészta – név nem véletlen, hisz a vízzel, zsiradékkal és liszttel összefőzött massza a készítésnél sistergő hangot hallat, jelezve, hogy pirul. Ebből a masszából készül a már említett égetett tészta, a franciák chouxa vagy Eckler-fánkja, a spanyol churros, és az olaszok büszkesége, a profiterol. A tésztának jól áll az édes és a sós töltelék, tálalásnál csokival is nyakon öntheted, de ha kipróbálnál valami újat, akkor építs belőle tornyot, amit karamell tart össze. Mielőtt azonban uralmad alá vennéd a konyhát és belekezdenél az édesség gyártásába, mutatjuk, hogy készül az alap, mire figyelj, hogy szép légies, gömbölyded fánkocska kerüljön ki a sütődből.
Hogyan készül?
- A tésztához (100 gramm) finomlisztet használj, amit először szitálj át.
- A vajat (50 gramm), a tejet (4 evőkanál), vizet (4 evőkanál), porcukrot (1 teáskanál) és a sót (1 csipet) egy közepes méretű lábasban, alacsony láng felett kezdj el melegíteni, amíg a vaj felolvad, utána kapcsold magasabbra a hőt és forrald fel. A vajat mindig kis kockákban tedd a lábasba, mert úgy hamarabb fog felolvadni a folyadékban.
- Forrás után a lábast azonnal húzd le a tűzhelyről, majd szórd bele a lisztet, és fakanállal addig keverd, míg a massza elválik az edény falától, ezután rakd vissza a tűzhelyre alacsony láng fölé 1 percre.
- Most jön a tojás hozzáadása, amire nagyon figyelj, mert itt lehet az első nagy hiba. Először is várd meg, míg teljesen kihűl a massza, utána add hozzá a tojásokat (3 darab). Ezeket mindig egyenként keverd a masszához, ha egyszerre dolgoznád a tojásokat a tésztához, akkor folyós lenne, sütésnél nem emelkedne meg a fánkocska. Soha ne meleg, esetleg langyos tésztához add hozzá, akkor a tojás megfő. Addig keverd, míg a massza selymes és fényes lesz.
- A tésztát kanalazd habzsákba, és sütőpapírral bélelt tepsire nyomj belőle diónyi halmokat, kis távolság legyen a fánkok közt, mert sülés közben összenőhetnek, ha közel vannak egymáshoz. A tepsit told 180 fokosra előmelegített sütőbe, 20-25 perc alatt süsd készre, vagyis addig, míg a halmok megemelkednek, szép gömbölyű lesz a formájuk, a színük pedig aranybarna. A sütési idő alatt tilos a sütő ajtaját nyitogatni, mert akkor összeesnek. 20 perc sütés után már rá lehet nézni a fánkokra, de jobb türelmesnek lenni, és megvárni azt a 25 percet.
- Az aranybarna fánkok aljába még melegen szúrj lyukat, így a gőz távozik a tésztából, ezután tedd félre őket, vagy 5 perce még visszateheted a meleg, de lekapcsolt sütőbe. A tésztát mindig teljesen kihűlt állapotában töltsd meg édes vagy sós krémmel.
Mi kerüljön a tésztába?
Édes és sós töltelékkel is mennyei. A fánkocska alján ejtett lyukon tölthetsz bele vaníliás, csokis, gyümölcsös vagy fagyis tölteléket, ha az édes irányt részesíted előnyben. Az édességet öntsd le csokival, kínálj mellé mascarponés krémet, de mutatós tornyot is építhetsz, amit karamell segítségével ragassz össze, díszíts ehető dekorációval. Sós esetében sajttal vagy merész, pástétom jellegű finomsággal is feldobhatod.
Fotók: Getty Images