Immunerősítő, csökkenti a vérnyomást és tele van vitaminnal – 6 nyomós érv a spenót mellett

spenót3cover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A spenót, másik ismert nevén paraj, a disznóparéjfélék családjába tartozó növény, Közép- és Délnyugat-Ázsiában őshonos, mérsékelt éghajlaton érzi jól magát.

Bár szezonja májustól júniusig tart, egész évben beszerezhetjük a finom zöldséget - fagyasztva, konzerv- és friss formában is. A spenót a legegészségesebb salátanövény, amiből a leggyakrabban saláták, levesek és főzelékek készülnek.

A zöld növény erejét Popeye-nek, a tengerésznek köszönhetően már kis gyermekkorunk óta ismerhetjük, sokan kedvet is kaptunk a megkóstolásához, látva, hogy Popeye milyen erőre is tett szert, ha spenótot evett. Pozitív sugallata ellenére ez a zöldség mégsem tartozik a nagy kedvencek közé. Kesernyés íze miatt vagy imádja az ember, vagy egy életen át elkerüli.

A spenót egyik legnagyobb imádója Medici Katalin volt, aki miután házasságot kötött II. Henrik francia királlyal, olasz szakácsokat vitt magával a királyi udvarba, olyanokat, akik mesterien tudták felhasználni a zöldséget.

Spenótfajták

Az egynyári növény akár 30 centiméteresre is megnőhet, levelei változatos formájúak, méretűek, a tőlevelek állománya húsos, a magszáron növőek hosszúkásak, rostosak. Több fajtája ismert, köztük a hideget jól viselő Popey, a nagy levelű, gyors növekedésű Matador vagy a legismertebb bébispenót - ami remekül illik salátákba, de smoothie-ban is érdemes felhasználni.

A fagyasztott spenót mindig a rendelkezésünkre áll, az elkészítése könnyű - csak forró vízbe tesszük és már fogyaszthatjuk is. Tápanyagtartalma nagyjából megegyezik a friss spenótéval, hátránya, hogy íze, állaga, színe nem veheti fel a versenyt a levelessel. Kényes zöldség, nagyon ügyeljünk, hogy ne főzzük túl, a legjobb ressre párolni. Ahogy már említettem, nyersen és főzve is felhasználhatjuk, jól viseli a fűszereket, különösen a fokhagymát, mentát, chilipaprikát - bátran használjunk pikánsabb aromákat.

spenót4ct

Kulináris különlegesség tele értékes tápanyaggal

Ha az íze nem is nyűgöz le mindenkit, kincset érő tulajdonságai vitathatatlanok, éppen ezért érdemes lenne minél gyakrabban fogyasztani. Egy adag spenót a napi rost, A- és K-vitamin szükségletünk 20%-át fedezi, valamint gazdag magnézium, mangán, kalcium, kálium, cink, C- és E-vitaminban. Bár kalóriaszegény, energiát ad, segít az antioxidánsoknak kifejteni sejtregeneráló hatásukat, illetve egyensúlyban tartja a vércukorszintet.

Immunerősítő

Sokan az őszi-téli időben kezdik felerősíteni az immunrendszerüket - ez nagy hiba, egész évben oda kell rá figyelni, különösen allergiaszezon idején, ilyenkor érdemes minél gyakrabban spenótot fogyasztani. A benne lévő A-vitaminnak köszönhetően erősíti az immunrendszert, véd a fertőzésektől.

Vérnyomáscsökkentő és véd a rákos megbetegedésektől

Magnéziumgazdagsága miatt magas vérnyomásos betegeknek jót tesz a fogyasztása. A spenót bővelkedik flavonoidokban, amelyek a súlyos betegségekkel is képesek felvenni a harcot, a fitotápanyagok közömbösítik a szabadgyökök károsító hatását. A spenótban lévő folsav elengedhetetlen a szív és érrendszer megfelelő működéséhez.

Szemünk és bőrünk egészsége

A-vitamin tartalma miatt óvja a látásunkat és védi a bőrszöveteket, rendszeres fogyasztásával elkerülhető a tág pórusok és ráncok kialakulása.

Jót tesz az idegeknek

Magas magnéziumtartalmának köszönhetően idegnyugtató hatással is bír.

Egészséges, de nem árt óvatosnak lenni

A spenót azon kevés élelmiszerek egyike, amelynek magas az oxálsav tartalma - a túlzott oxálsavbevitel számos problémát okozhat. Például csökkentheti a kalcium beépülését a csontokba, vese- és epehólyag-problémákat idézhet elő, pajzsmirigybetegségben szenvedők mértékkel fogyasszák.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük