7 étel, amitől erősebb lesz a testszagod: a fokhagyma kispályásnak számít
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Egyéjszakás fahéjas, banános zabkása: tápláló reggeli
Ropogós
Egyszerű, ropogós sajtgolyók: air fryerben sülnek a falatok
Pihe-puha túrós, áfonyás muffin: egyszerűen összedobható
Bulgurral és spenóttal töltött kaliforniai paprika: tápláló ebéd alig valamiből
Szaftos, omlós csirkecomb gombával: ebből biztos a repeta
Melengető, bazsalikomos karalábé-krémleves: a krumplitól laktató
Az olyan ételek, mint a hagyma és fokhagyma nemcsak a leheleten érezhetők elfogyasztás után, de bizony a testszagon is: most megtudhatod, milyen más ételeknek van hasonló hatása!
Testszagot nemcsak erőteljesebb mozgás vagy nagy hőség okozta izzadás eredményezhet, bár kétségtelenül ezek is nagyban közrejátszanak a szagok megjelenésében.
A kellemetlen szagok tulajdonképpen onnan erednek, hogy az izzadság keveredik a bőrünk felszínén található baktériumokkal – a szag intenzitását pedig az elfogyasztott ételek is képesek befolyásolni. A nagyon fűszeres ételek azáltal fokozzák a testszag intenzitását, hogy többet izzadunk tőlük, míg például a fokhagymának a magas kéntartalma köszön vissza nemcsak a leheletünkön, de a bőrünk illatán is.
Fűszerek
Az olyan fűszerek, mint a curry, a kömény vagy a görögszéna nemcsak a hajadban vagy a ruháidban ülnek meg főzés során, de elfogyasztásuk után a bőrön is érezhetők. Ennek az az oka, hogy illékony vegyületeket is tartalmaznak, amelyek a véráramon keresztül a verejtékmirigyekbe jutnak, onnan pedig felszabadulva karakteres testszagot eredményeznek.
Hagyma és fokhagyma
A két növény híres arról, hogy kellemetlen szájszagot okoznak, emellett azonban képesek fokozni az anyagcserét és az izzadást is. Az izzadság pedig – ahogy korábban már olvashattad – a bőr felszínén található baktériumokkal találkozva erősebb szagokat okozhat.
Spárga
Ha a spárga gyakori visszatérő az étrendedben, akkor bizonyára felfigyeltél már az elfogyasztása után jelentkező erős vizeletszagra. Ennek hátterében a spárgában található spárgasav áll, amely magas kéntartalmánál fogva kellemetlen szagúvá teszi a vizeletet. A vegyület azonban nem mérgező, sőt, természetes vízhajtó, támogatja a vesét és a húgyhólyagot, így a szúrós szagától eltekintve nincs mitől aggódnod.
Vörös húsok
Ha a steak rajongója vagy, akkor jobb, ha tudod, hogy a vörös húsok újabb forrásai lehetnek a kellemetlen szagoknak. Amikor ugyanis vörös húsokat eszel (marha, sertés, bárány vagy kecske), akkor a bennük található fehérjék nem bomlanak le teljesen az emésztés során, hanem izzadság formájában távoznak a szervezetünkből. A bőrünkön pedig az ott található baktériumokkal találkozva felerősítik a testszagot.
Keresztesvirágú zöldségek
A legtáplálóbb és legegészségesebb zöldségeink is okozhatnak nem várt szagokat. Az olyan keresztesvirágúak, mint a brokkoli, a karfiol, a káposzta vagy a kelbimbó ugyanis emésztés során nagy mennyiségű ként bocsátanak ki – a karakteres, záptojáshoz hasonlító szag pedig a leheleten és a testszagon is visszaköszön.
Fotók: Getty Images