A legjobb ételek vesebetegség esetén: azt is mutatjuk, mit kerülj
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A vesekímélő diétát azért alkották meg, hogy csökkentse a só, a foszfor, a kálium és a fehérje bevitelét. Ehhez mutatjuk, hogy milyen ételeket fogyassz, és miket kerülj.
Alapesetben a szervezetünk úgy működik, hogy az elfogyasztott ételekből és italokból felszívja a számára szükséges tápanyagokat, ami pedig felesleges, az a vérárammal a vesékbe kerül. A vesék ezután kiszűrik ezeket az anyagokat, és a vizelettel együtt távoznak a szervezetből.
Akkor azonban, ha a vesék nem működnek megfelelően, ezek az anyagok felhalmozódnak, és vesekárosodást, szélsőséges esetben pedig leállást is okozhatnak. Bár a vesekímélő diéta változhat az egyes betegségek típusától függően, az alapok mindegyiknél megegyeznek: kezdetben csökkenteni kell az elfogyasztott só és fehérje mennyiségét, a súlyosabb állapotoknál (dialízissel párhuzamosan) azonban dietetikus segítségére is szükség lehet.
A legjobb ételek a vese számára
A vesekímélő diéta egyik alapszabálya, hogy ha vesebetegséggel küzdesz, akkor sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes értékű gabonafélét fogyassz, és csökkentsd a fehérjék (hús, tejtermék) bevitelét. Ugyanakkor fontos az elfogyasztott étel mennyisége is: fontos, hogy naponta többször keveset egyél. Ez a módszer a vesebetegséggel gyakran együtt járó cukorbetegségen és a szívbetegségeken is segíthet.
Piros kaliforniai paprika
A kaliforniai paprika remek forrása egy sor vitaminnak, antioxidánsnak, és rostokban is bővelkedik. Alacsony a kálium-, a foszfor- és a sótartalma, így remek zöldség még akkor is, ha komolyabb vesebetegséggel küzdesz. Napi 1 darab paprika szuper választás salátákhoz, köretként sovány húsok vagy halak mellé, vagy akár mártogatósokhoz.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsöknek alacsony a kalória- és cukortartalma, de sok bennük a rost. Emellett nagy arányban tartalmaznak antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő vegyületeket, ugyanakkor pedig minimális a foszfor- és a káliumtartalmuk. Fogyassz napi fél bögre áfonyát, ribizlit, málnát, szedret vagy egrest: edd őket nyersen, nasiként, vagy keverd salátákba, smoothie-kba, a reggeli gabonapelyhedhez, vagy süss belőlük muffint, palacsintát vagy gofrit.
Halak
A hal remek forrása a sovány fehérjéknek, és tele van gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavakkal. És bár tartalmaznak foszfort és káliumot, de a lazac, a pisztráng, a csuka és a tonhal nátriumtartalma alacsony. Érdemes heti 2-3 alkalommal fogyasztani 60-85 grammos mennyiségekben.
Ezek az ételek tiltólistásak
Magas sótartalmú ételek
A túlzott sófogyasztás a folyadék felhalmozódásához vezet a szervezetben, és ez a vesék működését is hátráltatja. A következő módszerekkel tudod csökkenteni a sóbeviteledet:
- ne használj sót főzésnél;
- ne sózd meg a kész ételeket és zöldségeket;
- ellenőrizd az élelmiszerek csomagolását: ne vegyél meg olyasmit, aminek az első 5 hozzávalója között szerepel a só;
- ne fogyassz feldolgozott húskészítményeket (sonka, bacon, kolbász, szalámi, virsli, párizsi);
- konzervből vagy dobozolt élelmiszerekből válassz olyat, amelynek az áll a csomagolásán, hogy nem tartalmaz hozzáadott sót.
Magas káliumtartalmú ételek
Ha a vesék nem működnek megfelelően, akkor a kálium felhalmozódik a véráramban, heves szívverést és akár szívrohamot is okozva. Az alábbi ételekben található nagy mennyiségben:
- sárgadinnye (a görögdinnye engedélyezett),
- banán,
- narancs és narancslé,
- avokádó,
- szilva,
- paradicsom és paradicsomkészítmények,
- babok,
- sütőtök,
- spenót, kel, saláták,
- brokkoli és kelbimbó,
- magvak és magvajak,
- melasz.
Magas foszfortartalmú ételek
A foszfor a káliumhoz hasonlóan felhalmozódhat a véráramban, ha a veséid nem működnek megfelelően. Ennek az lehet a következménye, hogy a kalciumot elvonja a csontoktól, csontritkulást és törékeny csontokat okozva. Elsődleges forrásai a tejtermékek, így ezeket csökkentsd minimálisra, vagy válts növényi tejekre, italokra. A kókuszból, zabból, szójából készült alternatívák mind remek választások. A tejtermékek mellett ugyanakkor az alábbi zöldségek is nagyobb mennyiségben tartalmaznak foszfort:
- babok,
- zöld leveles zöldségek,
- brokkoli,
- gomba,
- kelbimbó.
Fotók: Getty Images