A vöröshagyma jótékony hatásai - Gyógyítja és védi a szervezetet

hagymacover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Az ősi növénynek nagyon sok fajtája van, színben és formában is változatosakkal találkozhatunk. A legismertebb a makói vöröshagyma, kellemes, nem annyira csípős az aromája, ráadásul 2009 óta hungarikum.

Latin nevén allium cepa, az amarilliszfélék családjába tartozó növény Ázsiából került Magyarországra, legalább 7000 éve termesztik. Tavasszal zsenge, ősszel vöröshagyma virágzik.

A hagyma alapzöldség a konyhában, fogyaszthatjuk nyersen, igaz, a leheletünk nem lesz tőle csábító, ennek ellenére hagyományos hideg ételek, mondjuk pörc vagy szalonna mellé sokan szívesen falatozzák. A hagyma nem csak magában izgalmas, számos főtt ételünk nélkülözhetetlen alapja. Karakteres aromája miatt sokoldalúan felhasználhatjuk, nem hiányozhat egy konyhából sem: remekül érvényesül pörköltekben, levesekben, salátákban, húsoknál vagy köreteknél, de még hagymalekvárt is készíthetünk belőle.

A jellegzetes pikáns ízt és illataromát egy kéntartalmú vegyület, az alliszulfid adja. Az alliszulfid felelős azért, hogyha hagymával dolgozunk, elerednek a könnyeink.

Híres baktériumölő, megfázás és fertőzések megelőzésére is használják. A hagyma tartalmaz A-, B-,C- és E-vitamint, valamit folsav, nátrium, kálium, vas tartalma is magas, de más ásványi anyagokban is bővelkedik. A hagymában egy igen erős antioxidáns is fellelhető, a kvercetin nevű flavonoid, ami bizonyítottan rákmegelőző hatással bír.

hagyma3ct

Évezredek óta ismert áldásos hatásai

A hagyma gyógyító hatással bír, vizelethajtó, étvágygerjesztő, megfázás és köhögés ellen is bevethető. A régiek nátha idején gyakran kortyoltak hagymateát, amit nem az íze, hanem jótékony hatása miatt fogyasztottak, a hagymatea ugyanis 3-5 nap alatt képes enyhíteni, szervezettől függően száműzni a köhögést, megfázást.

A hagymatea egyszerűen készül, 1 fej vöröshagymát héjastól (mossuk meg főzés előtt) fél liter vízben kezdjünk el főzni. Körülbelül 30 percig főzzük, az elpárolgott vizet pótoljuk, és készen is van a gyógyital. Mézzel gazdagíthatjuk a teát, de csak langyos állapotában, nem lesz tőle sokkal finomabb, de így a méz jótékony tulajdonságai is a szervezetünkbe jutnak.

A régiek kolera és pestis járványok idején igyekeztek minél több hagymát fogyasztani, úgy hitték, a hagyma védelmet nyújthat a rettegett betegségek ellen. A népgyógyászat gyulladáscsökkentésre és fertőzések gyógyítására használja.

A hagyma optimalizálja a koleszterinszintet és a vörös vérsejtek egészségéhez is hozzájárul. Antioxidáns tartalmának köszönhetően megelőzi a ráncok kialakulását. A vöröshagyma magas rosttartalma miatt az emésztési problémákkal küzdőknek is segítség.

Külsőleg alkalmazva is hatásos!

Régi praktikák köthetőek a hagymához, külsőleg alkalmazva is hatásos lehet, rovarcsípések, szemölcsök, égési sérülések és fülfájás ellen. Nagyanyáink hagymás borogatással kezelték a zúzódásokat, rándulásokat. Az arab országokban hajhullás ellen használták, a hagymát sóval és borssal keverték össze, amit aztán a fejbőrbe dörzsöltek, így védekezve a hajritkulás ellen.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon