Így tárold a zöldséget és a gyümölcsöt, hogy frissek maradjanak – A hagyma és a banán sem fog megrohadni
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nem csak a melegben fontos, hogy megfelelően tárold a zöldséget és a gyümölcsöt, de ilyenkor különösen figyelni kell rájuk.
Biztos veled is előfordult már, hogy alaposan bevásároltál, vettél sokféle zöldséget, gyümölcsöt, majd pár nap múlva egy részük elkezdett punnyadni, barnulni, és ha nem használtad fel gyorsan őket, dobhattad ki egy részüket. Az egyik módja, hogy ezt elkerüld, hogy csak annyit vásárolsz, amennyit megeszel, vagy lefagyasztod őket. Innen megtudhatod, hogyan lehet minél hatékonyabban lefagyasztani a zöldségeket és a gyümölcsöket.
Bizonyos zöldségeket és gyümölcsöket tárolhatsz hűtőszekrényben is, itt elolvashatod, melyikeknek tesz jót és melyikeknek nem a hideg. Sajnos nemcsak bebarnulnak, hanem a tápanyagtartalmukat is elveszítik. Bizonyos zöldségeket és gyümölcsöket szerencsére néhány praktikával frissen tarthatsz és sokáig élvezheted a zamatukat is. Ráadásul a legtöbbjükből biztosan többet is tartasz otthon, mert olyan alapanyagok, amelyek nagyon sok fogáshoz kellenek. Összeszedtük azokat, amelyekből te is biztosan tartasz otthon.
Banán
A banán éréskor etiléngázt termel. Úgy tudod megakadályozni, hogy túl gyorsan megbarnuljon, hogy letakarod a szárait fóliával vagy nejlonnal. Ezzel 5 nappal meg tudod növelni a banán élettartamát. Ha mégis megbarnulna néhány, ne dobd ki, süss belőle banánkenyeret.
Hagyma
A hagyma akkor kezd el rohadni, ha nedvesség éri. Ezért érdemes nejlonharisnyában, hűvös helyen, felakasztva tárolni. Ezzel akár fél évig is megőrizheted a hagyma frissességét.
Fokhagyma
A fokhagymát sötét és száraz, alacsony páratartalmú helyen, tiszta edényben vagy papírzacskóban tárold. Így az egész fokhagyma 2 hónapig, a gerezdek pedig 7-10 napig tárolhatók.
Friss fűszernövények
Ha a frissen vágott zöldfűszert tovább szeretnéd frissen tartani, akkor tárold szobahőmérsékleten úgy, hogy egy vízzel teli pohárba vagy edénybe állítod. Így 4-5 napig friss marad.
Krumpli
Ne tárold a krumplit műanyag zacskóban, hanem tedd papírzacskóba vagy hálós tasakba. Sőt, tarthatod tojástartóban is, csak sosem a hűtőben, hanem szobahőmérsékleten. A helyes tárolással 2 hétig is friss marad a krumpli.
Avokádó
Az avokádót papírzacskóba vagy újságba csomagolva tárold a hűtőszekrényben. Ha már félbevágtad és nem szeretnéd, hogy elszíneződjön, csepegtess rá citromlevet, úgy tedd el.
Paradicsom
Az érett paradicsom külseje feszes, a belseje lédús. Ha hűtőben tárolod, akkor viszont íztelen lesz. Tartsd inkább szobahőmérsékleten, jól szellőző kosárban, nem egymáshoz passzírozva őket.
Gomba
A mosatlan gombákat papírzacskóban tárold és tegyél melléjük friss petrezselymet. Az antioxidánsokban gazdag zöld megakadályozza a gombák elszíneződését. Nagyjából 4-5 napig tárolhatod így őket.
Eper
Vásárlás után fertőtlenítsd az epret 1 rész fehérecet és 2 rész víz oldatában. Jól csepegtesd le a szemeket, majd tedd szűrőbe, ahol 5-6 napig is tárolhatod. Ha a szárát eltávolítod és mélyhűtőbe teszed, akkor 2-4 hónapig is eltarthatod.
Salátafélék
A leveleket alaposan mosd meg folyó vízben, majd teljesen szárítsd meg őket. Tedd a leveleket egy nedvszívó papírra, így tedd a hűtőszekrénybe, ahol néhány hétig tárolhatod őket.
Citrom
A félbevágott citromot vagy alufóliában tárold, vagy szórj rá egy kevés sót, majd tedd a hűtőszekrénybe. Így 3 napig biztosan friss marad a gyümölcs.
Fotó: Getty Images