
Házi, vörösboros lilahagymalekvár – Kiemeli majd a sült húsok ízét

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Hagyományos kaszinótojás: vajtól és majonéztől krémes a töltelék
Ropogós

Sütőben sült kenyérpuding: szuper maradékmentő receptet mutatunk

Ropogós, aranybarnára sült feta sajtos tekercs: kész réteslap az alapja

Elronthatatlan joghurtos, epres muffin: csak keverd egybe a hozzávalókat

Mit kezdjünk a szikkadt kaláccsal és a húsvéti sonkával? Maradékfelhasználás okosan

Áfonyás sült zabkása: a rohanós reggelek megmentője
A hagymalekvár egy olyan feltét, ami tényleg mindenhez passzol - húsokhoz, sajtokhoz, zöldségekhez. Egyszerre édes és savanyú, egyszerű, de pikáns.
Egyszerűen imádom a lilahagymalekvárt, már kiskoromban sűrűn ettem, azóta többfélét is kipróbáltam, de a balzsamecetes, barna cukros változat volt a kedvencem. Szerencsére találtam egy szuper receptet is hozzá, ami - túlzás nélkül - tökéletes.
Balzsamecet, barna cukor és vörösbor - ez a három hozzávaló a kötelező elem. Ezeket kell redukálni, amíg sűrű, fényes szirup nem lesz belőlük. Megy még bele egy kis kakukkfű, só és bors is, így egy egyszerre édes és sós, kellően, de nem túlzóan savanyú lekvárt kapunk.
A hagymalekvár tényleg mindenhez jó, a legegyszerűbb ételt is feldobja: húsok, sajtok mellé a legjobb választás, főleg grillsajthoz vagy camemberthez, de zöldségek mellé is el tudom képzelni. Légmentesen lezárva 2 hétig eláll, de felbontás után már ne tároljuk sokáig - bár erősen kétlem, hogy nem fogy el pár nap alatt.
Balzsamecetes lilahagymalekvár

Hozzávalók 1 adaghoz
- 2 evőkanál olívaolaj
- 900 gramm lilahagyma
- 1 bögre vörösbor (száraz)
- 0.3 bögre barna cukor
- 1 evőkanál kakukkfű
- 2 evőkanál balzsamecet
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
Készítsük elő a hagymát: vágjuk őket félbe, majd hajszálvékony szeletekre.
Az olívaolajat melegítsük meg egy mély serpenyőben. Dobjuk rá az összevágott hagymát, dinszteljük 8-10 percig, amíg átlátszó és puha nem lesz.
Adjuk hozzá a bort, balzsamecetet, kakukkfüvet, cukrot és kb. 1/2 teáskanál sót. Ha felforrt a szósz, vegyük lejjebb a hőmérsékletet, gyöngyözve főzzük kb. 1 óráig, amíg a szósz nem redukálódik, sűrű szirup nem lesz belőle.
Kóstoljuk meg, sózzuk, borsozzuk, cukrozzuk, ha szükséges. Várjuk meg, amíg picit hűl, majd öntsük át egy befőttesüvegbe, légmentesen zárjuk le. Hűtőben 2 hétig eláll.
Fotó: Getty Images