Foszlós burgonyás zsemle – A könnyű tésztát imádni fogja a család
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
A házi készítésű zsemle tésztája a főtt burgonyától puha és könnyű lesz, rugalmas textúráját napokig megőrzi.
Nem vagyok péklány, csak ritkán gyártok házi kenyeret vagy zsemlét, kerülöm a teljes kiőrlésű megoldásokat, mert szerintem túl száraz, durva lesz az úgy készült termék, én pedig puha, lágy pékárut szeretnék készíteni, egyszerű, mégis különleges finomságot. Nemrég kaptam egy receptet, ami azóta az első helyet foglalja el a szívemben a házi pékáru kategóriájában, biztos, hogy sokszor fogom még elkészíteni könnyed, rugalmas állaga miatt.
A textúra és a kellemes íz mellett az is nyerő pont nálam, hogy egyszerűen készülnek a burgonyás zsemlék, amelyek a nyári, kerti grillpartikról nem hiányozhatnak majd, de egyszerűen vajjal és lekvárral megkenve is csodálatosak.
Burgonyás zsemle
Hozzávalók 12 darabhoz
- 400 gramm liszt
- 100 gramm főtt burgonya
- 2 darab tojássárgája
- 30 gramm cukor
- 1.2 deciliter tej
- 80 gramm vaj
- 1 csomag száraz élesztő (7g)
- 1 teáskanál só
- kevés olaj
Elkészítés:
Dagasztótálba öntjük a lisztet, hozzászórjuk a sót és a cukrot, összekeverjük, majd a főtt, tört burgonya is a keverőtálba kerül a 2 tojássárgájával együtt.
A tejbe belekeverjük a száraz élesztőt, utána rögtön a lisztes tálba öntjük, majd elkezdjük összedolgozni, szép fényes tésztát dagasztunk. Ha már elválik az edény falától, hozzádolgozzuk a szobahőmérsékletű puha vajat, majd újradagasztjuk a tésztát. A lágy, kissé ragadós tésztát olajjal enyhén átdolgozzuk, cipó alakúra formázzuk, majd konyharuha alatt, meleg helyen 1-2 óra alatt duplájára kelesztjük.
A tésztát enyhén lisztezett deszkára tesszük, majd kis gömbölyded cipókat formázunk belőle. A kis gombócokat sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, tenyerünkkel óvatosan kicsit megnyomjuk a tetejüket, majd folpackal lefedve 30-60 percet pihentetjük. Levesszük a folpackot, a zsemlék tetejét egy kevés liszttel meghintjük, utána előmelegített 180 fokos sütőben, 20-30 perc alatt világosbarnára sütjük.
Fotó: Getty Images