Puha kelt tészta, szaftos feltét - Coca, a baleár-szigeteki tepsis lepény
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Selymes, kávés vajkrémmel töltött macaron: gasztroajándéknak is szuper
Sűrű, zamatos sültkelbimbó-krémleves: tejszíntől selymes
Krémes sós karamell házilag: csupán 4 hozzávalóból készül
Isteni, tartalmas túrós rakott tészta: sok sajt pirul a tetején
Fenséges kelt tésztás sütemények: ezekre megéri rászánni az időt
A coca nem más, mint egy tepsis lepény. A Baleár-szigeteken jellemzően minden pékségben kapni ilyet.
Coca sokféleképpen készülhet. Vannak élesztős és élesztőmentes verziók. Van, amelyikbe kerül tojás és van, amelyikbe nem.
Előétel, főétel és desszert is lehet
A szigeteken a mindennapi táplálkozás része a coca. Attól függően pakolják meg különféle feltétekkel, hogy az étkezés mely szakaszában kerül terítékre. A zöldséges coca előételként szolgál, a húsos főételként, ami mellé jellemzően salátát adnak, az édes pedig természetesen desszertként funkcionál.
Én most egy élesztős, tojásmentes verziót hozok. Az alap egy egyszerű kelt tészta. Ez a mennyiség egy nagy vagy két kisebb lepény elkészítéséhez elegendő.
Ízlés szerinti verziók
Kétféle verziót készítettem, mert nálunk a csapat egyik fele húsevő, a másik inkább zöldségbarát. A férjem és a lányom a kolbászos verziót imádják, míg a fiam és én inkább a spenótos, fenyőmagosat.
De természetesen készíthetjük kedvünk szerint bármilyen feltéttel. Olajban eltett kápia paprikával vagy például fokhagymás paradicsommal is nagyon finom.
Coca tepsis lepény
Hozzávalók 12 adaghoz
tészta
- 500 gramm tönkölybúza fehérliszt
- 20 gramm friss élesztő
- 1 kávéskanál cukor
- 2 kávéskanál só
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 evőkanál fehérbor
- 2.5 deciliter víz
alap
- 3 evőkanál olívaolaj
- 2 evőkanál szárított zöldfűszer
- ízlés szerint só
feltét
- 8 darab kolbászkarika
- 500 gramm spenót
- 20 gramm fenyőmag
- 30 gramm mazsola vagy vörösáfonya
- 1 deciliter olívaolaj
- ízlés szerint só és bors
- opcionális szardella
Elkészítés:
A tésztához a lisztet a sóval együtt egy tálba szitáljuk. A közepébe egy mélyedést alakítunk ki. Az élesztőt összemorzsoljuk, és egy tálban a cukorral és egy kevés langyos vízzel összekeverjük, majd hagyjuk felfutni. A lisztes mélyedés közepébe öntjük a felfutott élesztőt, megszórjuk egy kevés liszttel, és 15 percig pihenni hagyjuk. Az idő elteltével, a liszthez adjuk az olajat és a fehérbort, elkeverjük, majd hozzáadjuk a vizet is. Egy lisztezett deszkán a tésztát alaposan átgyúrjuk. Mikor a tészta szépen összeállt, egy kikent tálba tesszük, és egy konyharuhával lefedve, meleg helyen a kétszeresére kelesztjük nagyjából 2 óra alatt.
Míg a tészta kel, előkészítjük a feltétet. Egy kis tálba szórjunk szárított zöldfűszereket, tetszés szerint oregánót, kakukkfüvet vagy rozmaringot, és keverjük el egy kevés olívaolajjal és sóval. A kolbászos verzióhoz karikázzuk fel a kolbászt. A spenótos cocához a spenótot alaposan mossuk meg, blansírozzuk, azaz tegyük forrásban lévő vízbe, főzzük egy-két percig, majd tegyük jéghideg vízbe. Öntsük le róla vizet, alaposan nyomkodjuk ki, és tegyük félre. A szardellát - ha használunk - csepegtessük le.
Mikor a tészta szépen megkelt, lisztezett felületen gyúrjuk át újra, majd nyújtsuk ki hosszúkás, téglalap alakúra, és a nyújtófa segítségével fektessük kizsírozott tepsibe. Szurkáljuk meg a tésztát egy villával, majd lefedve kelesszük meleg helyen újabb fél-egy órán át.
A sütőt melegítsük elő 200 fokra.
A lepényeket kenjük meg a sós, fűszeres olajjal. Pakoljuk meg a feltétekkel azokat. A kolbászokat szépen rendezzük el az egyik lepényen. A másik cocára halmozzuk rá a spenótot, szórjuk meg fenyőmaggal, ha szeretjük szardelladarabokkal is megrakhatjuk. A hagyományos verziót egy kevés mazsolával is megszórják, de én aszalt áfonyát tettem rá. Végül csurgassunk egy kevés olívaolajat a lepényekre. Ha ezzel megvagyunk, a lepényeket toljuk forró sütőbe, és 25-30 perc alatt süssük készre.
Fotó: Pataki-SzabóFruzsi/Sóbors