Vajpuha csirkemell paradicsomos szószban főzve: kókusztej lágyítja az ízeket
Viszonylag gyorsan és egyszerűen készül az alábbi recept: ha különleges fogásra vágysz, de nem szeretnél egész nap a konyhában ácsorogni, ez lesz a tökéletes választás!
Ezt az ételt lassan 10 éve készítem, de a receptet mindeddig féltve őriztem. Viszont annyira finom és egyszerű, és olyan sokan szeretik a csípős, gyors és laktató ételeket, hogy kár lenne megfosztani tőle a pikáns ételek rajongóit.
Persze ennek is megvan a maga trükkje, hiszen az ételhez ugyan részben egy készen kapható szószt használok, azt viszont olyan lépésekkel turbózom fel, amelyektől az íze szinte pontosan ugyanolyan lesz, mintha egy ázsiai étteremben rendeltem volna, nem pedig egy üvegből jött volna ki.
Ehhez az ételhez – pár alapvető hozzávalón kívül persze – egy tisztességes wokra és megfelelő mennyiségű bátorságra van csak szükség, hogy a távol-keleti szószokat egymással harmonizálva merd variálni. Így a végén a merészség és a figyelem duójából egy fantasztikusan szaftos és pikáns, csirkés egytálétel fog születni.
A körethez egy bögre basmati rizst másfélszer annyi hideg vízzel tegyél fel főni, gyártója válogatja, hogy ki kell-e mosni előtte a rizst, és ha igen, hányszor. A vizet egy teáskanál sóval szórd meg. Azután, hogy már benne van a rizs, kétszer-háromszor keverd meg. Így lesz igazán finom a rizs, és nem lesznek benne kicsit sós, kicsit sótlan részek, hanem egységesen finomra fő az egész.
A csirkemellett vágjuk apró kockákra, majd forgassuk bele sóba és borsba. Kb. 10 percig hagyjuk állni a csirkét a fűszerekben.
A wokban forrósítsuk fel a 2 evőkanál olajat. Amíg az pár perc alatt felmelegszik, a húst hintsük meg a liszttel és alaposan keverjük össze, hogy minden darab kapjon a lisztes csomagolásból.
Ezután a lisztezett, fűszeres csirkedarabokat dobjuk rá a közepes lángon melegedő olajra, és pirítsuk le őket. Nem főzni kell őket, csak hirtelen lepirítani.
Amikor már minden darab kapott egy kis pirosas színt, folyamatos keverés mellett szórjuk rá a húsra a barna cukrot és karamellizáljuk meg a falatokat. Ez kb. 3-5 percet vesz igénybe.
Ezután először az evőkanál Worcester-szósszal locsoljuk meg a húst és keverjük át, majd rögtön mehet rá a szójaszósz is. A lángot sem a cukornál, sem a szószoknál nem kell lejjebb venni, mert pont attól lesz jó a hús, ha nem párolódik és nem fő a cukorban és a szószokban, hanem csak kap egy bevonatot.
A titka annak, hogy biztosan ne rontsd el, a folyamatos keverésben áll. A karamellizálódó cukor és szószok ugyanis magas hőfokon másodpercek alatt le tudnak égni, ha nem figyelsz.
A Worcester- és a szójaszósz ráöntésénél is csupán 5-6 percig kell kevergetni a húst, hogy azokra egy csodás, mázas kéreg süljön.
Ha már az illat is mennyei, akkor itt az ideje lejjebb venni a lángot takarékra, és ráönteni az üveges szószt.
Miután összekevertük a húsokat az üveges szósszal, öntsük fel fél vagy egy egész üveg vízzel az egészet. Ez egyrészt előre pótolja a főzés közben elpárolgó vizet, illetve enyhíti a szósz csípősségét.
Kb. 25-30 perc alatt fő készre, viszont 10 percenként érdemes átkeverni, mert hajlamos megkapni az alja, ha nem keverjük meg.
A csípős szecsuáni csirke akkor jó, ha érezni, hogy a keverés nem megy könnyen, mert a szaft jól besűrűsödött.
A rizst én akkor szoktam feltenni főni, amikor a csirkére ráöntöm a szószt, így a kettő nagyjából egyszerre készül el, vagy kis különbséggel.
Ha minden elkészült, a rizst öblösebb tányérba szedjük, majd arra halmozzuk rá a csirkés, bambuszos szószt.
Tipp:
Ha nem annyira szereted a csípős szószokat, akkor szószos üvegenként minimum még egyszer annyi vízzel öntsd fel az egészet, de inkább kettővel. Ne ijedj meg, a pikáns ízt nem fogod ezzel elveszíteni, viszont kevésbé lesz csípős.
Fotók forrása: Horváth Kitti Gabriella/Sóbors
@sobors.hu