Pihe-puha scone csokidarabokkal dúsítva – Jól bírja a csomagolást
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A hagyományos pogácsa mellett a scone is a vendégségek sztárja lehet, ráadásul még keleszteni sem kell.
A scone, vagyis az angol pogácsa omlósabb és puhább, mint a magyar változat, a tésztájában a vaj puhasága és selymessége dominál. Általában édes változatban készül - az alapreceptet itt olvashatod el -, de sósan is elkészítheted, sok sajttal és hagymával. A scone előnye a hagyományos pogácsával szemben, hogy élesztő nélkül, sütőporral áll össze a tésztája, így a kelesztési időt is megspórolod. Ha pedig a klasszikus pogácsát kedveled, azt is elkészítheted expressz változatban, sütőporral, mint amilyen ez a krumplis is.
A scone amellett, hogy egészen puha és omlós, tökéletesen szállítható. Bár melegen a legfinomabb, másnap reggel még nyugodtan elcsomagolhatod az uzsonnásdobozba is. Ha sósan készíted, ezeket a kencéket is melléteheted, akár tízóraira.
Tipp a scone készítéséhez
Ahhoz, hogy a scone puha legyen, mindig hideg vajjal dolgozz. Nem baj, ha nem tudod teljesen beledolgozni a tésztába, nyugodtan maradhat morzsalékos az állaga. Ha úgy érzed, hogy túlságosan átvette a kezed melegét, akkor tedd be a nyers sütit a hűtőszekrénybe 15 percre a sütés előtt.
Csokidarabos scone
Hozzávalók 8 darabhoz
- 340 gramm liszt
- 50 gramm cukor
- 55 gramm barna cukor
- 1 evőkanál sütőpor
- 1 kávéskanál só
- 170 gramm tej- vagy étcsokoládé
- 6 evőkanál vaj (hideg)
- 130 milliliter tejszín
- 1 darab tojás (L-es)
- 2 teáskanál vaníliakivonat
Elkészítés:
Egy nagy tálba szórjuk bele a lisztet, a cukrot, a barna cukrot, a sütőport és a sót, jól forgassuk össze. A csokit törjük kis darabokra. Használhatunk csokichipset is, ha az egyszerűbbnek tűnik.
A hideg vajat kockázzuk fel, majd morzsoljuk bele a lisztbe, hogy morzsalékos állagot kapjunk. Adjuk hozzá a csokidarabokat, a kezünkkel forgassuk bele.
Egy kisebb edényben keverjük össze a hideg tejszínt, a tojást és a vaníliakivonatot, majd öntsük a száraz hozzávalókhoz. Egy spatula segítségével forgassuk össze, amíg a liszt be nem szívja a nedvességet. Utána határozott mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát.
Tegyük a tésztát egy lisztezett gyúródeszkára. Nyújtsuk ki körülbelül 20 centiméteres és 2 centiméter vastag körré. Vágjuk 8 cikkelybe egy pizzavágó segítségével.
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, fektessük rá a háromszögeket. Tegyük be a hűtőbe 15 percre pihenni, addig melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Süssük a scone-okat 15-17 percig, amíg aranybarnák nem lesznek. Tegyük őket egy rácsra, hogy kicsit hűljenek. Ehetjük melegen vagy szobahőmérsékleten is.
Fotó: Getty Images