Így készül a semmihez nem hasonlítható dödölle
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Mentás forró csoki ünnepi köntösben: a gyerekek kedvence lesz
Isteni céklás rizottó kecskesajttal: fantasztikusan krémes
Csodafinom gyömbéres keksz: gasztroajándékként is tökéletes
Mesés karácsonyi desszertek sütés nélkül: pofonegyszerűen készülnek
Sajttal és spenóttal töltött csirkemell: nagyon szaftos és ízletes a hús
Dödölle, ganca, gánica, megint egy olyan egyszerű, régi, olcsó étel, ami egyszerűsége ellenére sok időt, energiát, erőt, rengeteg mosatlan edényt és türelmet igényel. Most szólok: csak akkor állj neki, ha valakit tényleg boldoggá akarsz tenni.
A dödölle, amit már 18. századi szakácskönyvek is említenek, eredetileg kásából, általában köleskásából készült. A kihűlt kását szeletelték metélt formára és melegítették újra. Két ma is elterjedt fogyasztási formája ismert, az egyik esetben köretként működik szószos, szaftos ételek mellett, például pörkölttel vagy vadassal. A másik, zalai fogyasztási formája a lent is leírt hagymás, szalonnás, tejfölös verzió.
A krumpli csodálatos alapanyag, elképesztő dolgokra képes. A dödölle tésztája se nem olyan, mint a krumplipüré, de nem is azonos egészen azokkal a krumplis tésztákkal, amikből a nudli és a szilvás gombóc készül. A kulcsfontosságú különbség, hogy nem csak a krumplinak, a lisztnek is meg kell főnie benne.
Elég nagy fizikai meló elkészíteni, mert nem elég megpucolni és megfőzni a krumplit, aztán bele kell keverni a lisztet és a ragacsos, sűrű, kemény tésztát a láng fölött tovább keverni és keverni, míg kissé ki nem szárad. Ekkor jön a szaggatás és a sütés, amihez pedig a kellő hőfokot nehéz eltalálni - ha túl forró a serpenyő, akkor elég és kiszárad, ha meg nem elég meleg, akkor sosem sül meg rendesen. A munka megéri, mert a végeredmény egy semmihez nem hasonlítható állag, egy pirult, hagymás-szalonnás íz, amit mindenki nagyon szeretett.
Dödölle
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 kilogramm krumpli
- 150 gramm liszt
- 300 gramm szalonna
- 3 fej hagyma
- ízlés szerint tejföl
Elkészítés:
A krumplit megpucoljuk, felkockázzuk, és annyi sós vízben, amennyi éppen ellepi, megfőzzük. Amikor már annyira puha, hogy szinte szétesik, elzárjuk alatta a lángot. A vizet leöntjük róla, de egy keveset, körülbelül két-három ujjnyit alatta hagyunk. Krumplinyomóval összetörjük a krumplit, míg egészen pépes nem lesz. Hozzáadjuk a lisztet, és ugynaazon al ángon hagyva az edényt addig keverjük, míg sűrű nem lesz és el nem válik az edény aljától. Egy serpenyőben kiolvasztjuk a felkockázott szalonna zsírját, megpároljuk benne a felaprított hagymát, majd kiszedjük a serpenyőből a hagymát és a szalonnát, félretesszük. A serpenyőben maradt zsírba egy- egy evőkanálnyi gombócot szaggatunk,és mindkét oldalukat aranybarnára pirítjuk. Amikor az összes megsült, visszapakoljuk rá a hagymás szalonnát. Tejföllel locsolva tálaljuk.
Fotók: Ács Bori/Só&Bors