Erdélyi zakuszka családi recept alapján: egész télen eláll a zöldségkrém

11
Nyomtatás
Zakuszka cover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Bevált családi receptet hoztunk, ami garantáltan elnyeri a tetszésedet. Padlizsán és nagy szemű bab is szerepel a hozzávalók között!

A zakuszkát ma már a legtöbben erdélyi különlegességként azonosítják, azonban eredetileg Örményországból származik, onnan jutott el Moldován keresztül Romániába, és lett nagyon népszerű. A zakuszka egy zöldségkrém, amelyet télire is eltehetsz, sőt hűvös, száraz helyen tárolva évekig is eláll. Az alapját a pritamin és kápia paprika, a paradicsom és hagyma képezi, azonban a legfinomabb változatokba répa, padlizsán és nagy szemű paszuly is kerül, ennek a receptjét most el is árulom.

Ez a családi recept nagynénémtől származik, aki évtizedek óta készíti már az ízletes finomságot, és mindig osztatlan sikert arat vele. Bár nem tudok teljesen pártatlanul nyilatkozni róla, de sokféle zakuszkát kóstoltam már, és ennél a fajtánál még nem ettem jobbat! 

Az igazán finom zakuszka titka (a fűszerezés mellett) az, hogy a paprikát és a padlizsánt faszénen süsd, mert ezáltal kapnak füstös aromát, amely nagyon különlegessé teszi a végeredményt, még a téli napokon fogyasztva is a nyári sütések hangulatát idézi. A megadott mennyiség kb. 14 darab kisebb befőttesüvegre elég. Természetesen módosíthatod az arányokat annak függvényében, hogy mekkora adagot szeretnél, de ha már belefogsz, akkor nem érdemes kisebb mennyiséggel foglalkoznod, hiszen ugyanakkora munkával jár, mintha dupla annyit főznél be.

Erdélyi zakuszka

Zakuszka

Hozzávalók 14 adaghoz

  • 2 kg padlizsán
  • 2 kg pritamin paprika
  • 2 kg kápia vagy más piros húsú paprika
  • 0.5 kg nagy szemű bab
  • 3 db babérlevél
  • só ízlés szerint
  • 2 kg paradicsom
  • 1 ek cukor
  • 1.5 kg hagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 0.5 kg répa
  • ízlés szerint csípős (opcionális)
  • 0.75 l olaj
Recept idők

Elkészítés:

A paprikákat és a padlizsánt süssük meg, lehetőleg faszénen, tisztítsuk meg és csumázzuk ki. A legjobb módszer, ha sütés után pár percre besózzuk őket, így könnyebben lejön a héjuk, majd alaposan mossuk át, és hagyjuk lecsepegni. Ezt 1-2 nappal a zakuszkafőzés előtt is megtehetjük, így annyival könnyebb dolgunk lesz.

Az előre beáztatott babot (legjobb már előző este) 3 babérlevéllel és egy teáskanálnyi sóval főzzük puhára, majd szűrjük le.

A paradicsomokon ejtsünk apró bemetszéseket, tegyük pár percre forrásban lévő vízbe, majd szedjük ki: így szinte magától lejön a héjuk. Daráljuk le, és kevés cukorral és sóval főzzünk paradicsomlevet belőlük.

Daráljuk le a következő hozzávalókat: a hagymát, a fokhagymát, a répát, a paprikákat és a padlizsánt. Az olajon pirítsuk üvegesre a hagymát, adjuk hozzá a répát, és együtt is dinszteljük néhány percig. Sózzuk, borsozzuk, és mehet is bele a pritamin, a kápia paprika és a padlizsán, végül pedig a paradicsomlé és a cukor. Főzzük őket, amíg egy krémes, homogén állagot nem kapunk. Közben érdemes többször megkóstolni, és ízlés szerint pótolni a sót. Utolsó lépésként adjuk hozzá a paszulyt is, és már ne kevergessük sokat, hogy ne törjük össze a szemeket.

Vegyük le a tűzről, és porciózzuk befőttesüvegekbe: figyeljünk arra, hogy az üvegek tiszták és szárazak legyenek, és azért, hogy a hőtől ne pattanjanak szét, először csak 2-3 centi magasságban töltsük ki a zakuszkát, és várjunk fél percet, hogy megfelelően átmelegedjenek. Ha az összeset kiporcióztuk, fóliával zárjuk le az üvegeket, és szorosan csavarjuk rájuk a tetejüket. 

Száraz dunsztban kihűlésig tartsuk (ez több nap is lehet), majd hűvös, száraz helyen tároljuk.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon