A legjobb házi lecsó a nagyi receptje szerint - Ezt télen is szívesen eszed majd
Télen is juthat finom házi lecsó az asztalra, ha még mostanában elteszed friss zöldségekből.
A lecsót csak szeretni lehet, legyen az kolbászos, tojásos, kínálják tarhonyával vagy rizzsel, készítsék magyarosan vagy franciásan. Utóbbi, avagy a ratatouille, abban különbözik az általunk ismert változattól, hogy a paprika-paradicsom-hagyma szentháromsága padlizsánnal és cukkinivel egészül ki, de fűszerezésében is eltér a magyar lecsótól. Leggyakrabban kakukkfűvel és bazsalikommal ízesítik, és bár mindkettőből érdemes frisset használni, szárítottal is működik a recept.
Se kolbász, se szalonna, semmilyen húsféle nem kerül a francia változatba, így sokkal könyedebb, mint a magyar lecsó, nem nehezíti el a gyomrodat, nem zsíros, a nagy melegben is jól fog esni. Ha még nem készítettél ratatouille-t, mindenképp próbáld ki, garantálom, hogy elrabolja a szívedet.
Készítsük elő a zöldségeket: a padlizsánt és a cukkinit alaposan mossuk meg, vágjuk le a végeiket, de nem kell őket meghámozni. Vágjuk őket 2-3 centis kockákra.
Hámozzuk meg a hagymákat, a vöröset vágjuk finomra, a fokhagymát zúzzuk össze. A paprikát is mossuk meg, szedjük ki a magházát, vágjuk szintén 2-3 centis kockákra.
A paradicsomokat forrázzuk le, húzzuk le a héjukat, majd vágjuk kockákra.
Egy mélyebb serpenyőben hevítsük fel az olajat. Dobjuk bele a cukkinit és a padlizsánt, sózzuk, borsozzuk. Folyamatos kevergetés mellett süssük a zöldségeket, míg nagyjából megpuhulnak és itt-ott megpirulnak. Adjuk hozzá a hagymákat és a paprikát, majd melegítsük tovább. 2 perc után mehet bele a kétféle paradicsom is. Adjuk hozzá a fűszereket is, keverjünk mindent egybe, várjuk meg, míg forrásnak indul, majd vegyük lejjebb a lángot. Fedő alatt főzzük 30 percig, míg minden megpuhul és összeérnek az ízek. Kóstoljuk meg, sózzuk, ha szükséges.
Fotó: Getty Images
@sobors.hu