Vírusölő, immunerősítő hagymatea házilag: a köhögés és megfázás legjobb ellenszere

hagymatea
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Lehet, hogy első hallásra nem túl bizalomgerjesztő, pedig a hagymatea finom is lehet, ha az alábbi recept szerint készíted el.

A hagymából készült teát régóta alkalmazzák a megfázás tüneteinek enyhítésére, bár akkoriban nem biztos, hogy az élvezeti értéke is számított, egy-két kisebb trükkel finommá varázsolható a gyógyital.

Az alap, a hagyma lehet vörös és lila is, mellé alma, narancshéj, fahéj, szegfűszeg és gyömbér kerül. Az ízesítésre is nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mint más teák esetében, mézzel és citrommal érdemes felturbózi a langyosra hűlt teát. A sok-sok intenzív ízű fűszer, a gyümölcsök és az édesítő segítenek semlegesíteni a hagyma ízét. 

Miért érdemes fogyasztani?

A hagyma tele van B- és C-vitaminnal és antioxidánssal, természetes gyulladáscsökkentő, csökkenti a vérnyomást, helyreállítja a vércukorszintet, de antibakteriális és vírusellenes tulajdonságáról is híres. A narancs is gazdag A- és C-vitaminban, a héjában található limonén gyulladáscsökkentő és rákmegelőző hatásáról ismert. Az alma, a gyömbér és a fahéj jótékony tulajdonságairól itt írtunk korábban.

Arra figyelj, hogy a mézet és a citromlevet csak akkor tedd a teába, mikor már langyos, különben elveszítik értékes tulajdonságaikat: a citrom kiemelkedő C-vitamin-tartalmát, a méz pedig antibakteriális hatását.

Hagymatea

hagymatea2

Hozzávalók 20 decihez

  • 1 fej hagyma (vörös vagy lila)
  • 1 darab alma
  • 1 darab gyömbér (5 centis)
  • 1 evőkanál fahéj
  • 1 teáskanál szegfűszeg
  • 1 darab bionarancs
  • méz (ízesítéshez)
  • citromlé (ízesítéshez)
Recept idők

Elkészítés:

A hagymát és az almát (hámozatlanul) vágjuk négy részbe. A gyömbért pucoljuk meg, reszeljük le vagy vágjuk kisebb darabokra. A narancs héját vágjuk le vékonyan vagy reszeljük le.

Tegyünk mindent egy lábasba, majd öntsük fel 2-2,5 liter forró vízzel. Kapcsoljuk fel alatta a lángot, hagyjuk forrni 10 percig, majd gyöngyözve főzzük még 15-20 percig, míg az alma meg nem barnul. Ha kész, szűrjük le, hagyjuk picit hűlni, majd mézzel és citromlével fogyasszuk.

A maradék teát másnap újra lehet melegíteni, még finomabb is lesz.

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük