Húsmentes hétfő: Cukkinifasírt kukoricás rizzsel és chilis szósszal
Chili és koriander. Vagy kápia és pertrezselyem
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Húsmentes kalandozásunkat a világ körül Mexikóban folytatjuk, mármint csak hangulatában, mivel kukoricát, koriandert és chilit használunk. Meg cukkinit, mert szezonja van. Egy ideje húsmentes hétfőket tartunk a családdal. A valósághoz hozzátartozik, hogy imádjuk a húst, és környezetvédelmi okok miatt döntöttünk úgy, hogy a hét egy napján a lehető legkisebbre szorítjuk a létfenntartásunk ökológiai lábnyomát. Ez egy kísérlet, ami alkalmat teremt elgondolkozni, hogy hogyan lehet minőségi, és finom ételeket készíteni úgy, hogy lehetőleg semmiféle állati eredetű alapanyagot ne használjak.
Túl vagyunk a húsmentes Közel-keleti körön, amikor hummuszt készítettünk, és jártunk már húsmentesen Indiában, akkor egy isteni, illatos lencsefőzelék volt az ebéd. Most pedig nézzük Mexikót, vagy legalább is képzeljük oda magunkat.
Nemrégiben elkezdtem olvasni Frida Kahlo Füveskönyvét, és az volt a tervem, hogy legalább két-három ételt meg is fogok főzni belőle. Hát, nem jött össze. Ha megnézünk egy mexikói receptet, úgy néz ki, hogy legalább kétféle chilit használnak, olyanokat, amiket én még hírből sem ismerek (jellemzően guajillo chili és ancho chili), nemhogy kapni lehessen errefelé. Nem is beszélve a mirhafűről, (más néven féregűző libatopról), amit szerintem mifelénk szintén nem árulnak. Úgyhogy, abban maradtam magammal, hogy elég lesz, ha a dolog hangulatát próbálom meg elkapni. Meg amúgy sem eszi meg senki a túl csípős ételt, úgy meg semmi értelme főzni, ha senki sem eszi.
Nyugi, finom lesz!
A cukkinifasírt viszont nagyon is kézenfekvő étel mostanában, ahogy a kukoricás rizs is. Ha nem lenne vegán hétfő, természetesen fokhagymás tejföllel önteném nyakon, jó bőven, de ez most ugyebár kiesik, helyette viszont jól jön egy kicsit, de éppen hogy csak csípős, jó korianderes paradicsomszósz, még össze is hozza a rizs és a cukkinifasírt ízét. (Ha nem szereted a koriandert, vagy nem sikerült hozzájutni, akkor használj nyugodtan petrezselymet. Egyébként simán megél a növény cserépben a konyhaablakban, vagy a kertben.)
Mivel nem bíztam benne, hogy ha bő olajban sütöm, tojás nélkül is egyben maradnak a fasírtok, inkább a sütőbe toltam be a kis kupacokat. Ez a módszer roppant emberbarát, nemcsak a kalóriatartalom miatt, de nem is kell az olajgőzben párolódni fél órán át.
Mexikói cukkini fasírt kukoricás rizzsel, chilis szósszal
Hozzávalók 4 adaghoz
A fasírthoz
- 60 dekagramm cukkini (tiszta súly)
- 6 evőkanál zsemlemorzsa vagy zabpehely morzsa
- 0.5 csomag koriander / petrezselyem
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 darab kápia / chili paprika
- 1 kávéskanál só
A rizshez
- 0.5 deciliter olaj
- 1 bögre rizs
- 1 bögre kukorica
- 2 bögre víz
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 kávéskanál só
A chilis szószhoz
- 0.5 deciliter olaj
- 0.5 fej hagyma
- 2 deciliter passzírozott paradicsom
- 0.5 csomag koriander / petrezselyem
- 1 gerezd fokhagyma
- opcionáls chili paprika
- ízlés szerint só
Elkészítés:
A cukkinit meghámozzuk és legyaluljuk (reszeljük, átküldjük a robotgépen). Sózzuk, kinyomkodjuk a levét. Belekeverjük a zsemlemorzsát vagy a finomra őrölt zabpelyhet, hozzáadjuk a koriandert, a zúzott fokhagymát, az apróra vágott kápiát (vagy ha bevállalósak vagyunk, chilit), alaposan összekeverjük, és hagyjuk egy kicsit állni, hogy a morzsa vagy a zabpehely megszívja magát a cukkini levével.
Bekapcsoljuk a sütőt 180 fokra.
Feltesszük főni a rizst. A megmosott rizst forró olajon megfuttatjuk, majd felöntjük kétszeres mennyiségű vízzel. Hozzáadjuk a kukoricát, sózzuk, belezúzzuk a fokhagymát, lefedjük, és a legkisebb lángon pároljuk 10 percig. Ekkor elzárjuk, és lefedve hagyjuk állni még 10 percig.
Sütőpapírral kibélelt tepsire evőkanállal halmokat rakunk a cukkinis masszából. A széleit a kezünkkel visszaegyengetjük, nehogy a kilógó darabok megégjenek. Megkenjük a tetejét olajjal (szilikonos ecset alkalmas a feladatra), és betoljuk a sütőbe. Nagyjából fél óra kell neki, tűpróbával győződhetünk meg, hogy átsült-e.
A chilis szószhoz fél fej hagymát üvegesre dinsztelünk, hozzáadjuk a passzírozott paradicsomot, a zúzott fokhagymát. Vágunk bele koriandert bőven, sózzuk. Ha nem félünk a csípőstől, vágunk bele chilit. Forraljuk, akkor jó, ha már besűrűsödött. Ez annyi idő alatt meg is van, amíg a fasírtok megsülnek.
Fotó: Shutterstock