Nagyiféle káposztás rétes házi tésztából: a ropogós lapok közt fűszeres töltelék bújik meg
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A káposztás rétes magában falatozva is nagyon finom, de sült liba vagy kacsacomb mellé is kínálható.
A családomban a rétesnek nagy hagyománya van. Apukám és a testvérem legnagyobb kedvence, egy hatalmas tálca jól megpakolt rétessel le lehet őket venni a lábukról, olyan jó kedvük lesz tőle, mintha nyertek volna a lottón. Ezt a keresztanyukám is tudja, aki művészi szinten, játszi könnyedséggel húzza a rétestésztát. Tudva a családom férfi tagjainak gyengeségét, mindig gazdagon pakolt rétesekkel várja őket, olyan nagy mennyiségben szokta készíteni, hogy rétescsomagokkal érkeznek haza tőle, és olyankor bármerre nézünk a konyhában, rétes kacsint vissza ránk.
Az egyik nagy kedvenc a káposztás változat, amit még köretként is lehet kínálni sült liba vagy kacsacomb mellé. A káposztás tölteléket nagyon sok változatban lehet elkészíteni, vannak háztartások, ahol plusz zsírral kenik meg a tésztát, amire a káposzta kerül, de tejföllel is érdemes meglocsolni. Mi egy kis zsemlemorzsával hintjük meg a tésztát, mert ha netán a káposzta enged egy kis vizet, az felszívja majd. A káposztát libazsíron szoktuk dinsztelni, úgy sokkal finomabb lesz, és csak sót és borsot használunk ízesítésnek. Van, aki cukrot is szokott beletenni, de nálunk kimarad belőle.
Káposztás rétes
Hozzávalók 4 személyre
Tészta:
- 50 dekagramm liszt
- 5 dekagramm vaj vagy zsír
- 3 deciliter langyos víz
- 1 teáskanál só
- 1 evőkanál ecet
- 1 darab tojás (a kenéshez)
Töltelék:
- 1 kilogramm káposzta
- ízlés szerint frissen őrölt só és bors
- 2 evőkanál zsemlemorzsa
- 4 evőkanál libazsír
Elkészítés:
A lisztet szitáljuk keverőtálba, a közepébe ássunk mélyedést, a vajat morzsoljuk bele. A langyos vízbe keverjük bele a sót és az ecetet, majd adjuk a liszthez, sima, hólyagos tésztát gyúrjunk belőle (15-20 percig is eltarthat a munkafolyamat), majd formáljunk belőle cipót, tegyük tiszta tálba, a tetejét kenjük meg vékonyan olvasztott zsírral, letakarva 30 percig pihentessük.
Tiszta, nagy abrosszal fedjük le az étkezőasztalt, enyhén szórjuk meg liszttel a pihent tésztát és az abroszt, majd a tésztát tegyük a terítő közepére. A cél, hogy a tésztát minél vékonyabbra kihúzzuk egészen az asztal végéig. Először óvatosan, nyújtófa segítségével lapítsuk ki, majd a tészta alá nyúlva az ujjaink segítségével húzzuk a tésztát egészen az asztal végéig, a lelógó részeket pedig vágjuk le.
Töltelék:
A káposztát reszeljük le, majd sózzuk meg és 15 percig hagyjuk állni, utána nyomkodjuk ki a levet a káposztából és kezdjük el libazsíron dinsztelni. A káposztát sóval és borssal ízlésünk szerint ízesítsük, pirítsuk aranybarnára, majd hagyjuk kihűlni.
A réteslapot szórjuk meg zsemlemorzsával, majd a dinsztelt káposztával borítsuk be a tésztát. A töltelékkel gazdagított tésztát a terítő segítségével szorosan tekerjük fel. A réteskígyókat fektessük sütőpapírral bélelt tepsire, majd felvert tojással kenjük meg, 180 fokra előmelegített sütőbe tolva 20-30 perc alatt süssük pirosra.
Fotó: Getty Images