Régi idők kedvenc főzeléke, kelkáposzta pörkölttel – A család biztos, hogy repetázni fog
Cikkek
Így lesz igazán szép a mézeskalács díszítése: ez a fényes cukormáz titka
Mesés karácsonyi desszertek sütés nélkül: pofonegyszerűen készülnek
Ropogós
Így készíts otthon dubaji pisztáciás csokit: gasztroajándéknak is tökéletes
Krémes, mexikói forró csoki: pikáns fűszer is kerül bele
Fűszeres narancslekvár: nem hiányozhat az ünnepi asztalról
Ropogósra sült tört burgonya: parmezán pirul a tetején
Zselés szaloncukrokat teszteltünk: nem a legdrágább győzött
A magyar konyha kedvenc egytálasai a főzelékek, mind a klasszikus receptek hagyományosan tálalva, mind az újragondolt, egészséges verziók. Mindegy, melyik mellett döntünk, az étkezőasztalnál elismerő pillantásokat fogunk kapni.
Sokan gond nélkül elélnének valamilyen főzeléken, magában, fasírttal, főtt tojással vagy pörkölttel tálalva. Mindenkinek megvan a kedvenc régi receptje, amit gyerekkorában örömmel kanalazott, ennek a szokásnak pedig felnőttként is örömmel hódol az ember. Nálam ilyen a kelkáposzta-főzelék, amit mamám receptje alapján készítek.
Mire kell figyelni?
A leveleire bontott kelkáposztát kevés krumplival puhára főzöm, majd sóval, borssal és egy kis köménymaggal fűszerezem. Mivel a kelkáposzta rengeteg vizet fog engedni, ne öntsük fel teljesen folyadékkal, ez nagyon fontos, mert a végén a rántás sem fog jól sikerülni.
A kelkáposzta-főzelékből nem hiányozhat a fokhagymás rántás. A rántás sokaknál mumus, a csomós állagért senki sem rajong, pedig sajnos könnyű elrontani, ráadásul sokan a liszt és olaj mennyiségétől is tartanak. A régiek előszeretettel készítettek tartalmas rántásokat, ma már jóval visszafogottabban készülnek, kevesebb liszttel. A főzelékekre világosbarna színű rántást szokás tenni, a legtöbb háztartásban először világosra pirítják a lisztet az olajjal, csak utána tesznek bele hagymát vagy fokhagymát.
Így készül a rántás
A fokhagymás rántásnál a fokhagymát kevés olajjal hevítem addig, amíg az el nem kezd intenzív illatot árasztani, ezek az aromák egész gyorsan, pár perc alatt érezhetővé válnak. Ezután következik a liszt és a pirospaprika, ezekkel csomómentesre keverem, majd mikor már kész van a főzelék, utolsó lépésként hozzáadom. A kelkáposzta-főzelékhez pörkölt illik a legjobban, amit nyugodtan lehet disznó- vagy marhahúsból készíteni, de csirkemell is tökéletesen megfelel.
Kelkáposzta-főzelék pörkölttel
Hozzávalók 6 személyre
Főzelék:
- 1 fej kelkáposzta
- 4 darab burgonya
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 teáskanál őrölt pirospaprika
- 1 evőkanál liszt
- kevés olaj
Pörkölt:
- 80 dekagramm csirkemell
- 3 fej hagyma
- 1 evőkanál őrölt pirospaprika
- ízlés szerint só
- ízlés szerint bors
- kevés olaj
Elkészítés:
A kelkáposzta leveleit alaposan tisztítsuk meg, vágjuk csíkokra, vagy közepes darabokra tépve tegyük fazékba. A krumplit tisztítsuk meg és vágjuk kockára, majd szintén mehet a fazékba. Öntsünk rá nagyjából annyi vizet, amennyi ellepi, nem baj, ha a felső leveleket nem lepi el teljesen, főzés alatt a kelkáposzta össze fog esni és rengeteg vizet ereszt. Miután a levelek szépen összeestek, keverhetővé válik a kelkáposzta, sóval, borssal és köménnyel ízesítjük, addig főzzük, míg a krumpli és a kelkáposzta megpuhul.
A rántás elkészítéséhez a fokhagymát tisztítsuk meg, vágjuk kis darabokra, tegyük serpenyőbe, kevés olajjal kezdjük el felhevíteni. Adjuk hozzá a lisztet, mikor világos színe lesz, mehet rá a pirospaprika, keverjük csomómentesre, majd adjuk a kész főzelékhez. Folyamatos kevergetés mellett úgy 4-5 perc alatt közepes lángon összeforraljuk.
Pörkölt
A megtisztított hagymát finomra vágjuk, kevés olajon dinszteljük, miután kellően összeesett, rászórjuk a pirospaprikát, alapos keverés után a kockára vágott csirkemell is a fazékba kerül. Felöntjük 2 bögre vízzel, sóval, borssal ízesítjük, majd 40-45 perc alatt készre főzzük, a főzelék tetejére szedve tálaljuk.
Fotó: Botos Claudia/Sóbors