Különleges mákos-citromkrémes linzer - Karácsonykor kötelező
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Léteznek olyan sütemények, amelyeknél nem ismerek mértéket. Ha otthon sütök, akkor eleve elvesztem, ha vendégségbe járok, akkor is újra és újra visszatérek a desszertes asztalhoz. Ez a sütemény a linzer.
Nincs ünnep linzer nélkül: érdemes megtanulni az elkészítését, még akkor is, ha az egyáltalán nem olyan könnyű, mint azt elsőre gondolnánk. A tésztája kevés alapanyagból készül, könnyű összeállítani, de ha nem megfelelően dolgozzuk össze, akkor nyújtáskor morzsás lehet, szétesik, vagy épp ellenkezőleg, túl zsíros lesz. Ezért fontos, hogy megfelelő arányokkal, alapanyagokkal dolgozzunk, sőt, ebben az esetben a hőmérsékletük sem mindegy.
Hideg alapanyagok, pihentetés
A linzertésztánál az első szabály, hogy hideg hozzávalókat gyúrjunk össze. A vaj, de még a liszt, sőt, a keverőtál is legyen hideg. A vajat gyorsan morzsoljuk össze a liszttel, akár a kezünkkel, de a legjobb egy konyhai robotgéppel, hogy a lisztnek ne legyen ideje beszívni a vajat. Miután a tészta nagy része zsiradék, érdemes jó minőséget választani. Vajjal, sőt, a legjobb ha fele vajjal, fele zsírral dolgozunk, úgy lesz igazán omlós a tésztánk. A liszt-vaj-cukor aránya 3-2-1 legyen, ezen kívül (ha 30 dekagramm liszttel dolgozunk) 1 tojássárgája kerül még a tésztába. Ha összeállt a tészta, fontos, hogy hűtőszekrényben egy órát pihenjen becsomagolva. Tovább felesleges bent tartani, de az egy órát se spóroljuk meg.
A mákimádatomról már ejtettem szót, mákos süteményekből bármennyit meg tudok enni. Ebbe a linzerbe egészben kerülnek a mákszemek, úgy, ahogy a mákos palacsintába is, amitől a tészta különlegesebb ízt kap. A tölteléke citromkrém, aminek a fanyarsága tökéletes ellentéte a tészta édességének.
Ha egyszerű, de isteni süteményt szeretnél sütni karácsonyra, akkor mindenképpen próbáld ki ezt a sokáig puha olajos piskótát, ami nem csak nagyon finom, de illatos is.
Mákos-citromkrémes linzer
Hozzávalók 8 adaghoz
Mákos linzer:
- 300 gramm liszt
- 200 gramm vaj
- 100 gramm porcukor
- 1 darab tojássárgája
- 2 evőkanál mák (egész)
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 csipet só
Citromkrém:
- 90 gramm vaj (kockára vágva)
- 100 gramm cukor
- 150 milliliter citromlé (frissen facsart)
- 4 darab tojás
- 1 evőkanál étkezési keményítő
- 1 csipet só
Elkészítés:
A lisztet, a hideg vajat, a porcukrot, a sót és a vaníliát dolgozzuk össze úgy, hogy morzsalékos állagot kapjunk. Adjuk hozzá a mákot és a tojássárgáját, és formáljunk belőle egy nagy gombócot. Csomagoljuk folpackba, és tegyük a hűtőbe egy órára.
Közben készítsük el a citromkrémet. Öntsük egy lábasba a frissen kifacsart citromlevet, keverjük hozzá a cukrot, a tojásokat, a sót és a keményítőt. Folyamatosan kevergetve, közepes lángon főzzük, amíg krémes, pudingos állagot nem kap. Ekkor vegyük le a tűzről, adjuk hozzá szép lassan a vajdarabokat, és keverjük, amíg besűrűsödik. Ha véletlenül kicsapódott a tojás, szűrjük át a krémet. Hagyjuk kihűlni.
Lisztezzünk meg egy deszkát, és a tésztát nyújtsuk ki rajta körülbelül 3 milliméteresre, majd egy pohárral vagy sütikiszúróval szúrjuk ki őket a kívánt alakzatra. A fele adagnak a közepébe is fúrjunk egy kis lyukat.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra, béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral, és helyezzük rá a sütiket. Tíz perc alatt készre sülnek. Ne aggódjunk, hogy ilyenkor még puhák, csak óvatosan vegyük ki őket, nehogy megsérüljenek. Hagyjuk kihűlni. Vigyázzunk, könnyen túlsüthetjük őket, érdemes folyamatosan figyelni.
A linzereket kenjük meg a krémmel, ragasszuk össze őket és hagyjuk őket pihenni.
Fotó: Szász Eszter / Sóbors