Omlós marhahús krémes, tejszínes gombaszószban: így készül a Steak Diane
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tejszínes szósz selymes és isteni finom, a steak puha és omlós, a pirított gomba pedig felteszi az i-re a pontot.
Lehet, sőt, biztos, hogy a marhabélszín nem tartozik a legolcsóbb alapanyagok közé, néha mégis megéri rászánni a pénzt és az energiát, mert elképesztően finom ételeket készíthetsz belőle. Lepd meg a párod egy romantikus vacsorával, vagy készítsd el valamilyen különleges ünnepre, biztosan sikert fogsz vele aratni.
Nem nehéz jó steaket készíteni, de egy-két dologra figyelni kell: fontos, hogy a húst csak közvetlenül sütés előtt sózd meg, mikor már forró a serpenyő, különben a só kidobja a húsban található nedvességet, száraz lesz a végeredmény. Az is lényeges, hogy a húst ne a hideg hűtőből tedd a serpenyőbe, hagyd állni szobahőmérsékleten. Ha inkább sütőben készítenéd a steaket, itt találsz hozzá útmutatót.
Az alábbi fogás, a Steak Diane elnevezése Diana, a vadászat istennőjének nevéből ered, az ételt eredetileg valamilyen vadhússal készítették - valószínűleg a New York-i hotelek tették népszerűvé a steakkel készült változatot.
Steak Diane
Hozzávalók 4 személyre
- 4 szelet marhabélszín (170 grammosak)
- ízlés szerint só, bors
- 125 milliliter alaplé
- 2 evőkanál Worcestershire-szósz
- 2 teáskanál dijoni mustár
- 2 teáskanál sűrített paradicsom
- 2 evőkanál vaj
- 1 fej vöröshagyma
- 4 evőkanál konyak/brandy
- 80 milliliter tejszín
- 150 gramm gomba
Elkészítés:
A sütés előtt 30 perccel vegyük ki a húst a hűtőből.
Az alaplevet, a mustárt, a Worcestershire-szószt és a paradicsomot keverjük össze. Tegyük félre. A hagymát hámozzuk meg, vágjuk finomra, a gombát szeleteljük össze.
A hagymát dinszteljük meg egy kevés olajon, majd dobjuk rá a gombát, pirítsuk meg, várjuk meg, míg elpárolog alóla a folyadék, amit kiengedett magából. Öntsük rá a konyakot, vegyük feljebb a lángot, majd addig főzzük, míg szinte teljesen elpárolog az alkohol. Ekkor öntsük rá a kikevert alaplevet, 2-3 perc után a tejszínt is adjuk hozzá. Még 1-2 percig főzzük, míg picit sűrűsödik, kapcsoljuk le alatta a lángot.
Egy papírtörlő segítségével itassuk fel a nedvességet a hússzeletekről.
Tegyük a vajat egy serpenyőbe, majd várjuk meg, míg felforrósodik.
Közben a húst - ne korábban - sózzuk, borsozzuk minden oldalán, ne feledkezzünk meg a széleiről sem. Ha forró a serpenyő, tegyük bele a húst, valószínűleg 2 adagban fog elférni. Magas lángon süssük 1-4 percig a vastagságától függően, majd fordítsuk meg, a másik oldalával is járjunk el így. Ujjteszttel ellenőrizhetjük, mikor jó már a hús, itt találunk egy nagyon jó útmutatót hozzá. Ha a hús elkészült, tegyük egy vágódeszkára, takarjuk le fóliával, pihentessük nagyjából annyi ideig, amennyi idő alatt elkészült.
A steakeket locsoljuk meg a szósszal - szeletekre is vághatjuk a húst -, majd tálaljuk.
Fotó: Getty Images