Nem haverod a tökfőzelék? Akkor készíts citromos töklekvárt!
Citromhéjjal, fahéjjal, vaníliával ízesítve igazi csemege
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Egyik évben a szomszédasszonyom beállított hozzánk egy ásónyi tök palántával. Esedezett, hogy segítsek rajta, mert tavaly véletlen kint hagyott a földön néhány patisszont, aminek az összes magja kikelt, és most itt áll vagy százhúsz palántával. Ha nem fogadom be ezeket, az összes fiatal kis növény a komposzton leli halálát.
Természetesen megesett a szívem a cuki kis patisszon palántákon, elültettem őket a kertemben, majd pár hét múlva elkezdték ontani a csodálatos... főzőtököket. Vagy az össze-vissza porzás miatt történt így, vagy szétesett a genetikájuk, végül is mindegy, lényeg, hogy patisszon helyett termett egy csomó főzőtököm, úristen, mit kezdjek én ennyivel?
Mivel úgy éreztem, hogy a szomszédasszonyom valamennyire mégiscsak felelős az örökbe adott tökeiért, megkérdeztem tőle, hogy ő mit szokott csinálni ebben a helyzetben, rögtön mondjon valami okosat. Ami nem a gyalulva mélyhűtőbe rakás, az ugyanis nincs, és a tökfőzeléket, fájdalom, amúgy sem eszi meg senki.
Fotó: Shutterstock
És akkor a szomszédasszonyom ledobta a gasztronómiai atombombát: természetesen lekvárt! Méghozzá citromhéjjal és fahéjjal ízesítve, amitől elképesztően friss, kissé fanyar, de csodálatosan finom íze lesz a töklekvárnak. A tök tulajdonképpen csak vivőanyag, ízesíthetem amivel csak akarom, és higgyem el, imádni fogjuk, főleg a gyerekek, palacsintában.
Több sem kellett, elkezdtük a maratoni tökpucolás hadműveletet. Mindenki boldog volt, a gyerekek azért, mert végre farigcsálhatták a tököket, ahogy a kedvük tartotta (nem baj, úgyis pépesítjük), és én is boldog voltam, mert imádom, amikor tele van a kamrapolc izgalmas csemegével.
A töklekvár egyébként bevált, a kivájt magokból pár marékkal visszadobtam a kertbe (a gerillakertészet híve vagyok, nem szeretem az egyenes sorokat, az életszeretetből, random kikelt, boldog növényekben hiszek), és így a következő évben is lett egy csomó, megint egészen más formájú tököm, ami tök jól jött, mert addig pont elfogyott a tavalyi töklekvár. Készítsetek ti is, akár egy tökből is, higgyétek el, érdemes!
Fűszeres töklekvár
Hozzávalók 4 adaghoz
- 1 kilogramm tök
- 2 darab kezeletlen citrom
- 2 evőkanál vanília kivonat / vanília más formában
- 1 teáskanál fahéj
- 25 dekagramm cukor, vagy más édesítő
Elkészítés:
A citrom héját lereszeljük, majd a kopasz citromot kettévágjuk, és kifacsarjuk a levét. Kihalásszuk a magokat.
Feltesszük főni a tököt. Kicsit várunk, míg levet ereszt (víz nem kell alá), beletesszük a cukrot, a fahéjat, a vaníliát, a citrom levét, a reszelt héját, és a fehér héjat is utána dobjuk, mert abban van a pektin, amitől kissé besűrűsödik a lekvár.
Addig főzzük fedő alatt, amíg a tök teljesen puha nem lesz. Ha akarjuk, elrotyogtathatjuk a levét, így sűrűbb lesz a lekvár.
Kivesszük a fehér citromhéjat, majd botmixerrel pépesítjük a fűszeres tököt.
Ismét felforraljuk a biztonság kedvéért, majd steril üvegekbe zárjuk, egy-két percre fejre fordítjuk, hogy a tető is kifőjön, majd újságpapírba csomagolva dunsztba tesszük.
Ha nem akarod tartósítani, akkor a dunsztolás értelemszerűen elmarad. A lekvár kihűlés után máris fogyasztható.
Fotó: Pixabay