A klasszikus pásztortarhonya receptje: a menzakaja, amit imádunk
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A tarhonya olyan lelki étel, mint a krumplifőzelék vagy a húsleves, vagyis mindig nagyon-nagyon jólesik.
Egy étel, amihez minden van egy átlagos kamrában, hűtőben: tarhonya, krumpli, kolbász, esetleg hús vagy virsli kiegészítésül. De mehet bele paradicsom, paprika, ha éppen van, mi most aszalt paradicsomot tettünk bele. Nagyon jó mellé még egy kis savanyúság is, sőt, én nem is tudnám elképzelni nélküle.
A tarhonya az egyik legrégebbi magyar tésztafajta, régen kézzel készült, és én máig is ezeket a szabálytalan, girbe-gurba, házias fajtákat választom, nem a gépi verziót, szerintem finomabb is és sokkal könnyebb fogkeményre főzni.
Az ételnek külön előnye, hogy jóformán elronhatatlan, az is bátran belevághat, aki amúgy nem szokott főzni: ha kicsit túlkészül benne minden, csak még autentikusabb lesz tőle az egész.
Változatok
Mi szaftosabban szeretjük, de van, aki szárazra pirítja a végén, ez ízlés dolga. Virsli helyett maradék csirke került bele, de inkább sertésféle illett volna hozzá - szerencsére a karanténban minden megengedőbb, az ilyesfajta egyszerű ételek különösen.
Pásztortarhonya
Hozzávalók 4 személyre
- 1 fej hagyma
- 1 evőkanál olaj/zsír
- 150 gramm kolbász
- 4 darab krumpli
- 200 gramm húsféle
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- só
- 250 gramm tarhonya
Elkészítés:
A hagymát felaprítjuk, a krumplit meghámozzuk és felkockázzuk, a kolbászt felkarikázzuk. Egy lábosban felhevítjük az olajat vagy zsírt, beletesszük a hagymát, megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a kolbászt és a húst, előbbinek kieresztjük lassan a zsírját, utóbbit fehéredésig pirítjuk. Megszórjuk a fűszerpaprikával. Hozzáadjuk a krumplit, a tarhonyát, sózzuk, majd feleresztjük annyi vízzel, amennyi bőven ellepi. Alacsony lángon főzzük, míg minden puha nem lesz, közben időnként pótoljuk a folyadékot, ha kell.
Fotók: Ács Bori/Sóbors