Rugelach, a legfinomabb zsidó sütemény: krémsajttól puha a tésztája
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Ha engem kérdeznek, hogy melyik a kedvenc zsidó süteményem, biztos a rugelachot fogom elsőnek mondani. Ezt az eredetileg lengyel-zsidó süteményt igazából az év bármelyik szakában fogyaszthatnánk, annyira addiktív.
A rugelach, ez a különböző édes töltelékkel megtöltött - lekvár, dió, fahéj, aszalt gyümölcsök vagy csoki - kifli zsidó recept, állítólag lengyel gyökerekkel. Sajnos nem gyakori sütemény az asztalon, a hagyomány szerint évente csupán két ünnepre sütik. A rugelach Amerikában lett nagyon népszerű. Hagyományosan hanukai (a makkabeus szabadságharc örömünnepe), valamint tu bisváti (a fák újévének ünnepe) sütemény, vagyis e két alkalommal került és kerül ma is a zsidó családi asztalra.
Ennek ellenére ma már annyira népszerű, hogy például Izraelben egész évben az összes kávézó kínálatában megtalálható, de már Magyarországon is sok pékségben kapható. Az én kedvencem a kakaós, de ettem már isteni karamellás változatot is. Egy baja van, tényleg nem lehet abbahagyni, és finoman szólva sem fogyókúrás darab.
Fontos a pihentetés
A rugelach elsőre bonyolultnak tűnik, de csak azért, mert több részletben kell megsütni. A tésztája a krémsajt miatt ragacsos, és ahhoz, hogy jól nyújtható és formázható legyen, fontos, hogy legalább két órát, de inkább egy éjszakát pihentessük a hűtőszekrényben. Kétféle formában szokták sütni: kifli (croissant) és tekercs. Én most a számomra kedveltebb, croissant alakút sütöttem meg.
Ha egyszerű, de isteni süteményt szeretnél sütni karácsonyra, akkor mindenképpen próbáld ki ezt a sokáig puha olajos piskótát, ami nem csak nagyon finom, de illatos is.
Rugelach
Hozzávalók 6 adaghoz
tészta
- 250 gramm liszt
- 100 gramm cukor
- 200 gramm vaj
- 200 gramm krémsajt
- 1 csipet só
töltelék
- 100 gramm cukor
- 1 evőkanál fahéj vagy kakaó
- 100 gramm baracklekvár
- 150 gramm dió (durvára vágott)
Elkészítés:
A tésztát dolgozzuk össze, és becsomagolva egy éjszakára tegyük a hűtőszekrénybe.
A tésztát osszuk négy egyenlő részre, és egy lisztezett gyúródeszkán nyújtsuk őket kör alakúra. Kenjük meg baracklekvárral, darált dióval vagy fahéjas, kakaós cukorral. A lekvárra tehetünk aszalt gyümölcsöket is. Késsel vagy pizzavágóval vágjuk fel úgy a köröket, hogy egyenlő háromszögeket kapjunk, majd tekerjük fel őket kifliformába. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra.
Tegyük vissza a sütiket a hűtőbe. Keverjünk össze tejet és tojást, kenjük meg vele a kiflik tetejét, majd szórjuk meg fahéjas cukorral. Tegyük be a sütőbe, és 25 perc alatt süssük szép aranybarnára.
Fotó: Getty Images