Így készül az olasz ravioli házilag: ricottával és spenóttal töltve a legfinomabb
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Klasszikus páros, spenót és ricotta kerül az olasz ravioliba, aminek a tésztáját is házilag készítjük.
Spagetti, tortellini, ravioli, tagliatelle, lasagne - az olasz tésztaételeket mindenki szereti, nekem személyes nagy kedvenceim, bármelyiken elélnék az idők végezetéig. Spagettit gyakran készítek, viszont töltött tésztát annál kevésbé, pedig nagyon-nagyon finom és annyira azért nem bonyolult, egy ráérősebb hétvégén bőven belefér az időbe.
Ezerféle tölteléket csempészhetünk a tésztába, lehet húsos, zöldséges, sajtos, ez most egy klasszikus párosítással, ricottával és spenóttal készült. A töltelék elkészítése gyerekjáték, a tésztájé sem sokkal kompikáltabb, viszont fontos, hogy rugalmas, puha és fényes tésztát gyúrjunk, ne erőltessük bele az összes lisztet, ha nem érezzük szükségét.
A legtöbb időt talán a tészta formázása igényli, raviolivágóval könnyű dolgunk van, de pizza- vagy derelyevágóval sem lehetetlen, viszont akkor a raviolik szélét villa segítségével össze kell nyomkodnunk, nehogy szétnyíljanak.
Spenótos, ricottás ravioli
Hozzávalók 4 személyre
Ravioli
- 400 gramm liszt
- 4 darab tojás
Töltelék
- 280 gramm bébispenót
- 225 gramm ricotta
- 1 darab tojás
- 25 gramm parmezán
- ízlés szerint szerecsendió, só
Elkészítés:
Kezdjük a tésztával. Verjük fel a tojásokat. A lisztet mérjük ki, borítsuk egy munkafelületre, majd a liszt közepébe ássunk egy mélyedést, öntsük ide a tojást.
Egy villa segítségével kezdjük el összekeverni a tojást a liszttel, ahogy kezd összeállni tésztává, váltsuk a villát a kezünkre, és mindig annyi lisztet gyúrjunk hozzá, hogy ruganyos, egynemű legyen. Mikor már nem ragad, rugalmas és puha, gyúrjuk 5-10 percig. (Nem biztos, hogy az összes lisztet fel fogja venni.)
Csomagoljuk a puha tésztát fóliába, majd tegyük félre 30 percre pihenni. Csomagoljuk ki, gyúrjuk át pár perc alatt, majd tegyük vissza még 30 percre.
Amíg pihen a tészta, pároljuk meg a bébispenótot, pár perc alatt összeesik. Próbáljuk meg a spenótot "kifacsarni", hogy minél kevesebb nedvesség maradjon benne. A spenótot aprítsuk össze, majd tegyük egy tálba a ricottával, tojással, parmezánnal, fűszerekkel együtt. Alaposan keverjük őket össze.
A tésztát felezzük el, azt a felét, amivel csak később dolgozunk, csomagoljuk fóliába, hogy ne száradjon ki. Lisztezzük be a munkafelületet, majd nyújtsuk ki a tésztát olyan vékonyra, amilyenre csak tudjuk. Felezzük el középen a kinyújtott tésztát.
A tészta egyik felét kezdjük el megjelölni a raviolivágóval, hogy hol lesznek majd a raviolik (még ne vágjuk át a tésztát!). A leendő raviolik közepére tegyünk egy teáskanál tölteléket, ügyeljünk rá, hogy a töltelék fele megmaradjon, hiszen a másik adag tészta még visszavan.
Hajtsuk rá a kinyújtott tészta másik felét a töltelékkel ellátott tésztára, majd a töltelék körül nyomkodjuk le a tésztát, hogy minél kevesebb levegő maradjon benne. Raviolivágóval vágjuk ki a raviolikat, majd tegyük őket sütőpapírral letakart tálcára. Ha nincs raviolivágónk, pizzavágóval is szétvághatjuk a tésztát, de akkor a raviolik széleit alaposan nyomkodjuk össze a kezünk vagy villa segítségével.
Járjunk el ugyanígy a tészta másik felével is.
Egy lábasban melegítsünk enyhén sós vizet. Ha forr a víz, tegyük bele a raviolikat, ha feljönnek a víz tetejére, utána még 1-2 percig főzzük őket. Olvasztott vajjal meglocsolva, pirított baconnel, magvakkal, de paradicsomos szósszal is tálalhatjuk.
Fotó: Getty Images