Stroganoff-bélszín tejszínes mártásban: elegáns, de egyszerű főétel
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Amikor először hallottam a Sztroganov vagy Stroganoff nevet, ráadásul bélszínnel, biztos voltam benne, hogy ez valami elképesztő luxusétel, amit csak szökőévben egyszer ehetünk.
A Stroganoff-bélszín nem hagyományos orosz fogás, hanem a szakácsművészet egy viszonylag modern alkotása kis franciás beütéssel. A Stroganoff-mód - amely vékonyra vágott bélszín vagy egyéb hús tejszínes mártásban, gombával, gyöngyhagymával és szeletelt csemegeuborkával - az orosz konyhaművészetből terjedt el.
Receptje először 1871-ben jelent meg Elena Molokhovet: Fiatal háziasszonyok ajándékacímű szakácskönyvében. Az eredeti mártás csak vajból, mustárból és tejfölből állt, majd a későbbiekben ezt bővítették hagyma, gomba, paradicsompüré, savanyú uborka hozzáadásával.
Változatok
A receptek háztartásonként változnak, én most kihagytam a mustárt és a paradicsompürét belőle. Stroganoff-módon bármilyen színhúst el lehet készíteni: a legismertebb bélszínből, de pulykából, sőt szárnyasmájból is finom.
A Stroganoff-bélszín eredete
Az étel eredetének egyik legendája szerint Odesszában, Stroganoff gróf házában gyakran rendeztek nyílt asztalnak nevezett összejöveteleket, ahová szabadon járhattak művelt és jól öltözött emberek. A Stroganoff-bélszínt egy ilyen ebédre készítették. Egy másik történet szerint az idős, már fogatlan gróf számára egy André Dupont nevű francia szakács találta ki ezt a fogást.
Stroganoff-bélszín
Hozzávalók 2 adaghoz
- 40 dekagramm bélszín
- 30 dekagramm gomba
- 100 milliliter tejszín
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 deciliter fehérbor (száraz, jó minőségű)
- 4 darab csemegeuborka
- 5 dekagramm gyöngyhagyma
- 1 kávéskanál só
- 1 csipet bors
Elkészítés:
A bélszínt vágjuk vékony csíkokra, kevés olajon jól pirítsuk át úgy, hogy ne száradjon ki. Sózzuk, borsozzuk. A gombákat is pirítsuk meg kevés olajon, és tegyük félre.
A finomra vágott hagymát és fokhagymát dinszteljük meg, majd öntsük rá a fehérbort, és várjuk meg, míg az alkohol elpárolog.
Adjuk hozzá a gyöngyhagymát és a csíkokra vágott csemegeuborkát. Keverjük hozzá a tejszínt, egyet forraljunk rajta, majd végül forgassuk bele a bélszínt és a gombát.
Fotó: Getty Images