Ízletes tejszínes, csirkés pite ropogós tetővel – Melengető fogás hűvös napokra
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A leveles tészta alatt tejszínes csirkemell és zöldségek lapulnak, melengető, laktató fogás, ami hasonlóan készül, mint az angolok húsos pitéje, csak ebben a verzióban a mártás valamivel könnyedebb, levesszerű.
Az angol konyhában népszerűek a különböző húsos piték, a legismertebb változat a pásztorpite, ami nem is nevezhető igazából pitének, hiszen a húsos ragu krumplipüré alatt sül. Kedveltek még a zsíros tésztában sült ételek is, ahol a két tésztaréteg között bőséges húsos, szaftos töltelék lapul.
Az amerikai konyha is büszkélkedhet húsos pitével, tejszínes csirke, zöldségek és bő lé van a leveles tészta alatt. A csirkeragus pitét éppen ezért levespitének is szokták nevezni, finom és laktató, hideg napokon különösen jólesik.
Az én verziómban a hús mellé zeller, répa, hagyma és borsó kerül, de nyugodtan tehetünk bele kukoricát vagy gombát is. A régi amerikai receptekben maradék csirkehúst használtak a pite készítéséhez, egyszerűen belefőzték a zöldséges raguba, míg főzelékszerű állaga nem lett. Ma már rengeteg új változata hódít a csirkeragus pitének, nekem ez a kedvenc receptem.
Tejszínes, csirkés pite
Hozzávalók 4 személyre
- 500 gramm csirkemellfilé
- 300 gramm leveles tészta
- 500 milliliter csirkealaplé
- 250 milliliter főzőtejszín (20%-os)
- 1 fej hagyma
- 3 szál angol zeller
- 1 darab sárgarépa
- 1 darab burgonya
- 4 marék zöldborsó (mirelit)
- 2 evőkanál liszt
- 50 gramm vaj
- só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
A hagymát, burgonyát, sárgarépát, zellert vágjuk tetszőleges darabokra.
A vajat tegyük egy nagy méretű lábasba, olvasszuk fel, majd tegyük bele a zöldségeket. 10 percig kis lángon pirítsuk, hogy a zöldségek megpuhuljanak, ezután adjunk hozzá 2 evőkanál lisztet, majd keverjük el a zöldségekkel. Rögtön ezután az alaplé is a lábasba kerül a tejszínnel együtt, sóval, borssal ízesítjük, forrásig melegítjük, 5-10 perc alatt sűrűre főzzük. Végül a hús kerül a fazékba, és addig főzzük, amíg épphogy megpuhul.
Tűzálló edénybe (tepsi, jénai, porcelán) vagy egyszemélyes kis tálakba kanalazzuk a húsos tölteléket úgy, hogy majdnem a tál pereméig érjen.
A leveles tésztát kinyújtjuk, az edény méretéhez igazítjuk, lefedjük vele a húsos ragut. A maradék tésztát a pite tetejének díszítésére használjuk, akár egy levelet is formálhatunk belőle. A pitét 180 fokos sütőben, 40-50 perc alatt sütjük aranyszínűre. Díszítésnek használhatunk nagy szemű sót vagy finomra aprított petrezselymet.
Fotó: Getty Images