
Egyszerű kakukkfüves, gombás rizottó selymes tejszínnel és parmezánnal

Cikkek


Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben

A 10 legfinomabb húsvéti recept: ezek nem hiányozhatnak az ünnepi asztalról
Ropogós

Tepsis répatorta mascarponekrémmel: nagy adag gyorsan és egyszerűen

Majonézes tojáskrémmel töltött sonkatekercs: mutatós és finom

7 mennyei répás desszert húsvétra: sütés nélkülit is mutatunk

Húsvéti spenótos pite leveles tésztából: főtt tojás sül a közepébe

Így fess húsvéti tojást házilag: ötletek a hagymahéjtól az áfonyáig
A jó rizottó titka nem a hozzáértés és a tapasztalat, hanem a türelem és az odafigyelés, nem szabad magára hagyni a készülő ételt.
Nagyon szeretem a rizottót, sokakkal ellentétben én nem gondolom úgy, hogy macerás vagy bonyolult lenne - igaz, mellette kell állni, míg elkészül, de egyáltalán nem olyan összetett vagy időigényes az elkészítése, mint azt sokan hiszik.
Minden főzőműsorban elhangzik, hogy jó és finom rizottót igazán nehéz készíteni, még a profiknak sem mindig sikerül, ezért sokáig nem mertem belevágni. Aztán egyszer rászántam magam, és utólag nem értettem, miért tartott ennyi ideig. Ha folyamatosan mellette vagyunk, kevergetjük, pótoljuk az alaplevet, elronthatatlan, ráadásul annyira finom és laktató, hogy rögtön megéri nagy adagot készíteni.
Ez a gombás verzió most az abszolút kedvencem, én a gombát egészen picire vágom, hogy inkább ízben, mint állagban legyen jelen, de természetesen ez ízlés kérdése. A friss vagy szárított kakukkfű sem hiányozhat mellőle, illetve ami megkoronázza az egész fogást, az a selymes tejszín. Lágyítja a gomba picit földes ízét, miközben sokkal krémesebb lesz tőle az összhatás.
Gombás rizottó

Hozzávalók 4 személyre
- 2 evőkanál olívaolaj
- 50 gramm vaj
- 1.3 liter alaplé
- 1 fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 300 gramm rizottórizs
- 1 teáskanál kakukkfű
- ízlés szerint só, bors
- 100 milliliter száraz fehérbor
- 250 gramm barna csiperkegomba
- 100 milliliter tejszín
- tálaláshoz parmezán
Elkészítés:
A gombát mossuk meg, majd vágjuk vékony szeletekre, végül aprítsuk tetszőleges méretűre. Kb. 1 evőkanál vajon pirítsuk meg egy serpenyőben. Ha puha és pirult, húzzuk le a tűzről. A levet, amit kiengedett magából, öntsük egy kis tálkába, később még kelleni fog.
Az alaplevet öntsük egy lábasba, majd alacsony lángon melegítsük fel. Végig forrónak kell lennie, míg használjuk, de ha elkezdene forrni, kapcsoljuk le alatta a lángot, majd tegyünk rá fedőt, hogy ne hűljön ki.
Az olajat és a vaj felét tegyük egy mélyebb serpenyőbe, majd melegítsük fel. Ha a vaj megolvadt, dobjuk rá az összekockázott hagymát, pár percig dinszteljük. Adjuk hozzá az összezúzott fokhagymát is, keverjük alaposan össze. Szórjunk rá kb. 1 teáskanál kakukkfüvet, majd addig kevergessük, míg illatozni nem kezd. Borítsuk rá a rizottórizst.
Keverjünk rajta egyet, majd öntsük rá a fehérbort. Vegyük feljebb a lángot, közben folyamatosan kevergessük. Mikor beszívta a fehérbort, öntsünk rá egy merőkanál alaplevet. Folyamatosan kevergessük, mindig akkor adjuk hozzá az alaplevet, mikor az előző adagot magába szívta.
Mikor a rizs már nagyjából puha, de a közepe még picit roppanós, keverjük bele a gombát és a gomba levét, amit félretettünk. Folyamatosan kevergetve főzzük tovább, ha szükséges, tegyünk még hozzá alaplevet is. Mikor már majdnem jó a rizs, öntsük hozzá a tejszínt, tegyük bele a maradék vajat, majd 2-3 percig főzzük így is, végül húzzuk le a tűzről.
Egy kevés parmezánt belekeverhetünk, míg meleg a rizs, de tálalásnál is elég vele megszórni.
Fotó: Getty Images