Ropogós héjú zsemle teljes kiőrlésű lisztből – Belül nagyon puha és foszlós
Cikkek
Fokhagymás, joghurtos céklatzatziki: egészséges és isteni finom
Pihe-puha orosz almatorta: alig valamiből készül
Ropogós
Tartalmas tojásos reggeli török módra: fűszeres joghurt az alapja
Mennyei lasagnevariációk: mutatjuk a 6 legfinomabb receptet
Szénhidrátcsökkentett lenmagos kenyér: ketogén diétába is szuper
Aranybarnára sült koreai zöldséges palacsinta: eteti magát, olyan finom
Csodaszép csokis-céklás kuglóf: álompuha, szaftos és rostban gazdag
Mindig jó, ha van otthon friss zsemle, és nem árt, ha néhanapján - az egészségedre ügyelve - teljes kiőrlésűt is sütsz.
Bár tele vannak a boltok finomabbnál finomabb pékáruval, a házit semmi sem pótolja. Már csak azért is érdemes házilag dagasztani, keleszteni, mert az illat, ami bejárja a lakást, a kelt tészta illata semmihez sem fogható.
A legtöbbször hagyományos kenyérfélék készülnek, de érdemes a teljes kiőrlésűekkel is próbálkozni, főleg, ha az egészségedre is fokozottan ügyelsz. A teljes kiőrlésű lisztek sokkal lassabban szívódnak fel, tovább leszel tőlük jóllakott és a vércukorszintedet sem dobják úgy meg. Persze, ha hagyományos ízekre vágysz, akkor a burgonyás zsemlét mindenképpen készítsd el. A házi zsemle receptjét pedig itt találod, ami biztosan tovább marad friss, mintha a boltban vetted volna.
A fentebb említett rozsos zsemle pedig egyáltalán nem lesz kemény, ugyanolyan foszlós lesz, mint a hagyományos, csak jóval egészségesebb.
Teljes kiőrlésű zsemle
Hozzávalók 5 darabhoz
- 160 gramm liszt (teljes kiőrlésű)
- 60 gramm liszt
- 5 gramm élesztő
- 1 kávéskanál só
- 150 milliliter víz (langyos)
- 0.5 evőkanál olaj
Elkészítés:
Egy nagy tálat kenjünk ki olajjal.
Szitáljuk bele a kétféle lisztet, szórjuk bele a sót, öntsük bele a vizet és morzsoljuk bele az élesztőt. Dagasszunk belőle tésztát, majd takarjuk le egy konyharuhával, meleg helyen kelesszük egy órát.
Amikor megkelt, mérjük le a tésztát, osszuk 5 egyforma darabra, ebből az adagból 5 zsemle lesz. Mindegyikből gombócot gömbölyítünk, majd letakarva újabb 1 órát pihentetjük.
A sütőbe fémtálat teszünk, vizet öntünk bele, a sütőt 220 fokra előmelegítjük. A zsemlék tetejét éles késsel vagy pengével bevágjuk, megspricceljük vízzel, majd 20-25 perc alatt készre sütjük.
Fotó: Getty Images