15 perces, foszlós lepénykenyér házilag: a törökök nem véletlenül szeretik
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A török konyha méltán népszerű, gazdagon használják a zöldségeket, jól fűszerezik a húsokat és van a repertoárjukban egy ropogós lepénykenyér, amit magában is élvezet fogyasztani.
A török éttermekben kapható lepénykenyerek kicsit pufik, a tetejük magvakkal van megszórva. Mivel imádom ezeket a mutatós kis lepényeket, megpróbáltam otthon is elkészíteni őket.
Az eredeti receptben tepsiben sülve készülnek, tejjel megkenve, bőségesen megszórva szezámmaggal. Én is megcsináltam már így, majd továbbálmodtam - ezt a verziót szeretném most megosztani a kedves olvasókkal.
Pont gyrost készítettem, és arra gondoltam, milyen jó lenne valami pita- vagy tortillaszerűség, amibe belepakolhatom a húst és a salátákat. Tartva magam a török lepénykenyér receptjéhez, de mégis átvariálva, enyhén kikent olajos serpenyőben sütöttem meg a lepényeket. A sütéstől nem kell félni, egyértelmű, mikor kell megfordítani, a tészta kicsit megemelkedik, ekkor egy spatula segítségével könnyedén átfordítjuk.
Török lepénykenyér
Hozzávalók 10 darabhoz
- 50 dekagramm liszt
- 1 teáskanál cukor
- 1 teáskanál só
- 1 deciliter langyos víz
- 1 tasak száraz élesztő (7 grammos)
- olaj
Elkészítés:
Az élesztőt és a cukrot a langyos víz felével elkeverjük, 2-3 percig békén hagyjuk.
A lisztet és a sót az ujjainkkal alaposan eldolgozzuk, egy mélyedést készítünk, amibe az élesztős keveréket beleöntjük, mielőtt azonban elkezdenénk a tészta összeállítását, az olajból 2 evőkanálnyit a tál tartalmához adunk. A langyos víz másik felét kéznél tartjuk, gyúrásnál, ha szükséges (az lesz) apránként a tésztához adagoljuk. A tésztát addig gyúrjuk, míg könnyen elválik a kezünktől és a tál falától. A tésztát konyharuhával lefedjük, legalább 30 percig pihentetjük.
Pihenőidő után a tésztát enyhén lisztezett deszkára tesszük, kicsit átdolgozzuk, klasszikus kígyóalakot formázunk belőle, kétujjnyi távolságot tartva daraboljuk fel a tésztakígyót. A darabokból gombócot formázunk, lisztezett deszkára helyezzük a kész gombócokat, majd lefedjük őket, és 10-15 percig nem nyúlunk hozzájuk.
A szép gombócokat lisztezett deszkán vékony lepénnyé nyújtjuk.
A kész lepényeket enyhén kiolajozott serpenyőben, mindkét oldalán aranybarnára sütjük.
Fotó: Getty Images