Nagyanyáink klasszikusa: hagyományos vadas libamellel és zsemlegombóccal
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Kiadós egytepsis fogás csirkecombbal: kevés munkával készül
Ropogós
Édes, quinoával töltött sütőtök: aszalt gyümölcsökkel készül
Bajor szalvétagombóc: ízletes köret néhány hozzávalóból
Sűrű, krémes karfiolleves: sütőben sült zöldség fő a fűszeres lébe
Mennyei krumplipalacsinta füstölt lazaccal: hűs tejföllel kínáld
Melengető őszi desszertek egy helyen: ezeket süsd meg a szezonban
Nem véletlenül klasszikus, ezt a receptet a nagymamám hagyta rám. Nagyi kizárólag a sátras ünnepekre készített vadast, macerás étel, és ha már sokat kell vele vesződni, érje is meg és tartsa is fejben az ünnepelt, hogy őérte került az asztalra legutóbb.
Abban kétségtelenül igaza volt, hogy a jó vadas nem egy ripsz-ropsz kaja, amit 30 perc alatt össze lehet dobni, cserébe viszont van annyira különleges, hogy nem csak akinek kijárt, de a családból mindenki a kedvencének mondja majd.
A vadas lelkét persze a szósz jelenti, valld be, te is sokszor csak azt eszel zsemlegombóccal! A tökéletes vadasszósz alapját a húsból kisült ízek és a karamellizálódott zöldségek adják, ettől lesz tartalmas és különleges.
Bár a vadast általában marhából szokás készíteni, érdemes kipróbálnod ezt a libamelles változatot. A libamell zamata tökéletesen passzol a szósz édeskés ízéhez, rendesen beindítja az ízlelőbimbókat. Szóval ne sajnáld rá az időt, ha igazán különleges meglepetést szeretnél az ünnepi asztalra, mert ez a fogás megéri a vesződést és megkapja az elismerést.
Vadas libamellel
Hozzávalók 4 személyre
Hús:
- 80 dekagramm libamellfilé
- 10 dekagramm szalonna
Pác:
- 3 darab sárgarépa
- 2 darab fehérrépa
- 1 fej hagyma
- 5 szem borókabogyó
- 8 szem egész bors
- 3 darab babérlevél
- 1 liter víz
- ízlés szerint só, bors
Szósz:
- 4 evőkanál cukor
- 3 evőkanál liszt
- 1 deciliter páclé
- 4 deciliter tejföl
- ízlés szerint ecet, mustár, cukor
Zsemlegombóc:
- 4 darab szikkadt zsemle
- 4 darab tojás
- 4 deciliter tej
- 30 dekagramm liszt
- 1 csokor petrezselyem
- ízlés szerint só, bors
Elkészítés:
A hús pácához a kockára vágott zöldségeket főzzük meg a fűszerekkel. Miután kihűlt a páclé, tegyük bele a libamelleket, egy éjszakán át hagyjuk benne.
Másnap vágjuk kockákra a szalonnát, és a szárazra törölt, sózott, borsozott húsok mindkét oldalát a szalonna zsírján néhány percig fehéredésig süssük.
Ezután helyezzük a hús mellé a pácléből kiszedett zöldségeket, majd ½ liter páclével fedő alatt pároljuk puhára, végül süssük le zsírjára. Vegyük ki a húst és takarjuk le, hogy ne száradjon ki.
A visszamaradt zöldségeket a cukorral addig kevergessük, amíg a cukor elkezd karamellizálódni, majd szórjuk meg a liszttel, még egy kicsit pirítsuk tovább. Adjunk hozzá 1 dl páclevet, keverjük át vele, majd az egészet turmixoljuk le.
A homogén masszához adjuk hozzá a tejfölt és ízlés szerint ecetet, mustárt és cukrot. Ha túl sűrű lesz, kevés páclével hígíthatjuk, ha túl híg lesz, akkor adjunk még hozzá kevés lisztet. Rottyantsunk rajta még egyet és tálalásig tegyük félre.
A zsemlegombóchoz aprítsuk fel a szikkadt zsemléket.
Verjük habosra a tojásokat a tejjel, adjuk hozzá a lisztet, a zsemléket, a petrezselymet és a fűszereket, majd alaposan keverjük össze a masszát.
Kézzel formázzunk egyforma méretű gombócokat, majd lobogó, sós vízben főzzük őket 10 percig. Miután leszűrtük, mehet is a hús mellé.
Fotó: Kiss Marietta Panka