Elmondjuk, mitől lesz tökéletes az ünnepi töltött káposzta: bátran fűszerezd a tölteléket
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A töltött káposzta tradicionális kedvenc, tájegységenként és családonként is máshogy készül, érdemes kipróbálni minél több változatot.
Ahány ház, annyi szokás, van, ahol darált hússal készül a töltött káposzta, míg mások inkább apróra kockázzák a húst, és még bőven lehetne sorolni kisebb, nagyobb eltéréseket.
A töltött káposzta a magyar konyha éke, nincs nélküle ünnep, sokféle formában kerülhet az asztalra. A leghíresebb változatok közé tartozik a szabolcsi, a finomság hagyományosan paradicsomosan, kukoricadarával készül, vagy ott van még a kolozsvári töltött káposzta, mely szalonnával és rántással lesz isteni.
A káposztás fogás nem csak Magyarországon népszerű, örömmel készítik a saját változatukat a románok, lengyelek, szerbek, bolgárok, és még az oroszoknak is van ellenállhatatlan káposztareceptjük. Hagyományosan sok hússal készítve az igazi, de a modern konyhaművészetnek köszönhetően szuper vegetáriánus változatokkal is találkozhatsz.
A roma konyhában is nagyon kedvelt a töltött káposzta, főleg a szabolcsi változat, lecsós alappal, nagyon csípősen ízesítve, de szokás füstölt oldalassal is készíteni, amit úgy kell elképzelni, hogy a fazékban történő káposztarétegek közé oldalasdarabok kerülnek. Mivel a roma konyha nem veti meg a fúziót, ezért olyan is előfordul, hogy tálalásnál marha- vagy sertéspörkölt kerül a töltött káposzta mellé vagy a káposztára szedve. Már csak a kenyér és a hűvös tejföl hiányzik.
Felmelegítve még finomabb
Káposztából nem érdemes keveset főzni, másnap felmelegítve sokkal finomabb. Kapd elő a legnagyobb fazekad, keress egy jó receptet, és indulhat is a töltés, hisz az ünnepi asztalon ott a helye. Bármilyen receptet is válassz, vannak bizonyos szabályok, amiket érdemes betartani, ha töltött káposztát készítesz. Elmondjuk a mi káposztatitkainkat, így kezdőként is tudni fogod, melyek azok a mozzanatok, amelyekre feltétlen figyelned kell, ha tökéletes káposztával szeretnél büszkélkedni.
Káposzta
A káposztát lehetőleg piacon vásárold meg, ha savanyúból készítenéd, és lehetőséged adódik, akkor kóstold meg, akkor jó, ha ropogós, nincs utóíze. A savanyúsága ne ijesszen meg, majd átöblíted. Ha nem kóstolhatsz, hagyatkozz a szemedre, a jó savanyú káposztának enyhén sárga a színe.
Töltés előtt a káposzta levelét párolni kell, erre azért van szükség, mert így könnyen lehet hajtogatni, ami a töltelék csomagolása miatt nagyon fontos. A folyamat a káposzta torzsájának eltávolításával kezdődik, vágd ki vagy vágd körbe, így le tudnak válni a levelek. A káposztát mindig forrásban lévő vízbe helyezd bele. A leveleket érdemes ellenőrizni, akkor jó, ha könnyen hajlanak, ha még kemények, akkor hagyd a vízben.
Fejes káposzta helyett kelkáposzta- vagy szőlőlevélbe töltve is ki lehet próbálni a bőséges töltött fogást.
Tipp, hogy könnyebben leváljanak a levelek:
Rásegíthetsz a folyamatra, ha a vízbe egy nagy csipet sót és néhány evőkanál ecetet teszel. A megpuhult levelek vastag erét távolítsd el, így egyszerűen tudod majd hajtogatni a töltésnél. A legjobb, ha lapos káposztát választasz erre a célra.
Hús
A tölteléket sertéslapockából vagy -combból szokás készíteni, a húst darálva vagy kockázva használd, de marha-, bárány-, pulykahússal is dolgozhatsz. Vegyesen is összeállíthatod a tölteléket, de a rétegek közé is csempészhetsz izgalmakat, jól áll a káposztának, ha füstölt szalonna vagy kolbász kerül mellé, sőt olyan recepttel is találkozni, amelyben csülök is helyet kap.
Rizs, kukoricadara vagy gersli
A káposztát a töltelékért szeretik, vannak olyan tájegységek, illetve családi szokások, ahol egyenlő arányban kerül a hús mellé rizs, kukoricadara vagy árpagyöngy. Ha rizst választasz, akkor mindig jó minőségű mellett tedd le a voksod, mert a silányabbnál előfordulhat, hogy nehezen puhulnak meg a szemek, de akár előfőzött rizst is használhatsz. A kukoricadara a szabolcsi változatnál népszerű.
Csak bátran a fűszerekkel!
Nincs is kiábrándítóbb, mint amikor a káposztából hiányoznak az ízek. Az alap só és bors mellett az erős paprikakrém vagy néhány evőkanál sűrített paradicsom is emelni tud a zamatán. Használj fokhagymát, finomra aprított hagymát, amit dinsztelve érdemes a húsos keverékhez adni. A jófajta fűszerpaprika sem hiányozhat a töltelékből, szegedit vagy kalocsait használj. Házi lecsót is adhatsz hozzá, akár turmixolva, fűszerek közül pedig babérlevél, kapor, kömény és még a chili is előkerülhet, ha pedig ínyenc vagy, próbálj ki merészebb kombinációkat.
Tipp a káposzta ízesítésére:
Paradicsomos káposztánál a sűrített paradicsomba ajánlott 2-3 levél bazsalikomot aprítani. A fűszernövény zamata gyengén érezteti magát, nem bántóan, jól fog állni a káposztának.
Töltés
A káposztalevelek vastag erét mindig vágd ki, úgy sokkal könnyebb lesz a betöltött káposzta csomagolása. Ízlés szerint gyárthatsz kisebb vagy nagyobb töltéseket, ahogy tetszik.
Nem csak paradicsomlében főhet
A fazékban sorakozó káposztákra paradicsomlevet vagy sűrített paradicsomot szokás önteni kevés vízzel keverve, de nem csak ez a megoldás létezik. Ha csülökkel készül, akkor először a húst külön vízben főzd meg, majd ezzel a lével felöntve rotyogjon a betöltött káposzta. Az így készült finomságra fokhagymás, pirospaprikás rántást szokás tenni, amit tejföllel is megbolondíthatsz.
Ha nincs kedved fazékban készíteni a káposztát, akkor sütőbe tolva dobd össze, a végeredménnyel nagyon elégedett leszel.
A töltött káposztát csak nagy mennyiségben érdemes főzni, hisz másnap is finom. A tárolása egyszerű, még a fagyasztást is bírja, kiporciózva tedd a mélyhűtőbe, úgy akár hónapokig is eláll.
Rétegezés
A fazék aljára sokan káposztaaprólékot vagy savanyú káposztát tesznek, de olyannal is találkozni, hogy lecsó kerül alulra, vagy párosítva a már említett alapanyagokkal.
Ha darált húsból készül az étel, de elfogyott a levél, amibe töltenéd, akkor formálj a maradék masszából gombócokat, és úgy pakold a fazékba.
Tipp, hogy a káposzta ne kapjon le a fazék aljára:
Mivel a káposztát nem lehet keverni, csak rázogatni, a fazék aljára pakolt káposzta odakaphat, hogy ezt megelőzd, szalonnával béleld ki az alját, majd arra pakold a rétegeket.
Miért kell tojás a káposztába?
Azt is lehetne kérdezni, kell-e egyáltalán? A legjobb válasz, ahány ház, annyi szokás. Sokan beleütnek a húsos masszába 1-2 darabot abból a célból, hogy összefogja azt, de ezzel a megoldással bőven akadnak, akik nem szimpatizálnak, ugyanis ha túl sok tojást teszel bele, kemény lesz a töltelék.
A lényeg, hogy rengeteg ínycsiklandó töltöttkáposzta-receptet találni, érdemes felfedezni a régi kedvencet. Mutatjuk a miénket!
Töltött káposzta
Hozzávalók 8 adaghoz
- 1 fej vöröshagyma
- 100 gramm húsos szalonna
- 1 evőkanál fűszerpaprika
- 500 gramm darált sertéshús
- 100 gramm rizs
- 1 darab tojás
- 1 teáskanál római kömény
- 1 kávéskanál só
- 10 darab savanyú káposzta levél
- 1 kilogramm savanyú káposzta (apró)
- 200 gramm füstölt tarja
- 3 darab babérlevél
Elkészítés:
Először bekeverjük a tölteléket: egy tálban összekeverjük a darált húst, a tojást, a római köményt, kevés fűszerpaprikát, sót és a rizst. Alaposan elkeverjük. A káposztalevelek vastag szárát kivágjuk. A levél hosszanti oldalára teszünk egy adag tölteléket, és feltekerjük. A kilógó részeket oldalt betűrjük. Amikor az összes gombóc kész, átmossuk a savanyú káposztát. A hagymát felaprítjuk. A szalonnát felkockázzuk és egy nagy lábosba tesszük. alacsony lángon, lassan kieresztjük a zsírját, majd belekeverjük a hagymát. Amikor üvegesre párolódott, megszórjuk fűszerpaprikával. Belekeverjük a savanyú káposzta egyharmadát, rárakosgatjuk a gombócok egyharmadát, majd újabb réteg káposzta és újabb adag gombóc következik.Közben felkockázzuk a tarját, és azt is a gombócok közé szórjuk, majd folytatjuk tovább a rétegezést. A lábos tetejére káposzta kerül, majd megy bele néhány babérlevél is. Felöntjük az egészet egy kis vízzel, és alacsony lángon három-négy órát rotyogtatjuk.
Fotók: Getty Images