Így lesz tökéletes a tartármártás: az sem mindegy, milyen hőmérsékletűek az alapanyagok

tmcover
Legolvasottabb
Cikkek
Friss és
Ropogós

Rántott húsok és zöldségek mellé kötelező a tartármártás, igazi retró kedvenc, amit kisvendéglőkben, na meg otthon is szeretnek cukorral megbolondítani.

A tartármártás az egyik legfinomabb hideg öntet, fő alkotóeleme a majonéz. Az egyszerű mártás receptjét sokan úgy készítik, hogy tejföllel keverik egybe a majonézt, majd sóval, borssal és cukorral ízesítik. A cukor hozzáadása sokaknál kiveri a biztosítékot, ők inkább a savanykásabb zamatot emelik ki a szósz készítésénél.

Hogy milyen is az igazi tartármártás? Azt szokták mondani, ahány ház, annyi szokás, szakácsa válogatja, milyen lesz a végeredmény. Az ízletes, sűrű mártás kapcsán egy valami azonban biztos, az eredeti recept eltér a hazánkban népszerű tejfölös, cukros változattól.

A tartármártás eredete

A tartármártás eredete Cesare Cardini nevéhez fűződik. Cardini éttermében az 1920-as évektől szerepelt az étlapon a mártás, amit eredetileg kemény tojássárgájából, majonézből és pikáns fűszerekből alkotott meg. A szószba finomra vágott snidling vagy kapribogyó került, ma ezt a változatot csemegeuborkával, petrezselyemmel, tárkonnyal szokták dúsítani.

Mivel a gasztronómia folyamatosan alakul, változik, mindenki szereti a saját ízvilágára szabni a finomságokat, így a a tartár sem úszta meg ezt az átalakítást. Magyarországon az egyik legnépszerűbb verzióban házi keverésű majonézből készül a fenséges tartár, az alapba tejföl kerül, olykor mustár vagy épp cukor. A jól ismert hazai tartár elkészítése egyszerű, ám a tökéletes végeredmény érdekében tanácsos néhány dologra odafigyelni, mutatjuk, mire!

tmct3

A legjobb, ha házi majonézzel dolgozol

Az otthon készült majonézt nem lehet összehasonlítani a boltban kaphatóval, ha van rá lehetőséged, szánj időt az alap kikeverésére, de ha esetleg nem fér bele, akkor törekedj arra, hogy kiváló minőségű majonézt vásárolj. Az alapanyagok jó minősége a többi hozzávalóra is vonatkozik!

A sűrű állag titka a folytonos keverés

Kapj a kezedbe kézi habverőt - először mindig keverd habosra a tojássárgáját, mert így sokkal jobban fel tudja majd venni az olajat. Az olajat kis mennyiségben adagold a tojássárgájához, miközben szorgosan keverd a hozzávalókat. Amikor kezd sűrűvé válni, csurgass citromlevet, szárazabb bort vagy mustárt a készülő mártásba.

tmct4

Figyelj a hőmérsékletre

A mártás összeállítása előtt érdemes kikészíteni az alapanyagokat a konyhapultra, így mindegyik hozzávaló átveszi a szoba hőjét, sokkal könnyebben megy majd a keverés. Miután elkészült a mártás, fedd le és tárold hűtőben. Akár fogyasztás előtt egy nappal is elkészítheted, így legalább a hűtőben tárolás során lesz ideje összeérnie az ízeknek.

Ha kicsapódik az olaj, még helyre lehet hozni!

Sokan azért nem állnak neki a házi majonéz gyártásának, mert félnek tőle, hogy túl sok olaj kerül a tojássárgájához. Ilyenkor hiába szeretnél sűrű textúrát, az elmarad, helyette olajban fog úszni az egész szósz. Ha megtörténik a malőr, ne ess pánikba, keverj 2-3 evőkanál forró vizet az öntethez, így szilárdabbá válik.

tmct2

Azt szokták még ajánlani, hogy egy tiszta edényben újabb tojássárgáját kell elkeverni, majd az elrontott majonézt kis adagokban kell hozzácsorgatni és keverni - amikor elkezd sűrűsödni, a maradék elrontott szószt is hozzá lehet keverni.

Tipp az ízek kialakításához

Mivel mindenki mást preferál az alap kikeverésénél, érdemes kóstolni, ha cukrot tennél bele, akkor porcukrot használj, mert azt sokkal jobban el lehet keverni. Cukor helyett mézet is lehet használni. A pikánsabb zamat kedvéért dijoni mustár vagy száraz bor kerülhet bele, de a fűszerekkel is érdemes játszani.  

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük
Kövess minket Tiktokon is!
@sobors.hu
Kövess minket az Instagramon