Sütőtök sütése: hogyan kell sütni, hogy igazán finom legyen?
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Az egyik legjobb dolog a télben ez a napsárga zöldség, amit mindenféle módon és formában imádunk - de hogyan lesz a legfinomabb?
A januári szürkeségben még ránézni is öröm erre a napszínű zöldségre, a cékla mellett ő az, aki tartja bennünk a lelket a tavaszi zsengék eljöveteléig. Bár úgy tűnhet, mégsem teljesen mindegy, mikor, melyiket hogyan sütjük.
Először is a dolog ott kezdődik, hogy rengeteg különböző fajtájú sütőtök létezik, bár nálunk általában maximum háromféle jelenik meg a boltokban és a piacokon. A hosszúkás sonkatök vagy vajtök a leggyakoribb, ezután következik a szürke, vastag héjú fajta és végül a hokkaido, ami kisebb és nagyon kerek. Ez utóbbi szinte gesztenyeízű, vétek vele bármit tenni azon túl, hogy megsütjük. A másik két fajta alkalmas a levestől a köreten át a húsételekig mindenféle étel elkészítésére, és akkor még nem is említettük a desszerteket. A címben feltett kérdésre a válasz tehát az, hogy aszerint kell sütni, mihez akarjuk felhasználni éppen az alapot.
Hámozni vagy nem hámozni
Míg a vajtököt könnyű, a kerek, vastag héjú tököket kínszenvedés megpucolni, legalábbis nyersen. Sütés után, melegen könnyedén lehúzható a héjuk, másképp nem is érdemes ennek a műveletnek nekivágni, már ha szeretnénk sérülések nélkül megúszni a dolgot. Így aztán, ha héj nélkül szeretnénk sütni vagy főzni a tököt, érdemes ehhez a művelethez a vajtököt választani.
Sütő vagy serpenyő
A sütőtököt legtöbbször sütőben érdemes készíteni, kivéve, ha igazán ress végeredményre vágyunk. Amikor az a cél, hogy a tökdarabok harapnivalóak és mondjuk egy saláta szereplőjeként jól, töredezésmentesen keverhetőek legyenek, akkor jobb, ha egy rétegben, vastag aljú serpenyőben sütjük, pirítjuk át őket, így biztosan nem válnak péppé.
Kocka vagy egész
Ha püré formájában fogjuk felhasználni - leveshez, mártáshoz, valamilyen sütemény kiegészítőjeként - akkor bőven elég nagyobb darabokra vágni, majd így sütőlapra vagy tepsire helyezni. Így kaphatjuk a legmélyebb, legfinomabb ízt. Amikor viszont salátát vagy köretet készítünk belőle, akkor érdemes kockákra vágni, és nagyon figyelni, nehogy túlpuhuljon. Abban az esetben is működik ez a módszer, ha nagyon sietünk és húsz perc alatt szeretnénk megpuhítani a zöldséget - nagyobb darabokban, héjastul sütve lassabban puhul.
A hőmérséklet
Nagyobb darabban akár 220 fokot is elbír, kisebb alakban elég, ha 200 fokra állítjuk a sütő fokozatát. Amikor szeretnénk, hogy egy kicsit karamellizálódjon a széle, be lehet kapcsolni a légkeverést is, de csak rövid időre. Kockákra vágva körülbelül fél óra, nagyobb darabokban akár 45-60 perc is lehet, mire megpuhul. Ez persze nem pontos szám, függ a tök fajtájától, korától, tárolási körülményeitől és így tovább, nem tehetünk mást, mint hogy figyelünk rá, szurkáljuk, és ha jó, kivesszük.
Kiegészítők
A sütőtökben az a csodálatos, hogy vehetjük olaszosra, arabosra, indiaira, párosíthatjuk csípőssel, curryvel, kurkumával, köménnyel, gyömbérrel, zöldfűszerekkel, mindenhogy csodálatos lesz és minden párosításban új arcát fogja mutatni. Nagyon jól mennek hozzá a különböző kiegészítők is, mint a szójaszósz vagy a tahini, és többféle sajttal tud nagyot alakítani, minddel másképp: a penészes kéksajtok, a parmezán és a feta vagy egy morzsolt kecskesajt is máshogy fogja érvényesíteni édeskés alapízét.
Legkedvesebb korábbi tökös receptjeink:
Hokkaido tahinivel és gránátalmával
Fotók: Ács Bori/Sóbors