Így készíts tahinit házilag: hasznos trükköket mutatunk

Tahini keszites 1
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A tahinit otthon is pofonegyszerűen elkészítheted, és az eredmény garantáltan sokkal jobban fog ízleni, mint a boltban található, borsosabb árú változatok.

Még nem tudod, mi az a tahini? Ha így van, most megmutatom, mennyire sokszínűen felhasználható, és azt is, hogyan készítheted el otthon, percek alatt, egyszerűen. A selymes krém pedig a hummuszon kívül rengeteg finomság alapja lehet.

A tahini egy szezámmagból készülő krémes állagú paszta, számos mediterrán és közel-keleti étel meghatározó hozzávalója. Vegán, gluténmentes, magvas ízű, és nagyon könnyű összedobni. Ahhoz azonban, hogy igazán ízletes legyen a végeredmény, nem árt szem előtt tartanod néhány lényeges tanácsot.

Tippek a hozzávalókhoz

Szezámmag

A boltban kapható tahini általában hántolt szezámmagból készül. Én is ezt ajánlom, de természetesen megcsinálhatod hántolatlan magvakkal is. A hántolatlan fajtának jóval sötétebb a színe, és az a tapasztalatom, hogy az ebből készült krém jóval keserűbb, illetve nem lesz olyan krémesen sima, mint a hántolt változatból készített. Felhasználás előtt a magokat érdemes enyhén megpirítani. A hőkezelés ugyanis szuperül kihozza a természetes, rájuk jellemző magvas aromákat.

Tahini keszites szezammag

Olaj

Nem feltétlenül szükséges, de egy evőkanálnyi olaj segíthet abban, hogy a szezámkrém szép sima és lágy legyen. Erre a célra bármilyen semleges ízű olaj megfelel, de kipróbálhatod avokádóolajjal vagy egy enyhébb, gyümölcsös aromájú olíva- vagy szőlőmagolajjal is.

Az olajhoz hasonlóan a só is opcionális, de érdemes tenni belőle egy csipetnyit. Egyszerűen jobb íze lesz tőle a pasztának.

Tahini keszites szosz

Hogyan készítsd gyorsan, egyszerűen?

A szezámpaszta elkészítése nagyon egyszerű, mindössze szezámmagra, kevés olajra és sóra lesz hozzá szükséged. Ha csináltál már valamilyen magvajat, akkor ismerős lesz a folyamat, hiszen a tahini esetében is ugyanazokat a lépéseket kell követned:

  1. Enyhén pirítsd meg a szezámmagot egy száraz serpenyőben, közepes vagy alacsony lángon. Az apróbb magok könnyen megégnek, ezért folyamatosan kevergesd, és csak addig hevítsd őket, amíg kicsit sötétebb lesz a színük, és érezni kezded az aromás illatukat.
  2. Tedd a pirított magokat egy aprítógépbe, zárd le, és addig járasd, amíg egy sűrű, gombóc formájú massza képződik belőlük.
  3. Add hozzá az olajat, ezáltal szép simára tudod dolgozni a krémet. Ahhoz, hogy a bolti konzisztenciát elérd, 200 g szezámmaghoz kb. 3-4 evőkanálnyira lesz szükség, de ha nem zavar, hogy kevésbé krémes az eredmény, akár mellőzheted is az olajat.
  4. Időnként állítsd meg a gépet, és egy szilikonspatulával kapard le az edény oldalára tapadt magokat. Néhány ilyen ismételt aprítás után készen is van a mennyei tahini.
  5. A tahini készítéséhez egy erős turmix is működhet, de ha van, érdemesebb aprítógépet használnod, mert azt nem kell olyan gyakran megállítanod, és lekapargatnod az oldaláról a magokat.
Tahini keszites felhasznalasa

Mire használható a tahini?

Természetesen a mindenki által ismert hummuszban találkozhatsz vele a leggyakrabban, de rengeteg más étel remek kiegészítője lehet. Készülhetnek vele ínycsiklandó salátaöntetek, szószos tészták, tofurántotta, felszolgálhatod finom ropogós falafelhez, de akár majonéz nélküli krumplisaláta ízesítője is lehet.

Meddig fogyasztható?

A tahini hűtőben tárolva akár egy hónapig is eláll. Bátran készíthetsz belőle nagyobb adagot, hiszen ha egyszer kipróbálod, azon fogod kapni magad, hogy rengeteg ételhez fel akarod majd használni. Normális, hogy tárolás közben kiül az olaj a tetején, és ez a jelenség nem befolyásolja a krém ízét. Ilyenkor csak annyit kell tenned, hogy használat előtt alaposan megkevered.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük