4 tipp, hogy jól sikerüljön a Pavlova: a tojás hőmérsékletére is figyelni kell

pcover
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A csodálatos habcsókos desszert egy orosz balerináról, Anna Pavlováról kapta a nevét. Az édesség akkor az igazi, ha kívül ropogós a textúrája, belül pedig krémes.

A bájos édesség fő alkotóeleme a tojásfehérje, azt is lehetne mondani, hogy a megmaradt tojásfehérje egyik legjobb felhasználási módja, ha Pavlova készül belőle.

A habcsókra hajazó finomság felér egy művészi alkotással, a tojásfehérjéből készült alapnak stabilan kell állnia, szép magasnak kell lennie, a tetején pedig tejszínhab és gyümölcsök foglalnak helyet. A Pavlova jócskán tartalmaz cukrot, ennek ellenére könnyű desszertként szokták emlegetni, mikor beleharap az ember, nagyon lágy és légies, szétolvad a szájban.

pct1

A desszertek királynője igényel némi odafigyelést, hogy a végeredmény olyan legyen, mint ahogy azt a cukrászok nagykönyvében megírták. Ha szereted az álomszerű süteményeket, amelyek a szépségük mellett isteni finomak is, akkor a Pavlova tortát kötelező elkészítened! Most megmutatjuk, melyek azok az aranyszabályok, amelyeket, ha betartsz, tökéletes Pavlovát tehetsz az asztalra.

A tojás a titka

A Pavlova torta fő alkotóelme a tojásfehérje: a legjobb, ha maradék fehérjéből vered a habot, mert azzal sokkal könnyebben tudsz majd dolgozni, mintha friss tojást használnál. Fontos, hogy mielőtt a habverővel nekiesnél a fehérjének, vedd ki a hűtőből és 20-30 percig hagyd szobahőmérsékleten pihenni. 

pct6

Ha nincs maradék tojásfehérjéd, mindig ügyelj rá, hogy precízen válaszd szét a tojást, a fehér részhez ne kerüljön egy csepp sárgája sem, mert akkor nem tudsz belőle stabil habot felverni.

A fehérjét fém- vagy üvegtálban verd habbá, ezeket az anyaguk miatt sokkal könnyebb tisztán tartani, mintha műanyagot használnál. Igazán szép, fényes, kemény tojáshabot makulátlanul tiszta edényben lehet készíteni, de ne csak a tálra figyelj, a habverő feje is ragyogjon. A stabil és fényes hab eléréséhez érdemes egy kevés ecetet vagy citromlevet is a fehérjéhez csorgatni.

pct5

Amikor a tojásfehérjét fényesre verted, a mutatóujjaddal vegyél ki egy mogyorónyi mennyiséget, amit dörzsölj össze a mutató- és hüvelykujjaddal, érezni fogod, hogy maradt-e benne cukorszemcse vagy sem. Ha érzel még benne szemcséket, verd addig, amíg feloldódik teljesen a cukor.

Nem mindegy, milyen cukrot használsz!

Finom szemcséjű kristálycukor az ideális a Pavlova készítéséhez, jobban feloldódik, mint a porcukor, szép, sima, stabil lesz tőle a hab. Türelmesen kell felverni a habot, miközben fokozatosan, kanalanként adagolod hozzá a receptben írt cukor mennyiségét. Az aranyszabály szerint 1 darab tojásfehérjéhez 5 vagy 6 dekagramm cukrot kell keverni. Ez a mennyiség nem kevés, de lényeges a csodás desszert tökéletes megalkotásához.

Ne tedd forró sütőbe!

Soha nem szabad forró sütőbe tenni, a lényeg, hogy szárítsd, ezért 110-120 fokra érdemes betenni a tortát. Sütésnél - csakúgy, mint a piskótánál - nem szabad a sütő ajtaját nyitogatni, mert lapos lesz a Pavlova és a beáramló levegő hatására megrepedhet.

pct4

A desszert alapját akár 1-2 nappal korábban is kisütheted, lefedve, szobahőmérsékleten tárolhatod, majd amikor kell, elkészíted hozzá a krémet és a gyümölcsöket.

Légy kreatív

A habcsók tetejére szinte mindig tejszínhab kerül bogyós gyümölcsökkel. Érdemes azonban kísérletezni és szabályt szegni, tejszínhab helyett citromkrémet vagy csokisat is tehetsz a tortára, de a gyümölcsökkel is érdemes bátran bánni, sőt, akár keksz- vagy csokidarabok is kerülhetnek rá. Még csoki- vagy karamellöntettel is tovább lehet cifrázni az édességet.

pct2

Nem csak az ízekkel, a formával is lehet játszani. A Pavlova klasszikus tortaméretben ismert, ám ez nem jelenti azt, hogy ne készíthetnéd el mini változatban, vagy a megszokott fehér alap helyett kakaóval bolondítva, sötét színben szervírozhatod.

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük