Itt a nagy bejgli útmutató kezdőknek
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A bejglivel kapcsolatban az utóbbi években a túrógombóchoz hasonló következtetésekre jutottam. Nem az a legfontosabb, hogy mennyire szép, kivan-e repedve és tökéletesen egyenes-e a rúd. Csak az számít, hogy finom legyen.
Évekig görcsöltem a bejglisütésen, lerágtam a tíz körmöm a sütő előtti szorongás közben, kiborultam, ha kirepedt, újrakezdtem, ez pedig jelentős mértékben beárnyékolta a meghitt karácsonyi hangulatot. Aztán egyszer csak elengedtem. Rájöttem ugyanis arra, hogy teljesen mindegy, mit teszek, ha mindent tökéletesen csinálok, kimérek, kicentizek, akkor is lehet, hogy kireped. Azért tökmindegy, mert szeletelve a kissé kirepedt bejgli is szép, az pedig biztos, hogy finom lesz.
Azóta kiélvezem a bejglisütés szertartását, hiszen ez a sütemény minden sütni szerető álma: tökéletes, nem ragadós, jól nyújtható, alkalmazkodó tészta, szépen egyengethető töltelékek, nyújtás, tekerés - a bejglisütés csupa örömmunka.
Évek óta ugyanúgy sütöm a bejglit, mégis van, hogy kireped, van, hogy tökéletes marad. Szerencsére ha kireped, akkor is csak picit, annyira, hogy a tálon már nem is látszik.
Sokkal fontosabb, hogy belül milyen: a tökéletes bejgli számomra az, amiben alig látszik a hajszálvékony tészta, szinte csak azért van, hogy formázza, keretezze a szaftos tölteléket.
Bejglit sütni nem nehéz, de van néhány fontos szabály, amit érdemes betartani:
Mákos bejgli
Hozzávalók 6 adaghoz
- 450 gramm liszt
- 120 gramm vaj
- 60 gramm zsír
- 50 gramm porcukor
- 3 gramm porélesztő
- 2 darab tojás sárgája
- 1 kávéskanál só
- 1 deciliter tej
- 1 darab +tojás
- 400 gramm mák
- 250 gramm cukor
- 2 deciliter víz
- 2 evőkanál citromhéj
Elkészítés:
A tésztához előbb a vajat és a zsírt kis kockákra vágjuk, majd hozzáadjuk a liszt, az élesztő, a só és a porcukor keverékét. Addig dörzsölgetjük, míg zsemlemorzsa állagú egyveleget nem kapunk.
Belekeverjük a tojások sárgáit, a tejet, és egynemű tésztává gyúrjuk. Hideg helyen hagyjuk pihenni fél órát.
Ha mindenki eleget pihent, fogjuk a tésztát, és egyenlő részekre osztjuk aszerint, hány bejglit szeretnénk. Ebből a mennyiségből 3 darab fél kilós vagy 6 darab 250 grammos rúd lesz.
Az első tészta darabot vékony téglalappá nyújtjuk. A máktöltelékből kimérünk annyit, amennyi a tészta súlya volt, és megkenjük vele szépen, egyenletesen. Egy vékony csíkot hagyunk csak szabadon az alsó hosszanti oldalon, ahonnan a tekerést kezdeni fogjuk.
Szorosan feltekerjük a bejglit, és sütőpapíros tepsire tesszük. A következővel ugyanígy teszünk. A bejgliket egymástól távol helyezzük el a tepsin, mert nőni fognak sülés közben. Ha mindenki feltekeredett, lekenjük a bejgliket egy tojás sárgájával. Hideg helyre tesszük, és előmelegítjük a sütőt 180 fokosra. Közben lekenjük a bejgliket a fehérjével és úgy is hagyjuk a hidegben kicsit száradni. A forró sütőben körülbelül 35-40 perc alatt fognak szép aranybarnára sülni. Becsomagolva sokáig elállnak, már ha van rá lehetőségük.
Fotók: Ács Bori/Só&Bors