Izsóp, lestyán, csombor: mit és hogyan ízesíts a régi fűszerekkel?
A Kárpát-medencében őshonos fűszereknek ma is helyük van a konyhában, nem csak ízük, gyógyhatásaik miatt is érdemes használni őket.
A lestyánnal sült sertéstarja hatalmas kedvencem, nagymamám készítette mindig így, a család legnagyobb örömére. A friss lestyánnak olyan utánozhatatlan illata és íze van, ami mindent feldob, a hús is teljesen más, sokkal finomabb lesz tőle.
Hogy a tarja igazán vajpuha és szaftos legyen, alacsony hőfokon, fedő/alufólia alatt, egy kevés vízzel érdemes sütni. Ha megpuhult, akkor mehet vissza pirulni.
Hogy még finomabb legyen a hús, a hagyma sem hiányozhat a receptből: alá vöröshagyma, rá pedig fokhagyma kerül. A zsírban megpuhult zöldség isteni lesz, a húsra kanalazva, de kenyérrel tunkolva is tökéletes.
Melegítsük elő a sütőt 150 fokra.
Készítsünk elő egy kb. 20x30 centis tepsit, kenjük ki 1-2 ek. zsírral.
A vöröshagymákat pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd vékony szeletekre, szórjuk a tepsibe.
Az ujjnyi vastag tarjaszeletek mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk. (Ha vastagabbak a szeletek, picit klopfoljuk ki.)
Tegyük a tarját a tepsibe. A fokhagymagerezdeket pucoljuk meg, reszeljük le, majd oszlassuk el a szeletek tetején. Tegyünk minden tarjaszeletre 2-2 levél lestyánt is, és a hagymás alapra is tegyünk párat. Öntsünk a hús alá 1 deci vizet.
Fedjük le a tepsit alufóliával (vagy a tetejével), majd toljuk a sütőbe kb. 90 percre.
Vegyük le a tetejét, szúrjunk egy villát a húsba, ha könnyen belemegy, akkor vegyük feljebb a sütőt 200 fokra, és tető nélkül toljuk vissza 10-15 percre.
Ha szépen megpirult, kínálhatjuk is.
Fotó: Sági-Kühn Zsófia/Sóbors
@sobors.hu