Ne öntsd ki a rizs áztatóvizét: 3 dolog, mire használhatod
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A rizst főzés előtt érdemes egy tál hideg vízben átmosni, így megszabadítod a szemeket a szennyeződésektől és a felesleges keményítőtől.
Rizsből számtalan étel készülhet, változatos köretek, izgalmas levesek és még desszertalapanyagnak is fantasztikus.
A rizsnek rengeteg változata létezik, színben és méretben is sokfélét lehet találni. Minden nemzet konyhájában vannak népszerű fajták, van, amelyik rizottó készítésére, míg más paella-alapanyagnak tökéletes. A gabonafélét, legyen bármilyen fajta, mielőtt főznél vele, ajánlott átmosni, a víz leszedi a szennyeződéseket és a keményítőt. Utóbbi eltávolítása azért fontos, mert így a főzés során nem lesz tapadós a rizs, a szemek nem ragadnak össze.
Öblítés vagy áztatás?
A rizs átmosását kétféleképpen végezheted, az egyszerűbb megoldás, ha szűrőbe kerülnek a szemek és folyó víz alatt öblíted át, a másik kicsit macerásabb, áztatással történik. Hogy melyik a praktikusabb, azt mindenki döntse el saját maga, de az áztatás mellett két nyomós érvünk is van.
Ha áztatod, úgy sokkal gyorsabban készül el a rizs, egyes fajtáknál jól jön ez az eljárás, ilyen a barna rizs is. Az áztatási idő a rizs fajtájától függ, barna esetében egy éjszakát is a vízben maradhatnak a szemek, fehér esetében 15-30 perc is elegendő. A megmaradt áztatóvizet nem szabad kiönteni, még jól jöhet.
Bőrápolásnál is hasznát veheted
A hideg vízben történő áztatás során a rizsszemekből vitaminok és ásványi anyagok oldódnak ki. A gazdag levet arclemosónak is használhatod, jót tesz a bőrnek.
Arcra
A rizsvízben található keményítő hatékonyan csillapítja a gyulladásokat, valamint összehúzza a kitágult pórusokat, csökkenti a pattanások és a mitesszerek kialakulásának kockázatát, megszünteti a bőr zsíros csillogását. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy nem mindegy, milyen rizsvizet használsz a bőrödre. Először alaposan mosd át a szemeket, akár szűrőedényben is végezheted a feladatot folyó víz alatt, így a rizst megszabadítod a szennyeződésektől, csak utána történjen az áztatás.
A tejfehér vizet töltsd zárható üvegbe, majd márts bele vattapamacsot, vidd fel az arcodra. A rizsvíz a hűtőben 5 napig eláll.
Hajra
Az ázsiai nők körében bevált rutin a rizsvíz felhasználása, bőrük és hajuk ápolásánál is alkalmazzák. Az alaposan megmosott, majd beáztatott rizs levét használhatod hajmosásánál: miután a sampont kiöblítetted a hajadból, öntsd le rizsvízzel, majd 5-10 perc után tiszta vízzel mosd le a hajad. A kúrát heti 2-3 alkalommal érdemes elvégezni: támogatja az egészséges fejbőrt és a haj szépségéhez is hozzájárul, megerősíti a hajhagymát.
Mivel csillapítja a gyulladást, ezért az érzékeny, ekcémás fejbőr kezelésére is alkalmas.
Növények
Az öblítés nélkül áztatott rizsszemek vizét növények locsolásánál használhatod, az ásványi anyagok miatt kedvezően hat rájuk, szinte tápoldatként funkcionál.
Fotók: Getty Images