7 növényi alapú tojáshelyettesítő, amivel bármilyen ételt elkészíthetsz
Cikkek
Sült édesburgonya sok fűszerrel: sütőben pirul ropogósra
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Pofonegyszerű, ropogós rozmaringos keksz: tökéletes nasi az esti filmhez
Csodaszép kakaós piskótatekercs: krémes, mascarponés töltelék kerül bele
Sűrű, szaftos gombacurry: ínycsiklandó indiai fogás egyszerűen
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Kívül ropogós, belül krémes édesburgonya: ennek a köretnek nem lehet ellenállni
A tojás helyettesítésére számos bevált módszer létezik sós és édes ételeknél egyaránt: most megtudhatod, hogy a különféle helyzetekben melyik alternatívát alkalmazd.
Akár növényi étrenden vagy, akár más okokból mellőznéd a tojást a hozzávalólistából, van néhány szempont, amit érdemes figyelembe venned a tojáspótló kiválasztásánál.
Nem mindegy ugyanis, hogy édes vagy sós ételeket készítenél, és az sem, hogy sűrítésre, panírozáshoz vagy süteményekhez használnád.
Banán
A banán önmagában is egy finom és tápanyagdús gyümölcs, gazdag káliumban és magnéziumban, ami jótékony hatással van a vérnyomásunkra és szívünkre. Azonban nemcsak hasznos nassolnivaló, de pürésítés után tojáspótlóként is remekül megállja a helyét. Egy banán egy tojásnak felel meg, és főként édes, kevert sütemények, muffinok, gyümölcskenyerek, palacsinták sütéséhez használható a legjobban. Fontos, hogy érett banánt válassz, így akár a cukrot is kispórolhatod a sütidből!
Almaszósz
A banánhoz hasonlóan főként édes süteményekhez, muffinokhoz illik a leginkább, de mivel kevésbé karakteres az íze, akár kenyereket is készíthetsz vele. Egy tojást 4 evőkanál almapürével tudsz helyettesíteni.
Vegán joghurt
A növényi alapú joghurtok is alkalmasak a tojás pótlására. Negyed bögre sűrű joghurttal érheted el azt a hatást, amit egy tojással, és a gyümölcsszószokhoz hasonlóan muffinokat, kenyereket süthetsz belőle. Amellett, hogy összefogja a tésztát, kellemes és puha állagot varázsol a sütidnek.
Chiamag
A chiamag kiváló zselésítő, vízmegkötő tulajdonsága miatt sütemények és akár fasírtok készítéséhez is megfelelő. Egy evőkanál chiamagot keverj össze fél dl vízzel, majd várd ki, amíg kocsonyás állagúvá sűrűsödik. Ez kb. 10 percet vesz igénybe.
Lenmag
A lenmag felhasználása nagyon hasonló a chiamagéhoz, édes és sós ételekben egyaránt pótolhatod vele a tojást. Használhatsz őrölt lenmagot vagy pelyhet, de egészben is remekül helytáll. Keverj el egy evőkanál lenmagot 3 evőkanál forró vízzel, és zselésedés után már használhatod is.
Keményítők
A kukorica- vagy burgonyakeményítőt a legtöbben az ételek sűrítésére használják. Azonban kekszekben, kevert süteményekben tojáspótlóként is remekel, akár még panírozni is tudsz vele. Egy evőkanál keményítőhöz egy evőkanál víz szükséges.
Csicseriborsólé, avagy aquafaba
A csicseriborsóról sokat hallhattál, mint kiváló és ízletes növényi fehérjeforrás, azonban még ennél is többre képes: a csicseriborsó leve, vagyis az aquafaba szinte teljes mértékben helyettesítheti a tojásfehérjét. A növényi alapanyagok közül egyedülálló módon habosítható, így akár könnyedebb piskóták, habcsókok készítésére is alkalmas. Egy tojásfehérjének 3 evőkanál aquafaba felel meg.
Fotók: Getty Images