A 8 legerősebb antioxidáns-tartalmú étel: a szív egészségéért is felelnek
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Kiadós egytepsis fogás csirkecombbal: kevés munkával készül
Ropogós
Édes, quinoával töltött sütőtök: aszalt gyümölcsökkel készül
Bajor szalvétagombóc: ízletes köret néhány hozzávalóból
Sűrű, krémes karfiolleves: sütőben sült zöldség fő a fűszeres lébe
Mennyei krumplipalacsinta füstölt lazaccal: hűs tejföllel kínáld
Melengető őszi desszertek egy helyen: ezeket süsd meg a szezonban
Bár a szervezetünk is termel antioxidánst, külső forrásból is érdemes pótolni, az antioxidánsokban gazdag étrend ugyanis csökkenti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
Az antioxidánsok megkötik és eltávolítják azokat a szabad gyököket, amelyek ha felhalmozódnak, hozzájárulnak az oxidatív stressz kialakulásához, ezáltal pedig szív- és érrendszeri betegséget, cukorbetegséget, sőt, rákot is okozhatnak.
Antioxidánst természetes úton is bevihetsz a szervezetedbe különböző élelmiszerekkel. Ezek antioxidáns-tartalmát általában az alapján mérik, hogy mennyire képesek semlegesíteni a szabad gyököt. Az alábbi lista összeállításában a Healthline volt a segítségünkre, csökkenő sorrendben szedtük össze az antioxidáns-forrásokat, tehát az elsőben van a legtöbb, az utolsóban pedig a legkevesebb, de még úgy is jelentős mennyiség.
Étcsokoládé
Az antioxidáns hallatán mindenki a zöldségekre és gyümölcsökre gondol elsősorban, pedig az étcsokoládé az egyik legjobb forrás. Mivel nagyobb a kakaótartalma, mint a tejcsokinak, több ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz. Az étcsokoládé gyulladáscsökkentőként is funkcionál, illetve csökkenti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát azáltal, hogy jótékonyan hat a koleszterinre, és megemeli a vér antioxidánsszintjét. Különböző tanulmányok igazolják, hogy a vérnyomást is sikeresen csökkenti. Jótékony hatásai ellenére magas zsír- és cukortartalma miatt nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását.
Áfonya
Habár alacsony a kalóriatartalma, a tápanyag- és antioxidáns-tartalma annál magasabb. Az áfonyában található antioxidánsok, avagy az antocianinok javítják az agyműködést, segítenek megelőzni a demencia kialakulását, amelyet a káros szabad gyökök semlegesítésével és a gyulladás csökkentésével érnek el. Emellett csökkentik a szívbetegségek kockázati tényezőit, ahogyan a koleszterinszintet és a vérnyomást is.
Eper
Az eper nem csak C-vitaminban gazdag gyümölcs, antioxidánsban is bővelkedik. Az áfonyához hasonlóan az eperben is antocianin található, ez felel a piros színéért, minél élénkebb, annál több benne az antioxidáns. Az antocianinok növelik a jó koleszterin szintjét, míg csökkentik a rosszat, így segítenek megelőzni a különböző szívbetegségek kialakulását.
Málna
A málna tele van élelmi rosttal, C-vitaminnal, mangánnal és természetesen antioxidánssal is. Egy vizsgálat során arra a következtetésre jutottak, hogy a málna, a benne található antioxidánsoknak és egyéb ásványi anyagoknak köszönhetően, hatékonyan veszi fel a harcot a daganatos megbetegedésekkel szemben, ugyanis a vizsgálat során elpusztította a mintában található gyomor-, vastagbél- és mellráksejtek 90%-át. Az eperhez és az áfonyához hasonlóan a málnában is található antocianin, amely csökkenti a gyulladást, az oxidatív stresszt, így a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is.
Lila káposzta
A lila káposzta nagyon jelentős forrása a különböző vitaminoknak, ásványi anyagoknak, C-, K- és A-vitaminban gazdag, illetve természetesen – a színéből adódóan – antioxidánsokban, pontosabban antocianinban is. A lila káposzta a hagyományoshoz képest négyszer több antioxidánst tartalmaz. Mivel emellett C-vitaminban is igen gazdag, duplán is erősíti az immunrendszert, illetve segít megőrizni a bőr egészségét. Érdekes, hogy míg a főzése és pirítása során nem veszít az antioxidáns-tartalmából, addig a párolás 35%-kal is csökkentheti azt.
Babfélék
A babféléknek, mint szinte minden hüvelyesnek, magas a rosttartalmuk, így jót tesznek az emésztésnek. Attól függően, milyen babról van szó, mások az egészségügyi hatásai. A pinto bab például egy speciális antioxidánst tartalmaz, kaempferolt, amely nemcsak gyulladáscsökkentő hatóanyagként ismert, de a rákos sejtek növekedését is megakadályozza állatkísérletek és kémcsöves vizsgálatok szerint. Ezenkívül a babfélékben fenol is van, minél sötétebb a színe, annál több, amely hatóanyag szintén erősíti az immunrendszert.
Cékla
A színéből adódóan már valószínűleg nem meglepő, hogy a cékla is helyet kapott a listán. A cékla az antioxidáns mellett rostban, káliumban, vasban és folsavban is gazdag. Antioxidánson belül betanint tartalmaz, amely a vörös színéért felel. Bár még itt is csak kémcsöves vizsgálati eredmények állnak rendelkezésre, azok alapján a bél- és az emésztőrendszeri rákos megbetegedések kockázatát is csökkenti, segíti a sejtek regenerálódását. A céklában más vegyületek is találhatók, amelyek hatásos gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók.
Spenót
Se nem lila, se nem piros, mégis szuper antioxidáns-forrás a spenót, de tele van vitaminnal és ásványi anyagokkal is. Zöld színének köszönhetően klorofillban gazdag, amely a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát csökkenti. A kalóriatartalma nagyon alacsony, így diétába is könnyedén beilleszthető. A spenót két antioxidánst is tartalmaz, luteint és zeaxantint, amelyek a szem egészségéért felelnek. Ezenkívül fitonutriensei lassítják a rákos sejtek burjánzását.
Fotók: Getty Images