10 étel, amiben sok a B-vitamin: a hiánya fáradtságot és emésztőrendszeri problémákat is okozhat
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Vajpuha csirkemell tejfölös szószban: szaftos és omlós lesz a hús
Ropogós
Őszi almáspite-smoothie: mesésen krémes és fűszeres
Mennyei kókuszkrém házilag: tejszínhab helyett is működik
Álompuha krumplinudli gombás szósszal: serpenyőben pirul aranybarnára
Ellenállhatatlan narancsos pöfetegkeksz: egyszerűen készül a finomság
Omlós rántott hús tojás nélkül: kefires pác teszi izgalmassá
Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozással a legtöbb vitamint be tudod vinni a szervezetedbe, így semmilyen vagy csak minimális pótlásra lehet szükséged.
A megfelelő étkezéssel bevihető vitaminok közé tartozik a B-vitamin, pontosabban a B-vitaminok, amelyek nagyon fontos szerepet játszanak a szervezeted működésében. Ezek a vitaminok vízben oldódóak, vagyis a vizelettel ürülnek, így fontos a folyamatos pótlásuk.
Ha már enyhébb B-vitamin-hiány lép fel, az is kellemetlen tüneteket okozhat. Hasonló hiánytüneteket képes produkálni a kalciumhiány is, amely ráadásul a B12-vitamin felszívódásában is szerepet játszik. A kalcium mellé érdemes D-vitamint is fogyasztani, amely a hasi zsír eltüntetésében is segít.
A B-vitamin egy család, így a hiány is általában együtt jelentkezik, nem egy-egy típusnál. A B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és a B12-vitaminok járulnak hozzá ahhoz, hogy bírd a mindennapi megpróbáltatásokat. A B2-, B3- és a B12-vitamin felelnek az idegrendszer egészségéért és jelentős szerepük van az immunrendszer energiatermelő anyagcsere-folyamataiban. Sajnos az enyhébb hiány is okozhat tüneteket, így ha bőrgyógyászati, idegrendszeri vagy emésztőrendszeri anomáliákat tapasztalsz, érdemes a B-vitamin-szintet is megnézetni a véredben. Ritkábban fordul elő, hogy csak egy B-vitamintípus szintje alacsony, de érdemes átfutni, melyik típus milyen zavart okozhat a szervezetedben.
B1-vitamin
A B1-vitamin az idegsejtek és az izmok megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen, valamint szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban és a szénhidrát anyagcseréjét biztosító enzim alkotórésze. Ha nem viszel be eleget belőle, étvágytalanság, gyengeség, hányinger, de súlyosabb esetben izomgyengeség és reflexzavarok is jelentkezhetnek.
B2-vitamin
A B2-vitamin, más néven riboflavin a zsírsavak lebontásához, a szénhidrátok anyagcseréjéhez, a nyálkahártya épségéhez és a szöveti légzéshez szükséges. Ennek a vitaminnak a hiánya ritkán alakul ki, de ha mégis, komplex készítményekben kell szedni vagy bevinni.
B3-vitamin
A B3-vitaminban található nikotinsav a szénhidrátokból, zsírokból és a fehérjékből nyeri ki az energiát. Ezt a vitamint a szervezet is elő tudja állítani, de táplálkozással nem mindig tudod megfelelően bejuttatni, mert rosszul szívódik fel.
B5-vitamin
A B5-vitamin segít lebontani a zsírt, csökkenti a stresszt és energiát termel. Ebből a vitaminból szerencsére nem jellemző a hiányállapot.
B6-vitamin
A B6-vitamin a fehérjék lebontásában, az aminosavak anyagcseréjében játszik szerepet, az idegsejtek és a hámszövetek működését szabályozza.
B12-vitamin
A B12-vitamin a nukleinsav anyagcsere-szabályozásában vesz részt és a vörösvérsejtek képződéséhez szükséges. Csak akkor tud megfelelően és hatékonyan felszívódni a bélrendszeren keresztül, ha a gyomor által termelt fehérje, az úgynevezett intrinsic faktor jelen van. Ha ez nincs, akkor hiába szeded megfelelő mennyiségben, akkor is hiányállapot jön létre, amelynek tünetei közé tartozik a vészes vérszegénység, a nyálkahártya-gyulladás és a gyomor-bélrendszeri és idegrendszeri zavarok.
Így vidd be a B-vitamint
A napi ajánlott B-vitamin-mennyiség a B1-vitaminból 1,2 milligramm, B2-ből 1,4 milligramm, B3-ból 16 milligramm, B5-ből 6 milligramm, B6-ból 1,4 milligramm, B7-ből 50 mikrogramm, B9-ből 200 mikrogramm, B12-ből 2,5 mikrogramm. Ezt elsősorban húsételekből lehet fedezni, de növényi alapú étrendből is be tudod vinni.
A retek nagyon jó B-vitamin-forrás, nyersen a legfinomabb, de nemcsak kenyérre karikázhatod, hanem szendvicskrémet is készíthetsz belőle. Ecetes savanyúságként is elteheted, de akár meg is sütheted.
Hallottál már a vöröslencséről? Azon kívül, hogy sokkal gyorsabban megfő, mint a barna, még áztatni sem kell, illetve szintén jó B-vitamin-forrás. A hüvelyesek közül babot is tarts otthon, tele van B-vitaminnal, valamint gesztenyét is, ez utóbbinak hamarosan szezonja is lesz. A céklalé pedig nemcsak a teljesítményedet fokozza és energiával tölt fel, hanem B-vitaminban is gazdag.
B-vitaminban gazdag étel a csirkemáj is, a resztelt májat igyekezz beiktatni az étrendedbe. Ha a tésztaételeket szereted, akkor olyat egyél, amelyben spenót van, például ezt a villámgyorsan összedobható aszalt paradicsomos-spenótosat. Szintén ebben a kombinációban készíthetsz salátát is, amely akkor jó, ha könnyedebb fogásra vágysz. A lazac igazán jó B-vitamin-forrás, ráadásul szószban sütve még finomabb lesz. Reggelire tökéletes választás a tojásrántotta gombával és spenóttal kiegészítve.
Fotó: Getty Images