
Mire jó a barátcserje? Nőknek valóságos áldás lehet a fogyasztása

Cikkek


Eredeti répatorta recept: a legjobb dolog, ami történhet veled és a répával

Brokkolis partifalatok tele fehérjével: egészséges nasi vagy könnyű vacsi
Ropogós

Édesburgonyás curry csicseriborsóval: mogyoró roppan benne

Egyszerű répás-gyömbéres salátaöntet: bármilyen zöldséget feldob

Maradékmentő pirított rizssaláta: tápláló vacsora 20 perc alatt

Csokoládéba mártott, mogyoróvajas keksz: liszt- és cukormentes recept

Krémes, tejszínes-brokkolis csirkemell: isteni ebéd fél órán belül
Megannyi csodálatos növényt köszönhetünk a mediterrán vidékeknek, köztük olyanokat, amelyek a népi gyógyászatban is kiemelkedő szerepet töltenek be. Ezek között kapott helyet egy, a köztudatban még új keletű növény, a barátcserje.
A Krím-félszigeten őshonos növény azért is lehet izgalmas és érdekes, főként a nők számára, mert korunk olyan nőgyógyászati problémáiban tud segítő kezet nyújtani, mint például a meddőség.
Mi fán terem a barátcserje?
A barátcserje, vagy tudományos nevén Vitex, egy egészen aprócska, az árvacsalánfélék családjába tartozó növény. Jótékony hatását tekintve ritkaságszámba megy, mert nemcsak a virága, a levelei vagy a szára gyógyhatású, hanem annak teljes esszenciája is. Hatásait kutatások igazolják, képességeit pedig alább részletezzük.

A stimulátor
A barátcserje annak ellenére, hogy hormonmentes, képes arra, hogy az agyalapi mirigyet hormontermelésre ösztönözze. Ezenkívül az úgynevezett LH hormon termelését is képes stimulálni, illetve igazoltan közrejátszik a női szervezetben lévő progeszteron nevű hormon termelésében, ami magáért a megtermékenyítésért és a petesejt beágyazódásáért felel.
A csodafegyver
Mint már említettük, e növénynek fontos szerepe van a meddőség ellen folytatott küzdelemben, hiszen képes szabályozni a szervezet prolaktintermelését, amely szintjének megemelkedése sok esetben áll összefüggésben a meddőséggel. Vagyis, ha az orvos ezzel a hírrel fogad, nem feltétlenül kell rögtön klinikai Canossa-járásba kezdeni, első körben természetes úton is megpróbálhatod a hormonszint csökkentését és annak szinten tartását, hogy akár a lelkileg megterhelő beavatkozások nélkül is megfoganhasson a várva várt baba.

A békéltető
A fogantatás elősegítése mellett sok nő – és férfi – lelki nyugalmát is elősegítheti azokon a bizonyos napokon, hiszen képes szabályozni a menstruációs ciklust és csökkenti a premenstruációs tüneteket – mellfeszülés, alhasi görcsök, bőrproblémák, fáradság, ingerlékenység, hangulatingadozás. Ráadásul szinte kortalan a hatása, mivel még a klimax okozta kellemetlen szimptómákat is enyhítheti.
A tékozló
Természetesen a barátcserje nem csak a nők számára lehet csodaszer, mivel számos kutatás bizonyítja, hogy fogyasztása nemtől függetlenül képes csökkenteni a pajzsmirigy- és autoimmun betegséggel küzdők tüneteit is.
Alkalmazásáról természetesen érdemes konzultálni az orvossal, mivel ha éppen hormontartalmú gyógyszert szedsz, vagy hormonkezelés alatt állsz, nem javasolt a fogyasztása.
Hogyan fogyasszuk?
A barátcserjét porítva, kapszulában vagy tea formájában érdemes fogyasztani. A kapszulából – annak hatóanyag-tartalmától függően – napi 2 szem a javasolt mennyiség 1-3 hónapon át, míg a teát naponta 2 csészével, kúraszerűen, 3 hónapon át érdemes inni.
Fotók: Getty Images