3 ok, amiért érdemes birsalmát enni: mutatjuk, hogy dolgozd fel a gyümölcsöt

birsalma
Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

A birsalmasajt igazi őszi csemege, mindenki nagy kedvence, de nem csak az ízéért érdemes gyakran fogyasztani, vitaminokban is bővelkedik a gyümölcsből készült nasi.

A birsalma a népgyógyászatban is használt gyümölcs, és máig népszerű, leggyakrabban a már említett sajt készül belőle, de lekvárként, sőt köretként is isteni, érdemes többféle formában, minél gyakrabban fogyasztani.

Magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma

A birsalmában rengeteg a P-vitamin, vagyis a citrin, és a C-vitamin, utóbbiból a napi szükséglet 15%-át fedezi. A citrin segíti a C-vitamin felszívódását, így a gyümölcs fogyasztása garantáltan hozzájárul a szervezet és az immunrendszer erősítéséhez. A birsalma kisebb mennyiségben B-vitamint, vasat, káliumot, magnéziumot is tartalmaz, és jelentős a réztartalma is.

birsalma2

Jót tesz az emésztésnek

Amellett, hogy vitaminban gazdag és tele van ásványi anyaggal, rostban is bővelkedik, így jót tesz az emésztésnek. 1 gyümölcs a napi rostbevitel 6-8%-át fedezi, így támogatja az egészséges bélbaktériumok működését. Gyomorproblémák és gyulladásos bélbetegségek esetén is érdemes alkalmazni, egyes kutatások szerint védi a szöveteket a károsodástól, illetve segít kezelni a gyomorfekélyt. Savas reflux esetén is ajánlott a fogyasztása, szirup formájában alkalmazva. Hányinger ellen is bevethető, csökkentheti a terhességgel járó panaszokat.

birsalma3

Antioxidánsban gazdag

A birsalma tele van antioxidánssal, így hatásos gyulladáscsökkentő, és segít semlegesíteni a szabad gyököket, amelyek a rákos megbetegedésekért felelnek. A birsalmában található antioxidáns hatású flavonolok a szív egészségét is védik.

Felhasználása

Bár mindig hangoztatjuk az oldalon, hogy a zöldségek és a gyümölcsök nyersen tartalmazzák a legtöbb vitamint, a birsalmát érdemes hőkezelni, ugyanis túl kemény a húsa és nagyon magas a csersavtartalma, így nyersen fanyar, élvezhetetlen. Ezek a savak főzés közben viszont átalakulnak, kijönnek a birs igazi aromái. Ráadásul magas pektintartalmának köszönhetően nagyon jól zselésít, sűrít, ezért készítenek belőle lekvárt és sajtot is.

birsalma1

Ha kompótként használnád, vagy süti tetejére kanalaznád, fontos, hogy készítsd elő a gyümölcsöt: mosd meg alaposan, a barnás szőröket dörzsöld le róla, csak utána szeleteld fel. Öntsd fel vízzel, adj hozzá egy kevés cukrot, majd addig párold, míg a gyümölcshús megpuhul. Nyugodtan adj hozzá vanília- vagy fahéjrudat, csillagánizst, szegfűszeget, gyömbért. Ez aztán szuper alap lehet gyümölcsleveshez is, de a kész, fűszeres birset kanalazhatod kompótként, teheted zabkására, joghurt tetejére, de még sült húshoz is illik. Természetesen nem csak főzni lehet, sütve is izgalmas, de pálinka is készülhet belőle.

Ha pedig több időd van, készítsd el birsalmasajtként, garantáltan imádni fogja a család. Arra figyelj, hogy a sajt sok hozzáadott cukrot tartalmaz, így nem épp diétás választás. 

Fotó: Getty Images

Ezt is szeretjük