Ezért fogyassz citromfűteát: nyugtat és segíti az emésztést
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
A citromfűteát ősidők óta alkalmazzák, lelki és testi nyavalyák kezelésére is hatásos. Érdemes mindennap fogyasztani, jót tesz az emésztésnek, és még a magas vérnyomást is csökkenti.
A gyógynövényből nem csak teát készíthetsz, az ételek fűszerezésénél is használhatod, remekül jön főzelékek, szárnyasételek és saláták ízesítésénél.
A citromfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, ázsiai eredetű, élénkzöld levelű évelő növény. A csodanövény régóta ismert, már az ókorban is használták gyógyászati célokból.
A növényben számos gyógyító hatású összetevő található. Két fő hatóanyaga a citrál és a citronella, és még illóolaj, rozmaringsav, ásványi anyagok, antioxidánsok és vitaminok is találhatóak benne. Mivel tartalmaz C-vitamint, nátha idején is ajánlott a fogyasztása.
A gyógytea különösen hasznos azoknak, akik hajlamosak az idegességre, mivel fogyasztása csökkenti a stresszt és a feszültséget, így a vérnyomást is.
Na de hogy mire is jó pontosan? Szedjük szépen pontokba!
- A citromfűteát különböző gyomorbántalmak esetén is fogyaszthatod, mint a gyomorrontás, hasi görcsök, fájdalom. A tea javítja az emésztést, és még gyomorfekély esetén is érdemes neki bizalmat szavazni.
- Mivel görcsoldó hatása van, menstruációs fájdalmak esetén is ajánlott a fogyasztása.
- A tea nyugtató hatású, idegesség, stressz esetén is érdemes fogyasztani. A növényben lévő illóolajnak és cserzőanyagoknak köszönhetően csökkenti a félelemérzetet, hangulatjavító, nyugtató.
- Az idegekre gyakorolt hatása miatt a magas vérnyomást is csökkenti. A citromfű tartalmaz káliumot, amely szintén hozzájárul a vérnyomás normalizálásához, illetve javítja a vérkeringést.
- Rossz alvóknak is érdemes kipróbálniuk a teát, fél órával lefekvés előtt ajánlott meginni. Hozzájárul a pihentető alváshoz.
- A citromfűtea diéta idején is fogyasztható, fokozza az anyagcserét, felgyorsítja az emésztést.
- A gyógynövény a pajzsmirigy működését is szabályozza.
- Mivel antibakteriális és gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, megfázás, influenza, köhögés esetén is bevethető. A csodaital gyulladáscsökkentő hatású, így a torokfájást is enyhíti.
- Fejfájás esetén is érdemes inni belőle egy csészével, az aszpirinhez hasonlóan hat. A citromfűtea gátolja a vérlemezkék rögösödését, ezáltal enyhíti a fejfájást.
- Napi fogyasztása kívülről is meglátszik. A citromfű gondoskodik a bőr egészségéről, meggátolja a bőrön lévő baktériumok elszaporodását, tisztítja a pórusokat. A növény erősíti a hajhagymákat, ezáltal megelőzhető a hajhullás. A zsíros és a korpás fejbőrre is jótékonyan hat.
- A citromfű rendszeres fogyasztása javítja a memóriát, mérsékli az Alzheimer-kór korai stádiumában fellépő tüneteket is. Ez pedig annak köszönhető, hogy a gyógynövény növeli az acetilkolin nevű neurotranszmitter molekula felszabadítását az agyban. Az acetilkolin feladata a létfontosságú testi funkciók irányítása, ilyen a szívdobogás, légzés és az emlékezés.
- A citromfűből készült teát külsőleg is lehet alkalmazni, rovarcsípések enyhítésére kiváló.
A citromfűtea könnyen beszerezhető drogériában vagy gyógyszertárban, filteresen is. A teából napi 2-3 csészével is fogyaszthatsz, de érdemes a gyógyszerész vagy kezelőorvos tanácsát is kikérni, ha valamilyen betegséggel küzdesz, vagy gyógyszert szedsz rendszeresen.
Fotók: Getty Images