Támogatja a fogyást, fiatalítja a bőrt: a cseresznye 6 áldásos hatása
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Már javában tart a cseresznyeszezon, a piros gyümölcsöt érdemes gyakran fogyasztani, hisz nagyon finom és egészséges is!
A cseresznye a csonthéjasok családjába tartozik, nagyon sok fajtája ismert, a termés színe a fehéres sárgától a mélybordóig terjed, formája ugyancsak változatos.
A kedvelt csemegét már az ókorban is termesztették, úgy hivatkoztak rá, hogy az „istenek eledele”, ami nem is csoda, hisz az apró gyümölcs igazi áldás a szervezetre. A cseresznye 78-82 százaléka víz, kalóriatartalma alacsony, de szénhidrát- és növényirost-tartalma annál magasabb. Cukortartalma az érettségétől függ, A-, C- és B-vitaminban bővelkedik.
Mindig kemény, fényes héjú gyümölcsöt vásárolj, kerüld a foltos, repedt, puha szemeket, ezekben kukac is lehet. A cseresznye szárát is ellenőrizd, legyen kemény és élénkzöld, csak a fogyasztás előtt távolítsd el. Minél sötétebb a cseresznye, annál magasabb arányban tartalmaz ásványi anyagokat.
A cseresznye jól bírja a fagyasztást, így a vitamintartalma is megmarad, de más módon is tartósíthatod, készíts belőle lekvárt, szörpöt, kompótot, vagy kandírozva is elteheted. A cseresznye nem csak magában kiváló csemege, süss, főzz vele, rengeteg izgalmas finomság gyártható a gyümölcsből, és ne feledd, mennyire egészséges!
Támogatja a fogyást
Magas rosttartalma miatt a cseresznye segíti a megfelelő bélműködést, valamint vízhajtó tulajdonságáról is ismert. Vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően feltölt energiával, jóllakottságérzést biztosít. Természetes cukortartalma miatt fokozza a jókedvet és a test energiaszintjét is növeli.
A szív barátja
Tudományosan igazolt, hogy a cseresznye rendkívül jó hatással van a szívműködésre és a keringési rendszerre, és még az agyvérzés kockázatát is jelentősen csökkenti. A piros bogyós gyümölcsökben általában található antocián, mely erősíti és rugalmassá teszi az érfalat, gátolja az érelmeszesedést.
Támogatja a jó alvást
Alvásproblémákkal küzdők számára különösen ajánlott lefekvés előtt néhány szem cseresznyét elfalatozni, mivel a cseresznyében melatonin is található, mely a nyugodt alvásért felelős hormon.
Fiatalítja a bőrt
A gyümölcs rendszeres fogyasztása jót tesz a bőrnek, lassítja az öregedési folyamatokat, jótékonyan hat a kötőszövetek anyagcseréjére. A bőr fiatalossá, rugalmassá, sokkal egészségesebbé válik.
Vértisztító
Ha az étrend túlnyomó részt húsból áll, akkor jelentősen megnövekszik a szervezetben a húgysav, amely főként az ízületekben rakódik le, ízületi gyulladást okoz. A húgysavtól tablettával is meg lehet szabadulni vagy természetes módon, olyan gyümölcsöt kell fogyasztani, mely vértisztító. Ilyen a cseresznye, rendszeres falatozásával az ízületi problémák is orvosolhatók.
Kiváló káliumforrás
Az apró finomság bővelkedik káliumban, ennek köszönhetően jótékonyan hat a magas vérnyomásra, segít megszüntetni az izomgörcsöket, és még az izmok erejét is fejleszti.
Fotók: Getty Images