10 ehető gyomnövény: a gazok sem feltétlenül haszontalanok

Legolvasottabb cikkek
Friss és ropogós

Azt hiszem, a gyomnövények esetében nem túlzás azt állítani, hogy az alapanyag a lábunk előtt hever. Csak annyi a dolgunk, hogy lehajoljunk és felvegyük őket. 

Ha ezekkel a növényekkel találkozunk, rögtön nekiállunk gyomlálni vagy fűnyíróval áthajtunk rajtunk. Pedig mennyi lehetőség van bennük! Egytől egyik tökéletes alapanyagok, van, amelyiket gyógyhatása miatt is érdemes fogyasztani. 

Tyúkhúr

Az egyik leggyakoribb kerti gyom egyben a legegészségesebb is: a tyúkhúr A-, D- és C-vitaminforrás, illetve vasat, kalciumot, káliumot, foszfort és cinket is tartalmaz. Íze a spenóthoz hasonló, kicsit kesernyés. Frissen érdemes fogyasztani, nyersen salátákba, de főzelékben és levesben is finom. Az egész föld feletti rész alkalmas a konyhai felhasználásra, úgyhogy bátran fogyasszuk. Arra figyeljünk, hogy enyhe vízhajtó hatása van, de ez egyes esetekben még előnyünkre is válhat, például húgyhólyagproblémák esetén, de nőgyógyászati bajok esetén is javallott.. Nem csak belsőleg, külsőleg is hasznos, vágott sebeken, égési sérüléseken, illetve ekcémás vagy kiütéses bőrfelületeken is segít, gyógyítja a bőrt.

gyomnoveny1

Százszorszép

Ez a fehér kis virág nemcsak szép, hanem ehető is, pedig legtöbbször ő is a fűnyíróban végzi. A százszorszép zöld részei és szirmai is fogyaszthatóak, nyersen és főzve is, de a tyúkhúrhoz hasonlóan ez is kicsit kesernyés, nem biztos, hogy mindenki tetszését elnyeri. Emésztőrendszeri és légúti problémák esetén teát érdemes főzni belőle, de gyulladásgátlóként is funkcionál. Leveleit salátákba lehet tenni, virágát és termését pedig őrölt formában fűszerként lehet használni, de akár lisztbe is keverhető.

gyomnoveny2

Pitypang

A gyökértől a virágokig minden része ehető az egyik legismertebb gyomnövénynek. A pitypang tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, de főként máj- és vesebetegségek esetén használják. Ma már étvágygerjesztő és vízhajtó tulajdonságai miatt népszerű. Fiatal leveleit salátának, szendvicsbe, sültek mellé érdemes fogyasztani, később már megkeseredik, akkor csak főzve jó. Gyökeréből tea vagy megpirítva és ledarálva akár kávépor is készíthető, virágait díszítésre használják, de ecetet is ízesítenek vele.

gyomnoveny3

Nagy útifű

Nagyon elterjedt gyomnövény, mindig tele van vele a kert. Leveleit fiatalon, zsengén fogyasszuk, úgy tökéletes alapja lehet salátáknak, de az idősebb, sötétebb levelekből távolítsuk el az ereket és inkább főzve készítsük el. Főzeléknek is kiváló, de akár palacsintatésztába is keverhetjük. A zsenge levelek íze talán a spárgáéhoz hasonlítható, úgyhogy párolva is finom. Préselt nedve köhögéscsillapító, de külsőleg égési sérülésekre, sebekre és csípésekre is kiváló.  

gyomnoveny4

Kövér porcsin

Kövér porcsin is számtalan helyen terem, mégis, ha fogyasztani szeretnénk, ne az út széléről vagy járdák repedéseiből szedjük ki, hanem próbáljuk meg tisztább helyről beszerezni. Íze sós, savanykás, úgyhogy önmagában nem biztos, hogy sokaknak ízleni fog, de levesekbe, főzelékekbe tökéletes alapanyag, illetve sokan savanyúságnak teszik el. Omlettbe is kedvelt hozzávaló, legtöbbször sóskával együtt főzik. Nagyon magas a C-vitamintartalma, emiatt sokáig skorbut ellen használták, de omega-3 zsírsavban is bővelkedik. Hajlamos felhalmozni a nitrátot, úgyhogy ne túltrágyázott területről szedjük, mert enyhe hasmenést okozhat. 

gyomnoveny5

Fehér here/vörös here

A felhasználásuk teljesen azonos. Leveleiket még virágzás előtt kell begyűjteni, tökéletes alapanyaga lehet salátáknak, főzelékeknek, de virágaik is felhasználhatók, főként díszítésre használják, de a százszorszéphez hasonlóan őrölve tökéletes fűszer lehet belőle, illetve liszthez is keverhetjük. Levelét is leőrölhetjük, azzal süteményeket lehet ízesíteni.  

gyomnoveny6

Pásztortáska

Gyerekkorom kedvenc rágcsánivalója a pásztortáska. Levelét, virágát, mindenét ettem, csak arra kell figyelni itt is, hogy ne a legforgalmasabb út mellől szedjük le. Amellett, hogy levelei magában, nassolnivalónak is jók, salátákba, levesekbe és mártásokba is tökéletesek, ugyanis a zsenge levelek kicsit borsóízűek. A virágok nyersen és párolva is fogyaszthatók. Szárított magvai és terméstokja őrölve bors helyett használható levesek és húsok ízesítésére. 

gyomnoveni7

Csalán

A csalán konyhai felhasználása egyre népszerűbb, mi is hoztunk már több receptet vele, például ezt a pestót vagy ezt a főzeléket. Leveleit és hajtásait kesztyűvel gyűjtsük, ha nem szeretnénk, hogy szúró, viszkető, csípő érzés kövesse a begyűjtését. Felhasználás előtt dobjuk forrásban lévő vízbe, éppen azért, hogy ezt a csípősségét elvegyük. Főzelékbe, levesekbe és salátákba is kiváló, a belőle készült tea vértisztító és veseműködést serkentő hatású.

gyomnoveny8

Kerek repkény

A kerek repkény íze kissé kesernyés, de levelei nyersen és főzve is fogyaszthatóak. Főként salátákba, levesekbe és főzelékekbe használják más zöldekkel vagy zöldségekkel együtt. A fiatal levelek nagyon jól illenek burgonyás ételekhez, akár petrezselymes krumplihoz, de túróba és vajba keverve is tökéletesek. A gyógyászatban köhögéscsillapító növényként is használják. 

kerekrepkeny

Fehér libatop/paraj libatop

Gyakori egyéves gyomnövények, C-vitaminban gazdagok. Fiatal hajtásait párolva készítik el, íze hasonlít a spárgáéhoz, leveleit főzelékként hasznosítják. A paraj libatopot sárga spenótnak is nevezik, nevéből adódóan tökéletesen helyettesíti a spenótot. A libatop magjaiból régen lisztet is készítettek, ugyanis a magok fehérjében gazdagok. A leveléből főzött tea egyesek szerint jó a gyomorfájásra és az emésztést is segíti.

gyomnoveny10

Még a felsorolt 10 gyomnövény mellett is van jó pár ehető, de talán ezek a legismertebbek és ezek fordulnak elő a leggyakrabban a kertekben. Ha szeretnénk őket kipróbálni, akkor semmiképpen se út mellől, forgalmas helyekről vagy permetezett, gyomirtóval kezelt területről szedjük őket. 

Fotók: Getty Images 

Ezt is szeretjük