Életmódot váltasz vagy fogyókúrázol? Ezeket az alapanyagokat szerezd be, hogy ne csábulj el
Cikkek
Birsalmasajt, ahogy a nagyid is csinálta – Kezdőként se fogod elrontani
Krémes, fahéjas sütőtöklekvár: szinte semmi munkával készül
Ropogós
5 perces mézes-mustáros öntet: salátákhoz tökéletes
Mézzel és fahéjjal sült birsalma: krémes lesz a sütőben
Készítsd el a britek híres Yorkshire pudingját: alig valamiből készül
Rumos-gesztenyés palacsinta: a selymes krém mindent visz
Héjában sült tepsis krumpli: sajt pirul a tetejére
Az életmódváltás első és legfontosabb lépése az elhatározás, amit gyorsan tetteknek kell követnie, amelyekből az egyik, hogy sokkal tudatosabban kell vásárolnod, az alapvető élelmiszerekkel kezdve.
Az életmódváltásnak nem kizárólag fogyás lehet a célja, van, aki meggyőződésből vagy egészségügyi okokból húsevőből vegetáriánus vagy vegán lesz, van, aki környezetvédelmi okokból vált csomagolásmentes életmódra és még lehetne sorolni. Ha a vegetáriánus életmódot fontolgatod, így tudsz változatosan étkezni anélkül, hogy hiánybetegségeid alakulnának ki.
Az életmódváltáshoz bizony teljesen újra kell tervezned a mindennapjaidat, a bevásárlástól kezdve a menütervezésig. Az egyik legfontosabb lépés, hogy a hizlaló, magas kalóriatartalmú fehérlisztet lecseréld teljes kiőrlésű változatokra. Szerencsére nagyon nagy a választék, és az ezekből az alapanyagokból készült pékáruk is ugyanolyan élvezetet nyújtanak, mint a hagyományos társaik. De nemcsak a lisztet kell lecserélned, hanem szinte teljesen újra kell töltened a kamrádat és a hűtőszekrényedet. Érdemes egy listát készítened, amelyet minden alkalommal bővíthetsz, kiegészíthetsz.
Nem fogyókúra
Az életmódváltás nem fogyókúra, nem ideig-óráig tart. Inkább lassabban és megfontoltabban csináld, minthogy belevágj és ugyanazzal a lendülettel abba is hagyd. Az életmódváltás nem lemondásról és önsanyargatásról szól, hanem hosszú távon az életed megreformálásáról. Az első, amit az életmódváltással meg kell tanulni, az a rendszeresség. Érdemes a reggelit beiktatnod a mindennapjaidba, még akkor is, ha eddig nem tetted meg. Ha tanácstalan vagy, ezeket az ételeket érdemes kipróbálnod. A nap többi étkezését is tervezd meg és vezess étkezési naplót, amelybe minden elfogyasztott ételt és italt felviszel, így látod, hogy hol kellene változtatnod a szokásaidon. Legyél türelmes, az is lehet, hogy a fogyás gyorsan beindul és aztán stagnál, de az is lehet, hogy nagyon lassan fogod leadni a rád rakódott kilókat, de ne feledd, a plusz súly sem egy perc alatt jött fel.
Írj bevásárlólistát
Mielőtt elindulsz vásárolni, írd össze, mire van szükséged. Ne indulj el éhesen, mert akkor nagyobb az esélye, hogy elcsábulsz. Vegyél olyan alapélelmiszereket, amelyekből változatosan tudsz főzni vagy sütni. Tárazz be nagyobb mennységet az alapanyagokból, hogy ne kelljen mindennap boltba rohangálnod. A húst kisebb adagokban le tudod fagyasztani. Nyugodtan vegyél gyorsfagyasztott zöldségeket, ugyanúgy hozzá fogsz jutni a megfelelő tápanyaghoz, mintha frisset vásárolnál.
Alap bevásárlólista
Lépj ki a megszokott termékeid sorából, indulj el új utakon. Állíts össze egy listát olyan élelmiszerekről, amelyekből változatosan és egészségesen tudsz majd ételeket készíteni. Mindig vegyél friss gyümölcsöket, zöldségeket, egészséges, lassan felszívódó szénhidrátokat, olajos magvakat, sajtokat és ne feledkezz meg az egészséges fehérjeforrásokról sem. Legyen otthon sokféle fűszer, amellyel ki tudod váltani a sózást.
Az élelmiszerek feldolgozását is reformáld meg
Bő olajban sütés helyett grillezd, párold vagy süsd az ételeket. Kerüld a finomított cukrot és lisztet tartalmazó ételeket! Igyál elegendő folyadékot, ebből a cikkből megtudhatod, hogy a szervezetednek mennyire van szüksége. A folyadék lehetőleg víz legyen, de ha kicsit változtatnál, akkor ezeket az egészséges alternatívákat javasoljuk. Fogyassz fehérjét és szénhidrátot együtt. Figyelj az elfogyasztott étel mennyiségére és minőségére.
Fotó: Getty Images