Ezért érdemes minél több fügét fogyasztani: recepteket is mutatunk
Cikkek
Cékla minden mennyiségben: a 6 legjobb receptet mutatjuk
A chilis bab titka a fűszerezésben és a főzési időben rejlik
Ropogós
Gluténmentes karácsonyi fahéjas csillag: mennyei édesség a sütisdobozba
Fűszeres, vaníliás chai latte: felmelegíti a testet és a lelket
Így készül a házi gesztenyepüré: krémes desszertet mutatunk
Aszalt paradicsommal töltött ünnepi csirkemell: mutatós és nagyon finom
7 csokis finomság, ami gasztroajándéknak is tökéletes: bonbon, likőr és társaik
Ha teheted, fügeszezonban egyél minél többet az édes gyümölcsből, önmagában, de receptekben felhasználva is isteni.
Amellett, hogy nagyon finom, nem lehet tőle elvitatni azt sem, hogy elképesztően egészséges gyümölcs, érdemes beépíteni az étrendbe.
Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy van otthon fügefád − amely egyébként egy egészen igénytelen növény, és semmi gondoskodással is rengeteg gyümölcsöt hoz −, akkor biztosítva van az ellátásod. Szerencsére a boltban és a piacon is találni fügét, sőt, aszalva is nagyon egészséges. Azt azonban tartsd észben a szárított változattal kapcsolatban, hogy az aszalás során a kalória- és cukortartalma is megnő.
A friss füge egyetlen hátránya, hogy nagyon hamar megromlik: leszedés után 1-2 napon belül el kell fogyasztani, különben megpenészedik. Szerencsére nem csak magában isteni, különböző édes és sós receptekben is felhasználhatod.
Mit tartalmaz egy kis darab füge?
Egy 40 grammos füge a Healthline adatai alapján az alábbiakat tartalmazza:
- 30 kalóriát,
- 0 gramm proteint és zsírt,
- 8 gramm szénhidrátot,
- 1 gramm rostot,
- van benne réz (a napi szükséglet 3%-a),
- magnézium (a napi 2%-a),
- kálium (a napi 2%-a),
- riboflavin (a napi 2%-a),
- tiamin (a napi 2%-a),
- B6-vitamin (a napi 3%-a),
- K-vitamin (a napi 2%-a).
Miért érdemes fogyasztani?
Rostban gazdag
A füge rostban gazdag, így sokáig eltelít, a hosszan tartó teltségérzet pedig akár a fogyásban is segíthet. A fügefogyasztás támogatja az anyagcserét, jót tesz az emésztésnek, megszünteti a székrekedést. Szabályozza a koleszterin- és a vércukorszintet, de a vérnyomásra is jótékonyan hat, így csökkenti az ér- és szívrendszeri betegségek kockázatát.
Kiemelkedő a kálium- és réztartalma
A fügében található kálium szintén jót tesz a szívnek, de az ideg- és izomszöveteknek is. A vércukorszint és a szervezet vízforgalmának szabályozásában is szerepet játszik, de a gyomorsav termelődéséhez is szükséges. 100 gramm füge nagyjából a napi káliumszükséglet 5%-át fedezi.
A réz az anyagcserét és az energiatermelést segíti, de részt vesz a káros oxidációs folyamatok semlegesítésében is. A réz segíti a hemoglobin termelődését, a vas felszívódását, a kalcium hasznosulását, így a csontok egészségéhez is hozzájárul.
A B6-vitamin forrása
A B6-vitaminnak is nagyon fontos feladata van, egyrészt segíti a fehérje beépülését a szervezetbe, másrészt az agy és idegrendszer egészségéhez is hozzájárul. A vörösvérsejtek termelésében is nagy szerepe van.
Antioxidánsban gazdag
Mivel a fügének magas az antioxidáns-tartalma, csökkenti az oxidatív stresszt a szervezetben, felveszi a harcot a szabad gyökökkel szemben, erősíti az immunrendszert, de a rákos megbetegedések kockázatát is csökkenti. Antoxidáns-tartalmánál fogva jót tesz a bőrnek, kisimítja a ráncokat.
Érdekesség, hogy nem csak a füge, a levele is tele van tápanyaggal és vitaminnal. A levélből készült tea szabályozza a vércukorszintet, így cukorbetegeknek ideális választás lehet.
Legjobb fügés receptjeink
Fotók: Getty Images