Így szabaduljunk meg hatékonyan a grillrácsra tapadt szennyeződésektől
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Laktató, serpenyős melegszendvics: sonka és sajt kerül a rétegek közé
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Nyáron, főleg ha kertes házunk vagy telkünk van, a grill szinte mindennapos használatba kerül. A grillezés szuper családi, baráti program, ami nem ér véget akkor, amikor az utolsó falatot is eltüntettük a tányérról.
A grillezés bizony nem egy gyors program. Az ételek előkészítése és maga a grillezés is eltart egy jó darabig, nem is kell és nem is lehet elkapkodni a folyamatokat.
Hiába ettünk meg mindent, jobb, ha nem dőlünk hátra azonnal vagy kezdjük meg a délutáni sziesztát, mert utána kétszer annyi munkánk lesz a tisztítással. A grillrácsra ragadt ételt és kormot érdemes minél gyorsabban letakarítani, mert ha rászárad, akkor sikálhatjuk, súrolhatjuk napestig. A grillezéshez használt eszközökkel ugyanez a helyzet, ne várjunk sokáig, áztassuk őket meleg vízbe, majd mossuk el.
Nincs idő a pihenésre
Miután befejeztük a sütögetést, várjuk meg, míg langyosra hűl a rács. Ekkor egy erős kefével kaparjuk le az odasült maradékot. Ha a grillsütőnk kerámiabevonatos, akkor csakis sárgaréz-bevonatú kefével súroljuk, mert az nem karcolja meg. Ha a grillsütőnk öntöttvas, akkor sütés előtt olajozzuk be rendesen, hogy ne rozsdásodjon be. A legegyszerűbb, ha mindenhol bespricceljük a rácsot.
Érdemes a következő grillezés előtt is megtisztítani a rácsot úgy, hogy üresen felforrósítjuk, majd hagyjuk langyosra hűlni. Az otthagyott, odaégett maradék nemcsak a következő sütéssel készült ételek ízét teheti tönkre, hanem az elszenesedett ételmaradék az egészségünkre is káros hatással lesz.
Könnyítsük meg a tisztítást
Ha sütés előtt valamilyen zsiradékkal bekenjük a grillrácsot, akkor utána könnyebb lesz a tisztítás. Az ecetes, savas közeg nagyon jól oldja a zsiradékot és az odaégett maradékokat. A grillrácsot vegyük le és fújkáljuk be almaecettel. Ha még meleg a grillrács, egy félbevágott vöröshagymával is le tudjuk szedni a piszkot.
Évente kétszer, vagyis a grillszezon előtt tavasszal és a szezon után ősszel érdemes egy nagytakarítást végezni.
Fotó: Getty Images