Őrizd meg a szíved egészségét: mutatjuk az 5 legjobb gyógynövényt
Cikkek
Habkönnyű túrógombóc, ahogy a nagyi készítette: így nem fog szétesni főzés közben
Ropogós bőrű sült libacomb Márton-napra: így készítve lesz tökéletes
Ropogós
Tartalmas lencseleves sok zöldséggel: pikáns és laktató
Így készül az ikonikus baszk sajttorta: szuper remegős és krémes
Kiadós, szaftos krumplipörkölt: ropogós kenyérrel és savanyúsággal kínáld
Ezért fontos a D-vitamin: hiánya fáradtságot és hangulatingadozást is okozhat
Így készíts házi zöldségalaplevet: a héjak sem mennek kárba
A szívünk a legfontosabb szervünk, éppen ezért fontos, hogy kiemelten vigyázzunk rá, hogy minél tovább doboghasson velünk. A természetes gyógymódokat segítségül hívva megmutatjuk, te mit tehetsz érte.
Sajnálatos módon ma Magyarországon számos krónikus betegség szerepel a vezető halálozási okok között. Ezek között is a szív- és érrendszeri megbetegedések az abszolút éllovas.
Egy 2023-ban végzett felmérés szerint minden második magyar halálát valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedés okozza. Számokban ez körülbelül 60.000 halálesetet jelent. Ez a statisztika azonban Európában sem sokkal jobb, hiszen míg nálunk a magyarok közel 49%-a veszíti emiatt életét, európai szinten ez 37%-os halálozási arányt jelent.
Hogy miként lehetne csökkenteni ezt a horrorisztikus számot? Nos nem csak a sablonos „Éljünk egészségesebben!” és „Mozogjunk többet!” felkiáltásokkal, hanem a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétellel is, illetve egy átfogó, népegészségügyi szűrőprogramrendszer kialakításával.
Ehhez pedig elengedő csak azt mérlegelni, hogy a koleszterinszint ellenőrzésével is már kontrollálhatod a kialakulófélben lévő magas vérnyomást. Tehát a megelőzés a legjobb kezelés.
Mielőtt azonban gyógyszerhalmokat íratnál fel a kardiológussal, bizonyos természetes gyógymódokat is érdemes számba venni, amivel a megfelelő irányba doppingolhatod a szíved és az érrendszered állapotát.
Tyúkhúr
A tyúkhúr (Stellaria media), bár elsősorban az epe- és a veseműködést segíti, mégis növényritkaságnak számít, mivel egyike azoknak, amelyek képesek csökkenteni a vérben lévő koleszterintszintet.
Felhasználását tekintve, orvosi szempontból a teájának fogyasztása ajánlott, amihez egy csapott evőkanál teafüvet kell leforrázni 2,5 dl vízzel, majd 15 percig állni hagyni, végül pedig leszűrni. Fogyasztása reggel, éhgyomorra ajánlott, és szigorúan csak a megadott mennyiségben egy nap, mivel ennek túllépése hasmenést és hányást okozhat.
Mindemellett a fogyókúrát is segíti, fiatal leveleit pedig felhasználhatod salátákhoz. Kereskedelmi forgalomban teafű, csepp és étrend-kiegészítő kapszula formájában is elérhető.
Galagonya
Bizonyára mindenkinek megvan Weöres Sándor: A galagonya című verse. Nos ez a csodás kis növény (Crataegus monogyna, Crataegus laevigata) rendkívül jó szíverősítő és szívnyugtató hatással bír. Amellett, hogy serkenti a szívizom vérellátását, tágítja az ereket és a vérnyomást is képes csökkenteni, egyszóval valóságos csodanövény. Fogyasztását gyakorta ajánlják koszorúér-betegségben szenvedőknek, illetve a keringést is javítja, amivel csökkenthető az érelmeszesedés kialakulása. Kifejezetten jó hatással van az idősek szívpanaszaira, illetve a szívizmokat érintő degeneratív betegségekre is.
Ha a megelőzésről van szó, abban az esetben a fogyasztása tartósan javallott, mivel hosszabb időn át tartó használata sem okoz függőséget, és nem jár káros mellékhatásokkal, miként káros toxinokkal sem rendelkezik.
És hogy mi a helyzet a fogyasztással a várandós anyákra nézve? Nos, azon kevés növény egyikéről beszélünk, ami terhesség alatt is fogyasztható. Két esetben azonban kivételt kell tennünk: 12 éven aluli gyermekeknél, illetve alacsony vérnyomással küzdőknél, nekik ugyanis nem ajánlott a fogyasztása.
Hatását a központi idegrendszerre is kifejti, így képes kezelni a szorongásos állapotokat, az erős szívdobogást, a szapora légzést, de még a szédülést is. Abszolút stresszoldó és altató hatással is rendelkezik. Nők számára még a menopauza tüneteit is képes enyhíteni.
Szívpanaszok esetén tea formájában érdemes fogyasztani, kúraszerűen. A megengedett napi mennyiség 1-2 csésze, amit étkezés előtt célszerű meginni. Terméséből több különlegességet is szoktak készíteni, mint például a lekvár vagy a galagonyalikőr. A gyógynövényboltokban kapszula, teafű és termés formájában vásárolható meg.
Fehér fagyöngy
A fagyöngyről (Viscum album) sokunknak juthat most eszébe a karácsony, és a fagyöngy alatt váltott romantikus csók. Azonban az érzelmes pillanatokon túl, a fagyöngy másként is „megdobogtatja” a szívünket.
Felhasználása igen széles körű. Főként az agynak hirtelen támadt, rendellenes vérbősége ellen, magas vérnyomásra, érelmeszesedésre és a szív ritmusának szabályozására hat jótékonyan. Javítja az erek áteresztő képességét, ennek köszönhetően segíthet a visszérbetegségekben, a fülzúgás és a koncentrációképesség javításában. A szívre gyakorolt jótékony hatásai mellett ismert vérzéscsillapító is egyben.
Fogyasztásánál fontos tisztázni, hogy magából a termésből sosem készítünk teát. A tea a fagyöngy leveles hajtásából készül, abból is mindössze egy teáskanállal szabad a csészébe tenni, amit 2,5 dl vízzel kell leforrázni, majd 2 órán át állni hagyni, végül leszűrni. A nap folyamán bármikor iható, akár hidegen, akár melegen.
Szívbetegség esetén heti 1-2 csészével érdemes fogyasztani, lefekvés előtt. Ha a vérnyomásodat szeretnéd vele egyensúlyba hozni, akkor hetente 2-3 csészével igyál meg a főzetből, de azt már éhgyomorra. Bio- és gyógynövényboltokban elérhető teafű formájában, illetve étrend-kiegészítő kapszulaként is, amely a növény porított változatát tartalmazza.
Ki nem fogyaszthatja? Várandós és szoptatós anyák, 18 éven aluliak, illetve alacsony vérnyomással küzdők, avagy vérnyomáscsökkentőt szedők.
Csipkebogyó
Erről a növényről szinte biztosan a csipkebogyótea jut először az eszedbe. Nem ok nélkül, hiszen ez az egyik leggyakoribb teaalapanyag. A csipkebogyó (Rosa canina) rengetegféle vitamint tartalmaz – A-, B-, C-, K- és P-vitamin, magjában pedig az E-vitamin tombol –, éppen ezért rendkívül jó immunerősítő is. Főként a hideg idő beköszöntével nyer népszerűséget, sokan fogyasztják megfázásos, náthás időkben.
Ha szívügyekről van szó, elsősorban érfalerősítő hatása ismert, továbbá képes javítani az erek áteresztőképességét, így segíthet megelőzni és kezelni az érszűkületet, a visszérbetegségeket és a meszesedést.
A galagonyához hasonlóan ezt is fogyaszthatják a várandósok. Termését ősszel gyűjtheted be, az első fagyok után, fogyasztás tekintetében pedig a termését részesítsd előnyben.
Teához a keményebb bogyókat használd – ezek ekkor még majd kicsattannak a vitaminoktól –, míg az érett, puha szemeket inkább edd meg még frissen, vagy készíts belőle lekvárt, szirupot, szörpöt vagy akár likőrt is. A már túlérett bogyók ugyanis rendkívül édesek, így kevés hozzáadott cukorral is elkészíthetők belőle az imént említett finomságok.
A frissen szedett csipkebogyó, hűtőben tárolva, 2 napig is friss marad, ugyanakkor, ha szárított formában szeretnéd felhasználni, ne feledd, hogy a bogyók áztatásához sosem szabad forró vizet használni, mert hő hatására drasztikusan lecsökken, vagy akár teljesen el is veszik a bogyók vitamin- és tápanyagtartalma.
Orvosi veronika
Egy igen ütős növényt hagytunk a lista végére, ami nem más, mint az orvosi veronika, vagy ahogyan a népi gyógyászatban ismerik, vérszopóka, dicsőfű, erdei zsálya vagy patikai szigoráll.
Ennek a növénynek (Veronica officinalis) a története egészen az ókori rómaiakig nyúlik vissza, akik már akkor ismerték és előszeretettel használták is ezt a növény, a létező összes bajukra.
Az orvostudomány azóta természetesen ennél jobban konkretizálta, hogy mire is jó valójában, és mire érdemes használni, így derült ki, hogy valójában a szív igazi „orvossága”. Ugyanis értisztító hatása mellett ő is képes a koleszterinszint csökkentésére, javítja a vérkeringést – az agyban is –, és a rohamokban jelentkező nehézlégzéssel és heves szívelégtelenséggel járó szívasztma kezelésében is használják.
Fogyasztását tea vagy tinktúra formájában ajánlják, és mivel keringésjavító hatása van, akárcsak a fehér fagyöngynek, így ez is segíthet a fülzúgás, a szédülés és a memóriazavar tüneteinek kezelésében.
Főzetéhez egy teáskanál teafüvet forrázz le 2,5 dl vízzel, majd 5 percig hagyd állni, ezután szűrd le. Naponta 1-2 csészével fogyasztható, kúraszerűen.
Ismert mellékhatásokról jelenleg nem tud az orvostudomány, illetve azt sem kutatták még, hogy túlzott fogyasztása milyen hatással van pontosan a szervezetre, így célszerű a terápiás mennyiséget nem átlépni.
Várandósok és szoptató anyák, illetve azok, akik szívbetegség miatt gyógyszert szednek, mindenképpen konzultáljanak a kezelőorvosukkal a tea fogyasztásával kapcsolatosan.
Fotó forrása: Getty Images